Dostanem úver po osobnom bankrote?

Ján Schneider   Publikované 14.06.2021 Rada| Pôžičky

Dostanem úver po osobnom bankrote?

Aktualizované: 2/1/2023

Základný zmysel osobného bankrotu je v možnosti dať extrémne zadlženým ľuďom zákonnú šancu zbaviť sa dlhov a plnohodnotne žiť. Dať im možnosť opätovne sa zaradiť do spoločnosti a neživoriť na jej okraji. Ak vychádzame z tejto filozofie, mali by mať ľudia po osobnom bankrote rovnaké šance ako všetci ostatní. Je to naozaj tak alebo majú všetci, ktorí sa zbavili dlhov osobným bankrotom, doživotný „cajch“, zárez na pažbe? Môžu fungovať plnohodnotne aj na finančnom trhu a majú šancu dostať úver? Čítajte a dozviete sa aj to, čo ste možno ani netušili.

 

Štátny inštitút oddlženia riešia bezplatné Centrá právnej pomoci. Po roku 2017, keď sa pomerne zásadne zjednodušil celý systém osobných bankrotov, začali počty žiadostí a aj samotných osobných bankrotov rásť. Základnou a od minulého roka novou podmienkou vyhlásenia osobného bankrotu je vedenie exekúcie alebo podobného konania voči dlžníkovi minimálne jeden rok.

Ku dňu písania tohto článku dosiahol počet osobných bankrotov takmer 49-tisíc a bude ďalej rásť. Pre všetkých po osobnom bankrote je kľúčovo dôležité vedieť, že po oddlžení ich čakajú isté obmedzenia. Týkajú sa najmä podnikania, po bankrote napríklad nemôžete 3 roky vykonávať živnosť. Nikto však oddlženým ľuďom nemôže zakázať opäť sa zadlžiť.

Viete, že...
...Ministerstvo spravodlivosti vedie verejný Register úpadcov?

Údaje v ňom sú kombináciou dát zo súdov, Obchodného vestníka a Registra správcov. Sú v ňom informácie nielen o úpadcoch - právnických, ale aj fyzických osobách. Teda aj tých s osobným bankrotom.


Osobný bankrot a hypotéka – aké sú možnosti?

Kulantne napísané: možnosti sú takmer čisto hypotetické. To, že človek je po osobnom bankrote je v Registri úpadcov zaznamenané nie doživotne, ale navždy. Toto je zásadný fakt, ktorý je dôvodom pre vyhodnotenie klienta ako rizikového kýmkoľvek, u koho požiada o akýkoľvek úver. Veriteľ síce môže úver poskytnúť aj oddlženému človeku po osobnom bankrote, ale s vyšším rizikom.

Nárok, právo a možnosť

Ľudia pred, ale aj po osobnom bankrote sa často pýtajú: „Takže už nikdy nebudem mať nárok na žiaden úver?“ Nárok na úver nemá nikto, má ale možnosť ho získať - po splnení podmienok. Je samozrejme na poskytovateľovi, aby vyhodnotil mieru rizika a na jej základe úver poskytol alebo nie. Žiadny zákon nikde na svete nikomu nedáva nárok ani zákonné právo na úver. A samozrejme ani nikomu povinnosť úver poskytnúť.

Možno je to tvrdé, ale pre poskytovateľov úverov je prijateľnejší dlžník v exekúcii ako dlžník v osobnom bankrote. V tom prvom prípade totiž existuje pomerne vysoká šanca vymôcť aspoň časť dlhu od neplatiaceho dlžníka. Oba varianty však rieši súd a ľudia po exekúcii či osobnom bankrote sú pre finančné inštitúcie prakticky tabu.

 

Nehádžte prasiatko o stenu...

… a ani flintu do žita. Osobný bankrot vám dal možnosť dôstojne žiť bez bremena neriešiteľných dlhov a začať odznova. Právo opätovne sa zadĺžiť po oddlžení neexistuje, možnosti však určite áno. Ak v banke či nebankovke nepochodíte, hľadajte inde, obráťte sa napríklad na rodinu, priateľov a známych. V každom prípade si ale viackrát rozmyslite, či sa opäť musíte zadlžiť. Už ste sa predsa raz popálili...

Zdroje: Ministerstvo spravodlivosti SR / Centrum právnej pomoci

Náš tip

Jeden z dôsledkov osobného bankrotu je nemožnosť oň opätovne požiadať najbližších 10 rokov. To je logicky čas „životného cyklu“ opätovného rizikového zadlženia. Predpokladajme preto, že existujú možnosti vziať si úver aj po osobnom bankrote. Určite nič nepokazíte, keď sa na možnosť získania úveru opýtate vo svojej banke a v prípade zápornej odpovede u konkurencie.


author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Je členom odbornej poroty ankety Zlatá minca 2020, kde nezávisle hodnotil finančné produkty Prečítať viac o autorovi