Naše dlhy rastú najrýchlejšie v EÚ. Vyberajte si úvery rozumne a až po porovnaní alternatív

Publikované 17.06.2017 Rada | Pôžičky

Naše dlhy rastú najrýchlejšie v EÚ. Vyberajte si úvery rozumne a až po porovnaní alternatív

Za minulý rok zaznamenali slovenské rodiny najrýchlejší rast úverov v celej Európskej únii. Navyše, v porovnaní s objemom dlhov máme stále príliš málo úspor.

Národná banka Slovenska upozorňuje na rýchly nárast zadlženosti Slovákov. Dlhy slovenských domácností sa od poslednej globálnej krízy zdvojnásobili a to vďaka niekoľkoročnému veľmi dynamickému rastu nových dlhov. Objem poskytnutých úverov domácnostiam za minulý rok stúpol o rekordných 14 percent.

Najvyšší v regióne

Od roku 2010 sa podiel dlhu domácnosti na výkone našej ekonomiky zvýšil dvojnásobne a už presiahol hranicu 30 % HDP. Za týmto trendom sú najmä znižujúce sa úroky na úveroch v kombinácii s rastom priemerných platov. Ekonomika „šliape“ veľmi dobre a ľudia to využívajú na zvýšenie svojej životnej úrovne, aj prostredníctvom úverov.

Spomedzi okolitých krajín sme z hľadiska nárastu dlhov prví v regióne. Máme však ešte jedno prvenstvo, aj keď menej lichotivé - sme totiž prví aj v rámci celej Európskej únie. Napriek tomu sa očakáva, že bankám klesnú zisky a to o 10 až 20 percent. Dôvodom je zníženie úrokových sadzieb, čo nevynahradí ani zvýšenie objemu poskytnutých úverov.

Problémy so splácaním sa už začínajú ukazovať

/data/common/multimedia/images/photo_0170511448twpnic.jpg

To, že obmedzenie spotrebákov pre viac rizikových klientov je určite otázkou dňa, dokumentujú aj najnovšie čísla. V bankách totiž čoraz viac pribúdajú tie úvery, ktoré ľudia nesplácajú už viac ako tri mesiace. Kým jednorazové omeškanie sa dá ešte vysvetliť rôznymi príčinami, dlhodobé nesplácanie záväzku je príznakom vážnejšieho problému.

Celková suma úverov, ktorých splácanie je v omeškaní dlhšie ako 3 mesiace, je 400 miliónov €. Ide skoro o desatinu všetkých spotrebných úverov a naposledy bola takáto situácia v roku 2006 a 2007, teda tesne pred vypuknutím svetovej krízy.

Porovnávajte a vyberajte rozumne

Ak rozmýšľate nad novým úverom, mali by ste sa držať troch pravidiel. Prvé: peniaze využite čo najviac rozumne tak, aby hodnota získaná za úver pretrvala čo najdlhšie. Druhé: nikdy si neberte úver, pokiaľ jeho splátka je vyššia ako 1/3 vášho príjmu. Tretie: vždy si porovnajte všetky možnosti a alternatívy, aby ste získali skutočne najlepšie a najvýhodnejšie možné podmienky.

/data/common/multimedia/images/porovnanieHF.png

Zároveň platí, že ak sa dá, vymeňte si svoje staré nevýhodné úvery a konsolidujte ich. Vyhýbajte sa ale pokušeniu, aby ste si zobrali k novej refinančnej pôžičke ďalšie peniaze navyše. Toto je totiž jeden z faktorov, ktoré majú tiež na svedomí rýchlejšie tempo zadlžovania sa. Avšak vždy si u nás porovnajte všetky ponuky bankových či nebankových pôžičiek. Náš porovnávač úverov vám za pár minút ukáže najvýhodnejšiu možnú formu financovania, čo vám môže pomôcť ušetriť a znížiť si tak výšku svojich finančných záväzkov. Rovnako tak u nás nájdete aj porovnanie konsolidačných pôžičiek a tiež štandardných refinančných úverov. Vyberajte si rozumne a vaše dlhy nemusia len rásť, ale môžu aj klesať!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.