Vodiči pozor, v týchto situáciách od vás môže poisťovňa žiadať peniaze späť!

Publikované 16.01.2019 Rada| Poistenie

Vodiči pozor, v týchto situáciách od vás môže poisťovňa žiadať peniaze späť!

Byť účastníkom automobilovej nehody nie je nič príjemné, obzvlášť ak ste ju zapríčinili vy. Na pokrytie škôd, ktoré vodič zapríčinil, slúži povinné zmluvné poistenie. Ak má uhradené aj havarijné poistenie, poisťovňa preplatí aj škody na jeho vlastnom vozidle. Sú však situácie, keď si poisťovňa svoje peniaze môže nárokovať späť.

Alkohol za volantom môže vyjsť poriadne draho

Sadnúť si za volant pod vplyvom alkoholu je považované za veľmi nezodpovedné. Reakcie vodiča sú celkom iné, a to aj napriek tomu, že on sám môže mať dojem, že na neho alkohol žiaden vplyv nemá. Ak v tomto stave zapríčiní nehodu, poisťovňa síce škodu z povinného zmluvného poistenia uhradí, čiastočnú či plnú náhradu si však od vodiča bude žiadať späť. V roku 2017 vymáhala Allianz – Slovenská poisťovňa v rámci PZP čiastočnú alebo úplnú náhradu škody až v 981 prípadoch. Pritom každý desiaty prípad bol z dôvodu prítomnosti alkoholu v krvi. Priemerná výška vymáhanej sumy bola 4200 eur, najvyššia viac ako 54-tisíc eur.

Šetriť na pneumatikách sa nevypláca

V období od 15. 11. do 31. 03. je povinné používanie zimných pneumatík pre osobné vozidlá, pokiaľ je na ceste súvislá vrstva snehu, námrazy alebo ľadu. Ak tak majiteľ auta neurobí, vystavuje sa nielen riziku dopravnej nehody a pokuty zo strany polície, ale aj zníženému poistnému plneniu od poisťovne. V zázname od polície prípadne zo znaleckého dokazovania však musí byť uvedené, že príčinou nehody boli práve nesprávne zvolené pneumatiky.

V roku 2018 riešila Allianz – Slovenská poisťovňa až 105 096 poistných udalostí z povinného zmluvného a havarijného poistenia, za ktoré klientom vyplatila každý deň v priemere 380-tisíc eur. Za celý rok 2018 boli náklady poisťovne Allianz – SP za škody na vozidlách viac ako 138 miliónov eur, čo predstavuje 61 percent vyplateného poistného plnenia za všetky poistné udalosti dokopy.

 

Zdroj: tlačové správy Allianz – SP

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.