Cestujete bez poistenia? Hazardujete s vašou peňaženkou!

Publikované 28.06.2018 Rada| Poistenie

Cestujete bez poistenia? Hazardujete s vašou peňaženkou!

Aj vy patríte k tým, ktorí sa už nevedia dočkať dlho očakávanej dovolenky? Okrem cestovných dokladov a opaľovacích krémov by na vašom zozname nemala chýbať veľmi dôležitá položka – cestovné poistenie. Bez neho sa vám pobyt môže poriadne predražiť.

Či už idete na luxusnú dovolenku do Karibiku, alebo autom do Chorvátska, na poistení by ste šetriť nemali. V porovnaní s celkovými nákladmi na letné radovánky stojí len zlomok ceny, no môže vám ušetriť kopec dlhov a nepríjemností.

Zdravie sa kúpiť nedá, možno ho však poistiť

Platí, že s európskym preukazom poistenca vám v prípade náhleho ochorenia alebo úrazu v rámci krajín Európskej Únie poskytnú rovnakú starostlivosť, ako každému obyvateľovi danej krajiny. Hoci to môže vyznieť tak, že žiadne poistenie nepotrebujete, opak je pravdou. Za každé vyšetrenie, ktoré si domáci obyvatelia hradia z vlastného vrecka, prípadne z pripoistenia, budete platiť aj vy. A to všetko za predpokladu, že dané zdravotnícke zariadenie je napojené na miestny systém verejného zdravotného poistenia. Taktiež nemáte pokrytý prípadný prevoz na Slovensko a nie je z neho hradená ani spoluúčasť poistenca. Preto by ste pred odcestovaním mali zájsť do komerčnej poisťovne a informovať sa o ponuke. Okrem klasického poistenia liečebných nákladov, spoluúčasti a prevozu do vlasti je v balíčkoch komerčných poisťovní často zahrnutá aj asistenčná služba, kde vám telefonicky poradia, ako postupovať a na čo máte v danej situácii nárok.

Ach, tá batožina

Každoročne sa na letiskách poškodí či stratí niekoľko desiatok miliónov kufrov a tašiek. Aby vám takáto nepríjemnosť zbytočne nepokazila dovolenku, najlepšie urobíte, ak si batožinu poistíte. V prípade straty či poškodenia vám tak bude vyplatená finančná kompenzácia, za ktorú si budete môcť kúpiť nové veci a ľahšie sa tak vyrovnáte so stratou tých starých.

Ja som to nebol!

Prevziať zodpovednosť za svoje činy, to chce často odvahu. Obzvlášť, ak ste nechtiac poškodili cudzie zdravie alebo majetok a hrozia vám vysoké sankcie. Cestovné poistenie zvykne myslieť aj na takéto situácie. Podstatné je, aby bol váš čin klasifikovaný ako neúmyselný.

Keď vás meškajúce lietadlo poteší

Oznam o odložení či meškaní letu je pohromou takmer pre každého. Ale večný optimista nájdete aj na hodinách strávených v letiskovej hale niečo pozitívne – prinesú vám dodatočné financie. Stačí mať to správne poistenie...

Nikto z nás sa nechystá na dovolenku s očakávaním rôznych nepríjemných udalostí. Chceme si oddýchnuť a nechať starosti ďaleko za sebou. Je však dobré vedieť, že ak by sa niečo stalo, máme sa na koho obrátiť.