Cestovať bez poistenia sa neoplatí. Môže vás to vyjsť pekne draho

Cestovať bez poistenia sa neoplatí. Môže vás to vyjsť pekne draho

Cestovné poistenie. Nejeden človek to považuje za vyhodené peniaze. Veď predsa len, šanca, že sa niečo stane na dovolenke nie je vysoká. Poistenie však nie je do dobrého počasia. Svoj význam zohráva práve vo chvíli, keď dôjde k neželanej situácii. Aj preto si dnes povieme viac o výhodách cestovného poistenia.

Čo je cestovné poistenie?

Pojem cestovné poistenie väčšina ľudí dobre pozná. Ide o poistenie, ktoré má čiastočne alebo úplne kryť rôzne druhy škôd a úrazov, ktoré môžu vzniknúť počas dovolenky. Zvyčajne sa uzatvára pri ceste do zahraničia. Tam dokáže napríklad liečebný úkon v nemocnici vyjsť poriadne draho. Svoj význam však má cestovné poistenie aj pri dovolenke na Slovensku. Predovšetkým pri vysokohorskej turistike.

V závislosti od ponuky poisťovne zvykne cestovné poistenie zahŕňať:

 • poistenie úrazu
 • poistenie batožiny
 • poistenie liečebných nákladov v zahraničí
 • poistenie zodpovednosti za škodu
 • poistenie nákladov na záchrannú činnosť
 • poistenie stornovacích poplatkov
 • asistenčné služby

Poistenie úrazu

Tento druh poistenia má kryť vážnejšie úrazy. Teda také, ktoré vedú k trvalým následkom alebo k smrti. Poisťovňa v takom prípade zvyčajne vyplatí jednorázovú sumu dohodnutú v zmluvných podmienkach. Peniaze síce nevrátia zdravie alebo život, no dokážu pomôcť vykryť náklady spojené s danou situáciou.

Poistenie batožiny

Ako už názov prezrádza, poistenie batožiny má kryť škody spôsobené poškodením alebo stratou vecí zbalených na cesty. A to veru nie je zanedbateľné. Hodnota batožiny sa môže vyšplhať až do stoviek eur.

Poistenie liečebných nákladov v zahraničí

Patrí k najväčším benefitom cestovného poistenia. Liečebné náklady v zahraničí vás totiž môžu vyjsť poriadne draho. Poisťovne preto hradia nevyhnutne nutné liečebné náklady, ktoré vznikli v dôsledku náhleho ochorenia, úrazu alebo smrti. Do tejto služby zvyčajne patrí:

 • hospitalizácia
 • operácia
 • preprava do zdravotníckeho zariadenia a cesty späť
 • ambulantná zdravotná starostlivosť
 • akútne zubné ošetrenie
 • prevoz poisteného do vlasti
 • prevoz telesných pozostatkov poisteného do vlasti
 • náklady na záchrannú činnosť vynaložené v súvislosti s úrazom, náhlym ochorením alebo smrťou

Ušetrite na cestovnom poistení

maskot

Poistenie zodpovednosti za škodu

Prenesene povedané, ide o PZP pre ľudí. Toto poistenie vás totiž kryje v situácii, kedy niekomu spôsobíte škodu na majetku alebo zdraví. Pri tomto poistnom plnení zvykne byť aj spoluúčasť. 

Poistenie nákladov na záchrannú činnosť

Kryje mimoriadne výdavky v zahraničí, ktoré je nutné uhradiť záchrannej službe napríklad za vyhľadávanie alebo vyslobodzovanie. Ide teda o niečo obdobné, ako náklady na záchrannú činnosť Horskej záchrannej služby na Slovensku. 

Poistenie stornovacích poplatkov

Zvyčajne ide o nadštandardnú službu. Má kryť storno poplatky, ktoré vyžadujú cestovné kancelárie alebo letecké spoločnosti v prípade zrušenia plánovanej dovolenky. Ide napríklad o náhle ochorenie krátko pred odchodom a pod. Nakoľko storno poplatky sa môžu vyšplhať až do 100% ceny zájazdu alebo letenky, dokáže aj tento prvok v rámci cestovného poistenia ušetriť nemalú sumu peňazí.

