Chystáte sa dovolenkovať v zahraničí? Tu môžete ušetriť

Chystáte sa dovolenkovať v zahraničí? Tu môžete ušetriť

Dovolenky sú v plnom prúde a mnoho Slovákov odchádza za oddychom do cudziny. Pozreli sme sa, čo ovplyvňuje výslednú sumu, ktorú z vreckového v krajine zaplatíme.

Kurzové rozdiely môžu cenu nákupov poriadne zvýšiť

Ak sa v krajine, kam sa chystáte, neplatí eurom, značná časť peňazí môže z vašej peňaženky vyletieť vďaka nevýhodnému kurzu a poplatkom spätým s výmenou peňazí. Preto by ste sa mali vopred informovať o výmennom kurze a na cestu sa pripraviť – výmenou peňazí na Slovensku. Priamo na mieste je zväčša výhodnejšie platiť platobnou kartou, nezabudnite si však v banke overiť, či máte túto službu spoplatnenú, alebo zahrnutú v balíku služieb. 

Ak vám v zahraničí náhle chýba hotovosť a platba kartou nie je možná, odporúčame vám vyhľadať bankomat pobočky vašej banky a vybrať si hotovosť tam. Ďalšou možnosťou je výber z bankomatu inej banky, tento sa však pravdepodobne bude spájať s poplatkom. Preto si pred odchodom preverte, či máte túto službu spoplatnenú a ak áno, akou sumou. 

Výbery aj platby realizujte prednostne v lokálnej mene, a to aj vtedy, ak vám platobný terminál či obchodník ponúkne možnosť uvedenú sumu uhradiť v eurách. Kurz pri prepočte na eurá býva menej výhodný a vy tak v konečnom dôsledku zaplatíte viac, ako ste chceli. 

Pred odchodom zo Slovenska si nezabudnite skontrolovať platnosť vašej platobnej karty, ako aj nastavené limity platby. Ak vlastníte viacero kariet vydaných rôznymi  finančnými domami, zbaľte si minimálne dve – z toho aspoň jednu kreditnú. Niektorí poskytovatelia tovarov a služieb, napríklad auto požičovne, totiž preferujú kreditnú kartu pred debetnou.

Cestovné poistenie pokryje náklady aj v súkromných klinikách 

Väčšina Slovákov je majiteľom Európskeho preukazu zdravotného poistenia. Tento preukaz v súčasnosti platí v krajinách EÚ, Srbsku, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a na Islande, kde jeho držiteľom zaručuje nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach, akú majú domáci obyvatelia. Rovnaká starostlivosť však znamená aj rovnaké doplatky, ktoré sú v týchto krajinách často vyššie než na Slovensku. Treba myslieť aj na to, že v dovolenkových letoviskách sú ošetrenie či hospitalizácia často poskytované na súkromných klinikách, ktoré tento preukaz neakceptujú. Z tohto dôvodu vám odporúčame zvážiť cestovné poistenie s komplexným krytím liečebných nákladov. Tento typ poistenia zároveň kryje aj náklady pre prípad nutného transportu na Slovensko. 

Mnohé finančné domy dnes ku kreditnej karte v rámci balíka služieb ponúkajú aj cestovné poistenie držiteľa karty a sprevádzajúcich osôb. Informujte sa vo vašej banke, či je táto služba poskytovaná aj k vašej platobnej karte. 

Pre každého z nás predstavuje dovolenka vytúžený relax. Na to, aby sa nezmenil na nočnú moru, treba včas predvídať a zabezpečiť sa pre prípad nečakaných udalostí.

Mohlo by vás zaujímať

Ako si sporiť, aby vám peniaze skutočne zarábali?

23.10.2023

Sporenie

Odložte si nejaké peniaze bokom na horšie časy a aby ste neprerobili, je dôležité vedieť, kam peniaze odkladať.

Ako zvoliť vhodné sporenie pre deti?

07.07.2022

Sporenie

Chcete svojim deťom zabezpečiť stabilnú budúcnosť? Založte im sporenie pre deti. Kedy ho založiť a ktoré je najvýhodnejšie? Máme pre vás odpovede.

Podmienky stavebného sporenia v roku 2024

02.01.2022

Sporenie

Napriek historickému prerazeniu dna podmienok získania hypoték má aj dnes svoje opodstatnenie. Čítajte o aktuálnych podmienkach a výhodách stavebného sporenia.