Idete na dovolenku autom? Nezabudnite poistiť seba aj vozidlo!

Idete na dovolenku autom? Nezabudnite poistiť seba aj vozidlo!

Počas mesiacov júl a august klienti poisťovne Allianz – SP nahlásia zo svojej dovolenky v zahraničí v priemere 38 škôd denne za vyše 83-tisíc eur. V rovnakých mesiacoch bolo minulý rok na Slovensku podľa údajov Ministerstva vnútra SR zaznamenaných 2531 dopravných nehôd. Preto by ste pred odchodom na prázdniny mali poistiť seba aj vášho vozidla.

Najviac nehôd vozidiel hlásia klienti z Chorvátska, Talianska a Bulharska, ale aj z krajín ako Rakúsko a Maďarsko. Pod zvýšenú nehodovosť počas leta sa podpisuje viacero faktorov. Z údajov Ministerstva vnútra SR vyplýva, že v 20 % prípadov sú príčinou ospalosť a únava. Nebezpečné sú aj lokálne búrky z tepla, keď na vozovku náhle spadne veľké množstvo vody. Vtedy sa zvyšuje riziko šmyku a dopravnej nehody. 

Chráňte sa a predvídajte 

V prvom rade si pred cestou overte, či máte uhradené povinné zmluvné poistenie. Ak sa chystáte autom do zahraničia, pribaľte si platnú Zelenú kartu. Tá preukazuje, že v domovskej krajine máte PZP uhradené a v prípade nehody v zahraničí zabezpečuje poistné plnenie. Okrem PZP vám odporúčame uzatvoriť si aj havarijné poistenie. To kryje škody na vašom vlastnom vozidle. Nezabudnite si pred cestou skontrolovať, či vám platí v krajinách, na ktorých území sa budete nachádzať.

Pred cestou do zahraničia odporúčame členom posádky vozidla uzatvoriť cestovné poistenie, ktoré kryje riziká ako liečbu v zahraničí, úraz, spôsobenie škody tretej strane, ale aj stratu batožiny. Nezabudnite sa presvedčiť, či cestovné poistenie platí vo všetkých krajinách, v ktorých sa počas cesty budete nachádzať. 

Okrem cestovného poistenia je možné využiť krytie pripoistení k životnému poisteniu. Nejde len o krytie smrti, ale aj o hospitalizáciu či trvalé následky úrazu. Samozrejme, každý dovolenkár sa chystá v cieli svojej cesty oddychovať, ak však príde k nehode či k vážnemu úrazu, je dobré vedieť, aké sú vaše možnosti a na čo máte nárok.

Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk vznikla s cieľom pomáhať bežným spotrebiteľom vyznať sa v komplikovanom svete pôžičiek, hypoték, poistení alebo investícií, prehlbovať prostredníctvom vzdelávacích a informačných textov finančnú gramotnosť.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

24.01.2024

Poistenie

Poistenie auta proti krádeži dokáže ušetriť nemalé problémy (a peniaze). Takéto sú vaše možnosti, ako si poistkou ochrániť svoje vozidlo

5 dôvodov prečo si porovnať poistenie auta

16.01.2024

Poistenie

Porovnávanie poistenia auta je dôležité. Prináša totiž finančnú úsporu a mnohé ďalšie výhody. Prečítajte si všetkých 5 dôvodov na jednom mieste.

Havarijné poistenie. 4 mýty, ktorým veríte zrejme aj vy

04.01.2024

Poistenie

Havarijné poistenie je opradené mnohými výmyslami. Dnes si preto zoberieme na paškál 4 mýty o havarijnom poistení, ktorým veríte zrejme aj vy