Koľko stojí havarijné poistenie? Poradíme vám ako ušetriť

Vladimír Koppan   Publikované 15.11.2023 Analýza| Poistenie

Koľko stojí havarijné poistenie? Poradíme vám ako ušetriť

Koľko stojí havarijné poistenie? Otázka, ktorá často rezonuje medzi majiteľmi vozidiel. Je to pochopiteľné. Na jednej strane stojí totiž túžba ochrániť svoj majetok, na druhej snaha nevyhodiť peniaze “zbytočne”. Poďme si teda povedať, koľko vás ročne vyjde havarijné poistenie a hlavne, kedy sa vám oplatí.

Čo vplýva na cenu havarijného poistenia?

Výška havarijného poistenia vyplýva z viacerých faktorov. Dosť z nich je podobných ako v prípade PZP. Ide napríklad o model a značku auta, vek držiteľa auta, vek vozidla, trvalé bydlisko majiteľa auta, odhadovaný počet najazdených kilometrov či výška spoluúčasti. 

Na základe týchto (a ďalších) kritérií si každá poisťovňa určuje výšku havarijného poistenia. Aj to je dôvod, prečo sa ponuky jednotlivých poisťovní dokážu od seba líšiť v desiatkach či až stovkách eur.

TIP

Chcete získať najlepšiu ponuku havarijného poistenia? Vyskúšajte náš porovnávač havarijného poistenia a ušetrite až stovky eur ročne.

Porovnať havaríjne poistenie

 

Koľko stojí havarijné poistenie?

Ako sme spomínali vyššie, výška havarijného poistenia sa dokáže výrazne líšiť podľa ponuky poisťovní. 

Vezmime si napríklad osobný automobil značky Peugeot 208 z roku 2018. Benzínový motor má výkon 81 kw, 5 miest na sedenie a celkový počet najazdených kilometrov je 150 000. Predpokladaný počet najazdených kilometrov za rok je 20 000. Auto bude primárne jazdiť v Trnave a okolí.

Orientačná cena havarijného poistenia pre tento príklad je od 326 € do 531€ ročne. Riziká sa však týkajú iba samotnej havárie. Ak by sme pridali ďalšie ako je živel, vandalizmus a odcudzenie vozidla, bola by výška poistného od 351€ do 531€. 

Väčšina poisťovní ponúka možnosť doplnkového pripoistenia. Ide napríklad o poistenie čelného skla, batožiny či úrazu. Takáto možnosť dokáže výšku havarijného poistenia ešte navýšiť. 

Ak by sme si dali pripoistiť vyššie spomínané vozidlo o poistenie čelného skla, batožiny a úrazu, vyšla by poistka vo výške 467€ až 629€. 

Kedy sa oplatí havarijné poistenie?

Poznáme orientačnú cenu havarijného poistenia. Teraz je však nutné zodpovedať druhú otázku. Kedy sa oplatí takto pripoistiť svoje auto?

Predovšetkým v prípade nového auta. To znamená vozidlo mladšie ako štyri roky. V zásade však platí, že je dôležitá všeobecná hodnota auta. Niektoré vozidlá si totiž aj po rokoch držia svoju trhovú hodnotu relatívne vysoko.Pri starších autách prestáva byť havarijné poistenie rentabilné. V takom prípade sa skôr oplatí pripoistenie v rámci PZP. 

Havarijné poistenie má samozrejme význam, pokiaľ veľa cestujete a ročne najazdíte tisícky kilometrov. Ak totiž auto vytiahnete iba sporadicky, príliš veľký význam to nemá. Taktiež sa odporúča havarijne pripoistiť vozidlo v prípade, že ho bude pravidelne šoférovať neskúsený vodič.

Zhrnutie na záver

Výška havarijného poistenia sa odvíja od viacerých kritérií. Rádovo sa však pohybuje vo výške od 200€ vyššie. Všetko však záleží od konkrétnej poistovni, množstve rizík, výške spoluúčasti a doplnkového pripoistenia.

Zdroj: webstránky poisťovní

author

Autor článku:

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.