Dostanem úver po osobnom bankrote?

Ján Schneider   Publikované 04.11.2020Rada| Pôžičky

Dostanem úver po osobnom bankrote?

Základný zmysel osobného bankrotu je v možnosti dať extrémne zadlženým ľuďom zákonnú šancu zbaviť sa dlhov a plnohodnotne žiť. Dať im možnosť opätovne sa zaradiť do spoločnosti a neživoriť na jej okraji. Ak vychádzame z tejto filozofie, mali by mať ľudia po osobnom bankrote rovnaké šance ako všetci ostatní. Je to naozaj tak alebo majú všetci, ktorí sa zbavili dlhov osobným bankrotom, doživotný „cajch“, zárez na pažbe? Môžu fungovať plnohodnotne aj na finančnom trhu a majú šancu dostať úver? Čítajte a dozviete sa aj to, čo ste možno ani netušili.

 

Každý, kto nedokáže splácať svoje dlhy, má teda zákonnú možnosť po splnení podmienok využiť osobný bankrot. Štátny inštitút oddlženia riešia bezplatné Centrá právnej pomoci. Po roku 2017, keď sa pomerne zásadne zjednodušil celý systém osobných bankrotov, začal počet žiadostí rásť. Ďalšie uvoľnenie pravidiel prišlo začiatkom tohto roka.

Je teda oprávnené predpokladať, že ľudí po osobnom bankrote budú časom desaťtisíce. Pre nich je dôležité vedieť, že po oddlžení prostredníctvom osobného bankrotu ich čakajú isté obmedzenia. Týkajú sa najmä podnikania, po bankrote napríklad nemôžete 3 roky vykonávať živnosť. Nikto však oddlženým ľuďom nezakazuje opäť sa zadlžiť.

Viete, že...
...Ministerstvo spravodlivosti vedie verejný Register úpadcov?

Údaje v ňom sú kombináciou dát zo súdov, Obchodného vestníka a Registra správcov. Sú v ňom informácie nielen o úpadcoch - právnických, ale aj fyzických osobách, teda aj tých s osobným bankrotom.


Osobný bankrot a hypotéka – aké sú možnosti v roku 2021?

Kulantne napísané: takmer čisto hypotetické. To, že dlžník absolvoval osobný bankrot je zaznamenané nie doživotne, ale navždy. Toto je zásadný fakt, ktorý je dôvodom pre vyhodnotenie klienta ako rizikového kdekoľvek, kde požiada o akýkoľvek úver. Veriteľ síce môže úver poskytnúť aj oddlženému človeku po osobnom bankrote, ale s vyšším rizikom.

Náš tip

Keďže finančný trh je pre mnohých až prekvapivo širokospektrálny, nič za to nedáte, keď sa opýtate. Najprv vo vašej banke, kde máte bežný účet. Radi vám poradia, či a ak, tak za akých podmienok poskytujú úvery aj ľuďom po osobnom bankrote. Ak vo svojej banke nepochodíte, oslovte konkurenciu.


Nárok a možnosť

Existuje častá otázka ľudí pred, ale aj po bankrote: „Takže už nikdy nebudem mať nárok na žiaden úver?“ Nárok na úver nemá nikto, má len možnosť ho získať, po splnení podmienok. Je samozrejme na poskytovateľovi, aby vyhodnotil mieru rizika a na jej základe i úver poskytol alebo nie. Žiadny zákon nikde na svete nikomu nedáva nárok na úver.

Je to síce tvrdé, ale pre poskytovateľov úverov je prijateľnejší dlžník v exekúcii ako dlžník v osobnom bankrote. V tom prvom prípade totiž existuje pomerne vysoká šanca vymôcť aspoň časť dlhu od neplatiaceho dlžníka. Oba varianty však rieši súd a ľudia po exekúcii či osobnom bankrote sú tým pádom pre finančné inštitúcie prakticky tabu.

Nehádžte prasiatko o stenu

A ani flintu do žita. Skúste využiť alternatívne možnosti získania financií. Ak by ste totiž aj rozbili to prasiatko, určite to nebude dosť na väčšie výdavky. Ak v banke či nebankovke nepochodíte, hľadajte inde, obráťte sa napríklad na rodinu, priateľov a známych. V každom prípade si ale viackrát rozmyslite, či sa opäť musíte zadlžiť. Už ste sa predsa raz popálili...

Zdroje: Ministerstvo spravodlivosti SR / Centrum právnej pomoci

author

Autor článku:

Ján Schneider

Publicista, novinár, editor, šéfredaktor, učiteľ, školiteľ komunikácie. Miluje písanie, umenie, čítanie literatúry a rôznych odborných článkov s finančnou tematikou Prečítať viac o autorovi

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.