Hypotéka pre mladých

Pod pojmom hypotéka pre mladých sa myslí hypotekárny úver pre mladých poskytovaný so štátnym príspevkom. Tento úver je možné použiť na rovnaké účely, ako aj bežnú hypotéku, čiže na kúpu nehnuteľnosti, jej rekonštrukciu, stavbu domu alebo modernizáciu bývania. Potrebné samozrejme je založenie nehnuteľnosti a dostatočný príjem pre získanie úveru.

Aké sú podmienky hypotéky

Okrem podmienky dostatočného príjmu a založenia nehnuteľnosti je hypotekárny úver pre mladých špecifický aj dvoma ďalšími obmedzeniami. Ich úlohou je, aby sa k úveru dostali skutočne len tí mladí ľudia, ktorí to najviac potrebujú.

Ide o úver na bývanie, kde je potrebné splniť:

  • podmienku veku do 35 rokov v deň podania žiadosti o úver
  • podmienku príjmu do výšky 1,3 násobku priemernej mzdy v prípade jedného žiadateľa alebo do výšky 2,6 násobku priemernej mzdy súhrnne v prípade dvoch žiadateľov

Veľmi dôležité je aj obmedzenie hypotéky len do výšky 70 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Ak nemáte dostatok vlastných peňazí, musíte zvyšok vykryť bežným komerčným úverom. Zvýhodnenie úrokovej sadzby sa však bude vzťahovať len na úver do 70 % hodnoty nehnuteľnosti a maximálne do 50 000 €.

 

 

Výpočet hypotéky - príklad z hypotekárnej kalkulačky:

Vzhľadom na to, že hypotéka pre mladých má úrok výhodnejší až o 3 percentuálne body oproti klasickému komerčnému úroku, môže byť ušetrenie finančných prostriedkov naozaj citeľné. Výhodnejší úrok je poskytovaný však len prvých 5 rokov. Predčasné splatenie v tomto období je síce možné, ale budete musieť príspevok v plnej výške vrátiť.

Poďme sa pozrieť na ušetrenie oproti komerčnému úroku pri rôznych výškach hypotéky a rôznych lehotách splatnosti:

Suma

Splatnosť

Komerčný úrok

Zvýhodnený úrok

Ušetrenie počas 5 rokoch

30 000 €

10 rokov

4,5 % p.a.

1,5 % p.a.

2 520 €

30 000 €

10 rokov

4 % p.a.

1 % p.a.

2 460 €

40 000 €

20 rokov

4,5 % p.a.

1,5 % p.a.

3 600 €

40 000 €

20 rokov

4 % p.a.

1 % p.a.

3 480 €

50 000 €

30 rokov

4,5 % p.a.

1,5 % p.a.

4 800 €

50 000 €

30 rokov

4 % p.a.

1 % p.a.

4 680 €

Treba podotknúť ešte fakt, že samotné zvýhodnenie úroku nesú 2 percentami štát a 1 percentom banka. Zároveň však môže byť komerčný úrok poskytovaný bankou pri bežnej hypotéke aj nižší, ako sú tie, ktoré uvádzame v tabuľke - závisí to vždy od individuálnej bonity a situácie každého klienta.

Porovnanie bánk je veľmi dôležité

Hypotéka pre mladých je v ponuke prakticky každej banky, ktorá ponúka hypotekárne úvery. Zvýhodnenie a podmienky na získanie úveru sú rovnaké kdekoľvek, je pritom jedno, či požiadate o úver vo veľkej banke ako je SLSP, ČSOB, VÚB a Tatra Banka, alebo v Prima Banke či v UniCredit Bank. Každá banka ale môže ponúknuť na konci mierne inú úrokovú sadzbu a najmä iný typ umorovania dlhu a výpočtu úroku počas splácania úveru.

Ak chcete vedieť, kde všade a za akých podmienok môžete hypotéku pre mladých získať, využite našu online nezáväznú žiadosť o kalkuláciu a výpočet hypotéky: