PZP na motocykel má svoje špecifické pravidlá. Toto ovplyvňuje jeho cenu

PZP na motocykel má svoje špecifické pravidlá. Toto ovplyvňuje jeho cenu

PZP na motocykel. Vo svojej podstate je veľmi podobné tomu, ktoré sa uzatvára pre motorové vozidlá. Taktiež má pokryť škody spôsobené tretím stranám v prípade nehody. Má však niekoľko odlišností. Ktoré to sú, čo všetko ovplyvňuje cenu PZP pre motorku či ako nájsť najlepšiu ponuku si povieme v tomto článku.

Povinné zmluvné poistenie je vo všeobecnosti dobre známe. Na Slovensku funguje už niečo vyše dvadsať rokov. Okrem motorových vozidiel sem patria aj motorky. Pokiaľ teda vlastníte motocykel alebo si ho plánujete zadovážiť, budete musieť PZP riešiť.

PZP na motocykel

V zásade ide o to isté, ako v prípade ostatných motorových vozidiel. Podrobne o ňom hovorí zákon 381/2001 Z. z.. Pre naše potreby je dôležité vedieť, že sa vzťahuje na všetky typy motoriek a im podobných zariadení:

 • motorka
 • babeta
 • skúter
 • trojkolka
 • štvorkolka
 • motorová kolobežka

Keďže aj motorka dokáže spôsobiť dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť, je nutné myslieť na krytie škôd. Úlohou PZP na motorku je práve toto. Kryť škody spôsobené tretím stranám v prípade nehody. Aj v tomto prípade platí, že kryje iba ostatných účastníkov nehody. Škody spôsobené na svojej motorke tak musíte uhradiť zo svojho vrecka (nie, ak máte havarijné poistenie).

Čo ovplyvňuje cenu PZP na motorku?

Každá poisťovňa má svoj algoritmus, podľa ktorého počíta výslednú cenu PZP. To platí ako pre motorky, tak aj autá. Tento prepočet nie je verejne známky a sú skôr dohady a náznaky, čo všetko poisťovňa počíta.

Medzi hlavné kritériá sa udáva:

 • Vek majiteľa motorky - tu platí, že čím je majiteľ mladší, tým horší je koeficient a vyššia výsledná cena. Poisťovňa totiž predpokladá, že mladí vodič bude mať menej skúseností a bude skôr inklinovať k rýchlejšej jazde. Preto je väčší predpoklad spôsobenia dopravnej nehody alebo škodovej udalosti.
 • Trvalé bydlisko - aj v tomto prípade platí, že čím väčšie a rušnejšie mesto (alebo bydlisko v jeho blízkosti), tým vyššia suma za PZP. Opäť sa počíta s tým, že ak bývate niekde na samote, máte podstatne menšiu šancu spôsobiť dopravnú nehodu, ako keď budete jazdiť po hlavnom meste.
 • Bezškodový priebeh - ďalší dôležitý ukazovateľ. Je veľmi dôležité mať čistý štít, lebo iba tak je možné získať zľavy na PZP. V prípade škodových udalostí alebo dopravných nehôd bude výsledná suma PZP na motorku opäť vyššia.
 • Výkon motora a objem valcov - vychádza z podobnej logiky ako vek majiteľa motorky. Čím výkonnejší je motocykel, tým väčšie je riziko na prípadnú škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu
 • Typ motocykla - taktiež dôležitý ukazovateľ. Športové motorky sú navrhnuté na vyššie rýchlosti. Vyššia rýchlosť je priamo úmerná väčšej pravdepodobnosti dopravnej nehody. Preto aj športová motorka môže mať vyššie PZP ako napríklad mestský motocykel.

Sezónne poistenie motocyklov

Ako sme spomínali v úvode, PZP pre motorku má svoje špecifiká. Jedným z nich je možnosť nechať si motocykel poistiť iba na sezónu. Je to logické. Motorku totiž zvyčajne nepoužívate celý rok, ale iba počas vybraných mesiacov. 

Tento druh poistenia však môže byť trochu zavádzajúci. Nejeden by si mohol myslieť, že takto ušetrí. Opak však môže byť pravdou. Treba si dobre pozrieť a porovnať ponuky PZP na motocykel. V niektorých prípadoch môže dôjsť k tomu, že sezónne poistenie na motorku vás vyjde rovnako alebo dokonca viac ako celoročné poistenie.

Okrem samotnej ceny PZP je nutné započítať aj poplatky súvisiace s dočasným odhlásením a prihlásením motocykla do evidencie. A samozrejme aj čas spojený s týmito byrokratickými úkonmi. 

Ako uzatvoriť PZP na motorku

Proces vybavovania a uzatvárania PZP na motocykel je pomerne jednoduchý. Máte v podstate dve možnosti. Zájsť na pobočku vybranej poisťovne a celý proces uzatvorenia PZP realizovať osobne

Alebo môžete vyskúšať uzatvoriť PZP online. Dnes už je viac menej štandardnom, že každá poisťovňa má svoj online formulár, ktorý stačí vyplniť a odoslať. Následne celý proces za vás vyrieši poisťovňa. Vy len dostanete dokumentáciu na preštudovanie a podpis. 

Potom vám pošlú na e-mail čierno bielu kartičku (bývalá zelená kartička), ktorú potrebujete pri zapisovaní motorky alebo pri policajnej kontrole. 

Ešte pred samotným uzatvorením PZP si nezabudnite poriadne pozrieť všetky dostupné ponuky poistenia. Majte na zreteli výšku spoluúčasti a krytia, doplnkové pripoistenia, asistenčné služby a prípadné bonusy napríklad za bezškodovosť.

Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

24.01.2024

Poistenie

Poistenie auta proti krádeži dokáže ušetriť nemalé problémy (a peniaze). Takéto sú vaše možnosti, ako si poistkou ochrániť svoje vozidlo

5 dôvodov prečo si porovnať poistenie auta

16.01.2024

Poistenie

Porovnávanie poistenia auta je dôležité. Prináša totiž finančnú úsporu a mnohé ďalšie výhody. Prečítajte si všetkých 5 dôvodov na jednom mieste.

Havarijné poistenie. 4 mýty, ktorým veríte zrejme aj vy

04.01.2024

Poistenie

Havarijné poistenie je opradené mnohými výmyslami. Dnes si preto zoberieme na paškál 4 mýty o havarijnom poistení, ktorým veríte zrejme aj vy