Asistenčné služby

Podobne, ako pri poistení stornovací poplatkov, aj tu ide zvyčajne o nadštandard. Nie však zbytočnosť. Asistenčné služby dokážu napríklad zabezpečiť vhodné zdravotné zariadenie v zahraničí, prevoz späť do vlasti, komunikáciu s blízkymi osobami, právnu pomoc a pod. 

Aké sú riziká cestovania bez poistenia?

V prvom rade sú to vysoké výdaje, ktoré vám v prípade nečakanej a nepriaznivej situácie hrozia. Je v zásade jedno, ktoré z nešťastí vás postihne. Stratí sa vám batožina? Rozbolí vás zub? Všetky poistné udalosti, ktoré vie pokryť cestovné poistenie, sa môžu vyšplhať do stoviek až tisícov eur. Naopak investícia do poistenia nie je žiadna závratná suma. 

Koľko stojí cestovné poistenie?

Výška cestovného poistenia sa líši od mnohých faktorov. Jedným z nich je samozrejme šírka krytia. Teda, ktoré všetky potenciálne problémy dané poistenie kryje. Čím širšie je krytie, tým väčšia býva cena. Tú vedia navýšiť ešte rôzne príplatky napríklad za poistenie stornovacích poplatkov alebo nadštandardné asistenčné služby.

S cenou vie narobiť divy aj výška krytia. Teda do akej sumy poisťovňa prepláca napríklad stratu batožiny, úrazové poistenie a pod. Dôležitý faktor je tiež koľko osôb bude poistených, na akú dovolenku idete resp. kam a atď.

Cena cestovného poistenia začína na zhruba 15€. Avšak pri úplne nadštandardných službách a krytí sa môže vyšplhať až do stoviek eur.

Ako si vybrať cestovné poistenie?

Pri výbere cestovného poistenia treba zvážiť viaceré faktory. Začnite však tým, kam cestujete a aké riziká vám tam hrozia. Čím ďalej od domova (a exotickejšia destinácia), tým lepšie by malo byť vaše cestovné poistenie. 

Predovšetkým si všímajte, čo všetko daná poistka kryje a do akej výšky. Nezabúdajte totiž, že výhody poistenia zistíte, až v krízovej a nečakanej situácii. A v danej situácii už bude neskoro riešiť výluky v poistení alebo slabú výšku krytia.

Pozor, cena by nemala byť hlavné kritérium. Štandardné cestovné poistenie totiž nestojí žiadnu horibilnú čiastku. Na druhú stranu vám vie ušetriť nemálo problémov a veľa peňazí v nečakanej situácii.

Zhrnutie na záver

Cestovné poistenie dokáže kryť celú radu škôd a problémov, ktoré vzniknú počas cesty v zahraničí. Ide napríklad o úrazové poistenie, stratu batožiny či hradenie liečebných nákladov. Ponuka cestovného poistenia na Slovensku je široká a začína na sume od 15€.

Zdroje: allianz.sk, axa.sk, generali.sk

Mohlo by vás zaujímať

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

24.01.2024

Poistenie

Poistenie auta proti krádeži dokáže ušetriť nemalé problémy (a peniaze). Takéto sú vaše možnosti, ako si poistkou ochrániť svoje vozidlo

5 dôvodov prečo si porovnať poistenie auta

16.01.2024

Poistenie

Porovnávanie poistenia auta je dôležité. Prináša totiž finančnú úsporu a mnohé ďalšie výhody. Prečítajte si všetkých 5 dôvodov na jednom mieste.

Havarijné poistenie. 4 mýty, ktorým veríte zrejme aj vy

04.01.2024

Poistenie

Havarijné poistenie je opradené mnohými výmyslami. Dnes si preto zoberieme na paškál 4 mýty o havarijnom poistení, ktorým veríte zrejme aj vy