Ako postupovať pri dopravnej nehode?

Ako postupovať pri dopravnej nehode?

Každý vlastník motorového vozidla by mal vedieť nielen to, ako sa správať na cestách, ale aj to, ako postupovať pri dopravnej nehode. Nehody sa totiž nevyhýbajú ani skúseným šoférom. O tom, na čo všetko treba myslieť a ako postupovať pri nehode, si povieme v našom článku.

Rozdiel medzi dopravnou nehodou a škodovou udalosťou

Na cestách sa vám môžu pritrafiť dva typy nešťastných udalostí. Prvou je menej závažná škodová udalosť, druhou dopravná nehoda.

Dopravnú nehodu môžeme definovať ako udalosť v cestnej premávke, pri ktorej sa stane aspoň jeden bod z nasledovných:

 • zraní sa alebo usmrtí osoba,
 • poškodí sa cestná komunikácia alebo jej všeobecne prospešná súčasť,
 • do životného prostredia uniknú nebezpečné toxické látky,
 • na niektorom zo zúčastnených vozidiel (vrátane prepravovaných vecí) vznikne hmotná škoda, ktorá prevyšuje 3 990 eur.

Ak nenastane ani jeden z uvedených bodov, v takom prípade hovoríme o škodovej udalosti. Hlavným a najčastejším rozdielom medzi škodovou udalosťou a dopravnou nehodou je pritom výška hmotnej škody na zúčastnených vozidlách.

Určujúce je však aj to, či sa účastníci nehody dohodnú na zavinení. Táto dohoda musí byť uvedená aj na podpísanom tlačive o nehode. Ak sa účastníci na vine nedohodnú, je potrebné volať políciu, ktorá určí vinníka na základe vyšetrovania.

Vedeli ste, že…

…za dopravnú nehodu sa považuje aj škodová udalosť, keď je vodič zúčastneného vozidla pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky? Platí to aj vtedy, ak účastník nehody bezodkladne nezastaví vozidlo, nepreukáže svoju totožnosť, neposkytne údaje o poistení vozidla a keď neboli urobené opatrenia proti ohrozeniu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

maskot

Návod, ako postupovať pri dopravnej nehode

Pri dopravnej nehode sa musíte správať metodicky a nenechať nič na náhodu. Pripravili sme pre vás prehľad jednotlivých bodov:

1. Miesto nehody zabezpečte

Prvým krokom je presvedčiť sa o tom, či je vaše vozidlo riadne zabrzdené a nemôže svojím prípadným pohybom ohrozovať ďalších účastníkov cestnej premávky. Následne si nasaďte reflexnú vestu, zapnite výstražné svetlá a umiestnite výstražný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti od miesta nehody. Cieľom je zabezpečiť plynulosť a bezpečnosť premávky v úseku nehody.

Výstražný trojuholník sa umiestňuje k okraju vozovky 50 metrov od vozidla na ceste. Na diaľnici je to až 100 m. V prípade, že sa vozidlo nachádza v neprehľadnej zákrute, umiestnite trojuholník pred zákrutu.

Zároveň je neprípustné akékoľvek konanie, ktoré by mohlo brániť riadnemu vyšetreniu dopravnej nehody (napríklad premiestnenie vozidiel). Pokiaľ sa ale situácia vzniknutá dopravnou nehodou musí zmeniť, miesto nehody si vyfoťte a na cestu čo možno najdetailnejšie vyznačte celú situáciu (polohu vozidiel…).

2. Poskytnite pomoc zraneným

Pokiaľ ste miesto nehody riadne zabezpečili a označili, je potrebné pristúpiť k ďalšiemu kroku – pomoc zraneným. Absolútnym základom je totiž presvedčiť sa, či pri nehode nedošlo k zraneniu nejakých osôb (aj vo vozidle druhého aktéra nehody). Ak áno, ihneď volajte políciu a záchrannú službu. Záchrannú službu je najlepšie volať na číslo 155, pretože sa dovoláte na najbližšiu záchranku. Druhou možnosťou je volanie na číslo 112. 

Do príchodu záchranných zložiek sa snažte poskytnúť zraneným osobám prvú pomoc. Ak tak neurobíte, budete za to trestne stíhaní. Samozrejme, platí to aj pre svedkov nehody. 

3. Rozhodnite sa, či je nutné volať políciu SR

Ďalším krokom je posúdenie, či ide o škodovú udalosť, alebo o dopravnú nehodu, ktorá si vyžaduje asistenciu polície. Políciu SR je pritom možné kontaktovať na telefónnom čísle 158 alebo 112. 

Prinášame vám stručný súhrn bodov, kedy je potrebné kontaktovať políciu SR:

 • ak sa neviete dohodnúť na zavinení škody,
 • ak neviete posúdiť priebeh nehody a určiť vinníka,
 • ak ste vy alebo druhý vodič pod vplyvom alkoholu alebo návykových látok,
 • ak druhý účastník nehody nezastavil a z miesta nehody ušiel,
 • ak vám vodič druhého vozidla nechce preukázať svoju totožnosť a poskytnúť údaje o PZP vozidla,
 • ak nastalo zranenie osôb,
 • ak sa poškodil majetok tretích osôb, vrátane poškodenia majetku štátu a obce,
 • ak pri nehode vznikla hmotná škoda viac ako 3 990 eur.
Vladimír Koppan

Vladimír Koppan

Profesionálnemu písaniu sa venuje vyše päť rokov. Za ten čas napísal stovky článkov na rôzne témy od financií, stavebníctva až po históriu.
Zobraziť profil

Mohlo by vás zaujímať

Poistenie auta proti krádeži by mal zvážiť každý. Zlodeji nekradnú iba nové autá

24.01.2024

Poistenie

Poistenie auta proti krádeži dokáže ušetriť nemalé problémy (a peniaze). Takéto sú vaše možnosti, ako si poistkou ochrániť svoje vozidlo

5 dôvodov prečo si porovnať poistenie auta

16.01.2024

Poistenie

Porovnávanie poistenia auta je dôležité. Prináša totiž finančnú úsporu a mnohé ďalšie výhody. Prečítajte si všetkých 5 dôvodov na jednom mieste.

Havarijné poistenie. 4 mýty, ktorým veríte zrejme aj vy

04.01.2024

Poistenie

Havarijné poistenie je opradené mnohými výmyslami. Dnes si preto zoberieme na paškál 4 mýty o havarijnom poistení, ktorým veríte zrejme aj vy