Žiť na dlh sa nedá naveky. Myslite na týchto 6 vecí a nebudete mať so splácaním pôžičky problém

Publikované 17.11.2017 Rada | Finančný mix

Žiť na dlh sa nedá naveky. Myslite na týchto 6 vecí a nebudete mať so splácaním pôžičky problém

Určite ste už zachytili, že banky na jar pristúpili k sprísneniu posudzovania žiadateľov o hypotekárny úver. Niečo podobné sa chystá aj v oblasti spotrebných a spotrebiteľských úverov. Zmyslom všetkých takýchto opatrení je ochrana tých dlžníkov, ktorí by sa mohli veľmi ľahko ocitnúť v tzv. dlhovej pasci.

Problémy so splácaním však môžu postretnúť skoro každého z nás a to v prípade, ak nebudete posudzovať svoju finančnú situáciu a svoje finančné možnosti zodpovedne. Ak sa chcete vyhnúť finančným problémom a problémom s úvermi, stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel. My sme ich zhrnuli do nasledujúcich 6 bodov:

1. Doba splácania nesmie byť dlhšia, ako životnosť predmetu splácania

Táto zásada je alfa a omega každého úveru, pritom ju ale veľmi veľa ľudí ignoruje. Príkladom je kúpa automobilu na splátky napríklad so splatnosťou na 5 rokov, pričom auto budete užívať len 3 či 4 roky, prípadne aj menej.

Splácaný predmet skrátka musíte užívať a jeho životnosť musí byť dlhšia, ako bude doba splatnosti úveru, ktorý daný predmet prefinancoval. Aj preto sa za najlepšie využité úvery považujú hypotéky a úvery na rozvoj vlastného podnikania. Naopak, kúpiť si napríklad dovolenku na úver alebo zaplatiť z pôžičky svadbu, to je veľmi zlé využitie peňazí.

2. Viac ako 1/3 príjmov nesmie ísť na splátky úverov

Pravidlo o „jednej tretine“ príjmov platí všade na svete a ten, kto ho dodržuje, minimalizuje riziko vzniku problémov s platobnou neschopnosťou. O čo konkrétne ide? V jednoduchosti o hranicu, za ktorú by nemali ísť vaše mesačné náklady na splátky všetkých úverov a iných finančných záväzkov.

Jedna tretina čistého príjmu je akási pomyslená hranica, ktorú by ste mali rešpektovať vždy a za každých okolností. Ak napríklad máte príjem v čistom mesačne 900 €, výška splátok všetkých úverov by nemala prekročiť sumu 300 €.

3. Pozerajte nielen na úrok, ale aj na preplatenie pôžičky

Výška úrokovej sadzby je to, s čím sa banky aj nebankové spoločnosti chvália takmer v každej reklame. Úroky klesajú a prerážajú historické minimá, no netreba podľahnúť čaru opticky nízkych čísiel. Diabol sa totiž ukrýva v detailoch.

Jedným z nich je aj suma, ktorú vlastne za celý úver zaplatíte. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že aj pri nízkom úroku je možné preplatiť pôžičku o „nekresťanské peniaze“ a to najmä vplyvom dodatočných poplatkov alebo vďaka príliš dlhej splatnosti. Spočítajte si preto, koľko zaplatíte za úver dokopy a vychádzajte viac z tohto čísla, než z hodnoty úroku.

4. Odkladajte si na rezervu

Veľmi veľa ľudí podceňuje finančnú rezervu na horšie časy. Tento trend možno badať za posledné obdobie vo zvýšenej miere, pretože aj podľa štatistických údajov Národnej banky Slovenska si stále menej z nás ukladá peniaze do banky a naopak vo väčšom množstve investuje do cenných papierov.

Investovanie je síce určite lepšie zhodnotenie peňazí, ale železnú finančnú rezervu by ste si mali tvoriť aj popri ňom. Ideálne je odkladať 10 % svojho čistého príjmu bokom, napríklad na sporiaci účet. Tieto peniaze vám pomôžu v prípade krátkodobých finančných problémov.

5. Refinancujte, ak sa to oplatí

Štatistiky ukazujú, že čoraz viac Slovákov má skúsenosť s refinancovaním. V princípe ide o jednoduchú výmenu menej výhodnej starej pôžičky za novú, výhodnejšiu. Cieľom je buď získať lepšiu splátku alebo ušetriť na preplatení úveru.

Ak si však myslíte, že refinancovať sa oplatia len veľké úvery, teda najmä hypotéky, ste na omyle. Dnes má zmysel refinancovať prakticky aj niekoľko tisíc eurový spotrebný úver alebo malú pôžičku z nebankovky. Rozdiel medzi podmienkami spred roka či dvoch a tými aktuálnymi doslova „nahráva“ refinancovaniu takmer za každých okolností.

6. Porovnávajte, porovnávajte, porovnávajte

No a to najdôležitejšie na záver: kľúčom k úverom, s ktorými nebude žiaden problém v budúcnosti, je ich dôsledné porovnanie. Vďaka tomu vyselektujete príliš drahé ponuky, zväčša pofidérnych nebankoviek, ale aj menej výhodné bankové úvery.

Aby ste nemuseli všetky úvery prácne porovnávať tak, že si o nich budete zisťovať informácie priamo u finančných spoločností, máme pre vás jeden tip na online porovnávač bankových aj nebankových pôžičiek: www.hyperfinancie.sk. Cez tento porovnávač si nájdete úver presne podľa vašich predstáv a máte istotu, že pôjde o serióznu ponuku.

Čo je najlepšie, nejde len o obyčajný porovnávač, ale priamo o finančný supermarket. To znamená, že tá pôžička, ktorá vám z porovnania vyjde ako najlepšia, sa dá vybaviť priamo online z pohodlia domova. Nájsť najvýhodnejší úver a vybaviť si ho za pár minút, to je ako výhra v športke. S takouto pôžičkou vás problémy so splácaním takmer určite obídu!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.