Ako zistiť, či mám zápis v úverovom registri? Je možné ho zrušiť?

Redakcia Hyperfinancie.sk   Publikované 16.11.2022 Rada| Pôžičky

Ako zistiť, či mám zápis v úverovom registri? Je možné ho zrušiť?

V období rastúcich úrokových sadzieb je čoraz náročnejšie získať pôžičku. Zápis v úverovom registri je preto ešte väčším problémom, ako tomu bolo v minulosti. Aby ste si ušetrili čas a námahu v súvislosti s vybavovaním pôžičky, tak je dôležité túto informáciu získať. Aj pre majiteľov hypoték je užitočné občasné sledovanie a kontrolovanie úverového registra. V našom článku sa dozviete, ako zistiť, či máte zápis v úverovom registri a ako ho zrušiť.

Na čo nám slúži úverový register?

Úverový register slúži ako účinný nástroj na skvalitnenie služieb a vzťahu medzi bankou a klientom. Jeho základnou úlohou je urýchliť proces posudzovania, vybavovania a schválenia žiadosti o úver. Zároveň predstavuje účinný nástroj na zníženie rizika nesplácania úveru – výrazne sa ním znížili náklady ohľadom posudzovania bonity žiadateľov o úver. 

Avšak je chybou myslieť si, že ak sa niekto nachádza v úverovom registri, tak má automaticky problémy so splácaním pôžičiek. V úverovom registri sa nachádzajú všetci tí, ktorí už niekedy v minulosti nejaký úver mali a splatili ho alebo si len dali nezáväzne v banke overiť, či im môže byť schválená pôžička. Každý úver, ktorý splácate, je pritom evidovaný v Spoločnom registri bankových informácií (SBCB).

Užitočný TIP pre Vás:

Pamätajte na to, že každý čerpaný úver sa v úverovom registri pravidelne zaznamenáva, a to prostredníctvom mesačných splátok. Každá banka aj nebankovka, v ktorých splácate úver, musí do registra pravidelne zadávať údaje o vašom splácaní.

 

Druhy úverových registrov

Na Slovensku máme dva hlavné druhy úverových registrov:

  • bankový (SBCB),
  • nebankový (NBCB).

V bankovom registri sú združené všetky banky Slovenska. Evidujú sa tu všetky bankové úvery vrátane rôznych leasingov, pôžičiek z kreditných kariet, úvery zo stavebných sporení a povolené prečerpania každého dlžníka (kontokorentný úver).

V prípade nebankového registra sa bavíme o pôžičkách nebankových spoločností. Väčšinou ide o rôzne splátkové spoločnosti (Cetelem, Quatro…) alebo leasingové spoločnosti (splácanie nového auta, operatívny leasing…). Evidujú sa tu všetky vaše súčasné i minulé hypotéky, ako aj všetky typy ďalších úverov (aj splatených).

 

Kedy je užitočné „nahliadnuť“ do úverového registra?

Pamätajte, že prístup do úverového registra nemajú iba banky pri overovaní svojich klientov. Požiadať o výpis z úverového registra si môžete aj sami. Služba je však ako pre finančné inštitúcie, tak aj pre občanov spoplatnená.

Nahliadnuť do úverového registra by malo byť prvým krokom, keď sa snažíte upratať si vo svojich financiách. Iba tak môžete začať s finančnou analýzou rodinného rozpočtu a efektívne konsolidovať či refinancovať svoje úvery. Požiadať o výpis z úverového registra by ste mali aj vtedy, ak ste už v minulosti mali problémy so splácaním úveru, a to ešte predtým, ako požiadate o hypotéku.

Túto informáciu si nezaškodí vyžiadať aj vtedy, keď úver riadne splácate. Budete mať prehľad o svojich splátkach a zostatkoch úverov (hoci banky tieto informácie raz ročne klientom zasielajú). Dôležitejšie je však to, že tým získate istotu, že s vaším splácaním je všetko v poriadku. Väčšinou sa takéto preverovanie odporúča raz do roka. 

Banky až v 90 % prípadoch zamietajú žiadosti o hypotéku z dôvodov problémového splácania úverov v minulosti.

Vedeli ste, že…

…ak máte negatívny zápis v registri, ešte nemusí byť nič stratené? Môže ísť napríklad iba o maličkosť. Napríklad, ak ste si v minulosti z vážneho dôvodu požiadali o odklad splátok. V takýchto prípadoch je dôležité v danej banke navštíviť hypotekárneho špecialistu, ktorý dokáže posúdiť, či ide iba o menší problém a či sa dá vybaviť výnimka. 


Ako si overiť zápis v úverovom registri?

Pokiaľ hlavný dlžník nespláca svoj úver, ktorý je zabezpečený spoludlžníkom, povinnosť prechádza na neho a vstupuje s bankou do úverového vzťahu. Na to si tiež musíte dať pozor, pretože v úverovom registri sa môžete ocitnúť aj vtedy, keď vy osobne nič nesplácate, ale len niekomu ručíte.

Problém môže nastať aj v prípade, ak má klient jedno alebo dvojdňové omeškanie so splatením pravidelnej mesačnej splátky. Záznam o tom sa nemusí, ale môže v úverovom registri objaviť. 

Overiť si zápis v úverovom registri je pritom možné veľmi jednoducho. Stačí navštíviť webovú stránku SBCB, stiahnuť si formulár na vyplnenie žiadosti a tú následne vyplnenú a podpísanú doručiť na uvedenú adresu (poštou, osobne).

Údaje z registra si môžete overiť aj u prevádzkovateľa registrov. Informácie sa poskytujú v podobe výpisu z registra, o ktorý môžete požiadať klientske centrum príslušného registra (osobne, poštou). Avšak informácie z bankového (SRBI) a nebankového registra (NRKI) nie je možné spojiť do jedného výpisu. Každý výpis z registra je preto samostatný a obsahuje údaje buď iba z bankového, alebo iba z nebankového registra. Cena za jeden výpis je 14 eur.

 

Ako zrušiť zápis v úverovom registri?

Všetky informácie a údaje o splácaní úverov sa uchovávajú v registri po celú dobu ich splácania. Po ich splatení sa však archivujú ešte nasledujúcich 5 rokov (SRBI, NRKI). Znamená to, že ešte po piatich rokoch po zaplatení poslednej mesačnej splátky sa údaje o tomto úvere v registri stále nachádzajú.

Zmazanie negatívneho záznamu závisí iba od veriteľa, voči ktorému ste sa v rámci splácania úveru „previnili“. Avšak v prípade, že máte všetko riadne splatené a aj napriek tomu ste ešte stále vedený ako dlžník, môžete na to inštitúciu upozorniť písomne. Ako?

Prvým krokom je žiadosť o vymazanie údajov z registra. Podpis na žiadosti však musí byť overený notárom. Žiadosť následne musíte zaslať prevádzkovateľovi registra, ktorý po overení a posúdení oprávnenosti vašej žiadosti váš neexistujúci dlh vymaže. Urýchliť to môžete aj odvolaním súhlasu o spracovaní osobných údajov.

author

Autor článku:

Redakcia Hyperfinancie.sk

Redakcia Hyperfinancie.sk vznikla s cieľom pomáhať bežným spotrebiteľom vyznať sa v komplikovanom svete pôžičiek, hypoték, poistení alebo investícií, prehlbovať prostredníctvom vzdelávacích a informačných textov finančnú gramotnosť.