Pôžičky

V dnešnej dobe je úplne bežné, že si ľudia od bánk berú pôžičky aj na pokrytie menších výdavkov. Zobrať si pôžičku na nábytok, spotrebič alebo dovolenku nie je nič neobvyklé. Požiadať o úver je veľmi jednoduché - bežne sa dá vybaviť pôžička online a práve to mnohých láka. Avšak tento pocit, že môžete mať na účte peniaze bez väčšej námahy, vás môže dostať do finančných problémov. Získať prehľad o pôžičkách, ich princípe a najčastejších chybách je výborný spôsob, ako sa podobnej situácii vyhnúť.


Ako funguje pôžička?

Ak náhodou neviete, ako fungujú pôžičky, v skratke vám celý princíp priblížime. Ako už z názvu vyplýva, pomocou pôžičky si môžete od banky alebo nebankovovej spoločnosti požičať peniaze. Požičanú sumu budete musieť v stanovený čas vrátiť, čo sa väčšinou dosahuje pomocou mesačných platieb (splátok). 

Okrem toho ale budete musieť banke zaplatiť za službu, teda za požičanie peňazí. Na to slúžia úroky udávané v percentách a počítajú sa zo sumy, ktorú ste banke ešte nesplatili.

Veľmi častou chybou pri výbere pôžičky je, že ľudia vyberajú napríklad ponuku s najnižším úrokom. Úrok avšak nie je jediný spôsob, ktorým od vás banka získa peniaze. Pred požiadaním o úver je dôležité pozorne čítať aj o ostatných poplatkoch. Možno vám pri danej pôžičke banka dá nízky úrok, ale zaplatíte obrovskú sumu na poplatkoch za:

  • poskytnutie
  • zmeny na úvere
  • poistení úveru
  • prípadných ďalších službách.

TIP: Všímajte si hlavne RPMN - ročnú percentuálnu mieru nákladov. Práve podľa tohto údaju nájdete najvýhodnejšiu pôžičku.


Výhody a nevýhody online pôžičiek

  • Podmienky sa do najmenších detailov stanovia ešte pred uzavretím zmluvy. Budete presne vedieť, do čoho idete.
  • Rozsah bežných pôžičiek je od niekoľkých desiatok po desaťtisíce eur.
  • Ak už máte vybraté, pôžičku online vybavíte do niekoľkých hodín.
  • Kvôli úrokom a poplatkom zaplatíte viac než hodnotu veci, na ktorú si požičiavate.
  • Do výberu pôžičky budete musieť vložiť určité množstvo času.
  • Na získanie pôžičky musíte spĺňať bankou stanovené podmienky. Môže sa stať, že ju nedostanete.

Naozaj potrebujete pôžičku?

Je jednoduché nájsť niečo, na čo by ste si radi zobrali pôžičku. Každodenne na vás pôsobia zo všetkých strán reklamy, a to láka k nakupovaniu. Avšak predtým, než pôjdete do banky alebo cez internet požiadate úver, zamyslite sa nad dôležitosťou pôžičky. Naozaj si musíte požičiať peniaze od banky, aby ste si danú vec mohli kúpiť? Nedalo by sa pár mesiacov viac sústrediť na šetrenie a získať financie touto cestou?

Na čo si požičiavame najčastejšie?

Podľa štatistík z roku 2019 má od banky peniaze požičaných 51 % Slovákov. Z toho je najviac pôžičiek zameraných na bývanie. Druhá priečka na zozname je elektronika, ktorá zahŕňa domáce spotrebiče, ale aj zariadenia, ako počítače a televízory. Pri porovnaní spotrebných úverov pochopíte, prečo sú na tento účel tak populárne. Ich výška začína na 30-50 €.

 

Ako vyberať pôžičku?

Internet a online služby sú obrovskou výhodou aj pri vyberaní pôžičiek. Každá banka poskytuje niekoľko typov úverov, v čom sa bežný človek ľahko stratí. Našťastie si môžete pôžičky porovnať. Stačí len zadať čiastku, prípadne, ako dlho chcete splácať a zobrazí sa vám zoznam vhodných úverov.

 

Najčastejšie dôvody zamietnutia úveru

Dôvodov na neschválenie pôžičky môže byť veľa a do jedného zoznamu by sa zmestili len ťažko. Medzi najčastejšie dôvody na zamietnutie pôžičky patria:

  • zlá úverová minulosť
  • pochybnosti ohľadom príjmu
  • existujúce finančné záväzky
  • nesprávne vyplnená žiadosť.

Prvý bod je pre poskytovateľa pôžičky veľmi dôležitý. Banka, od ktorej žiadate úver, má prístup k podrobným informáciám o vašej úverovej minulosti. Vie, nakoľko ste dodržiavali termíny splátok a či ste všetko poctivo splatili. Ak vo vašich registroch nájdu nejaké problémy, vaša bonita z hľadiska banky klesá.

TIP: Pred žiadosťou o úver sa uistite, že máte pravidelný a stabilný príjem.



Časté otázky

Chcem požiadať o okamžitú pôžičku. Je nutné dokladovanie príjmu?

Nie vždy musíte aktívne dokladovať príjem. Ale je pravdepodobné, že banka si ho overí.

Môžem získať pôžičku aj keď som študent?

Pôžička cez internet je určená pre každého vo veku od 18 rokov a stálym príjmom. Teda, ak študent spĺňa tieto podmienky, má možnosť získať pôžičku. Prečítajte si viac o študentských pôžičkách.

Obávam sa, že moje osobné údaje budú zneužité.

S Vašimi osobnými údajmi zaobchádzame absolútne diskrétne v súlade so zákonom. Ochrana klienta je pre nás na prvom mieste.

Čo sa stane, ak pôžičku nesplatím včas?

V prípade oneskorenia platby Vás poskytovateľ upozorní emailom alebo telefonicky. Ak viete, že pôžičku nebudete môcť splatiť počas doby splatnosti, neváhajte poskytovateľa kontaktovať. Spoločnosť, ktorá Vám poskytne pôžičku, spraví všetko preto, aby zohľadnila Vašu situáciu a našla spoločné riešenie vhodné pre obe strany

Som nezamestnaný, mám šancu dostať pôžičku?

Áno, existujú aj pôžičky pre nezamestnaných. Nemusíte dokladovať príjem a viete si požičať až 20 000€.

Zhrnutie

Ak plánujete nakúpiť niečo hodnotné, pôžičky sú veľmi lákavým pomocníkom. Nie vždy sa ale oplatí hneď žiadať banku o úver. Najprv si dôkladne premyslite, či neviete peniaze získať iným spôsobom, ideálne šetrením. Ak je to naozaj nevyhnutné, pôžičku vyberajte pomaly a s rozhodnutiami sa neunáhlite. Venujte čas porovnávaniu jednotlivých úverov a poriadne si čítajte podmienky. Vyhnete sa zbytočným finančným komplikáciám a konfliktom s bankou.