Vláda schválila novú 8 % daň na poistky

Publikované 06.07.2018 Rada| Poistenie

Vláda schválila novú 8 % daň na poistky

V stredu 18. júna 2018 schválil parlament návrh zákona o dani z poistenia, ktorým sa zavádza nová daň z neživotného poistenia vo výške 8 %. Táto daň nahradí odvod, ktorý poisťovne platia v súčasnosti. Keďže zákon nadobúda platnosť od 1. januára 2019, pravdepodobne si za neživotné poistenie od nového roka priplatíme.

Daň sa týka všetkých produktov neživotného poistenia okrem povinného zmluvného poistenia (PZP). Ak máte poistený majetok, psíka či sa chcete poistiť pred cestou na dovolenku, po novom si pravdepodobne priplatíte.  

Budeme za poistky platiť viac?

Ministerstvo financií SR nás presviedča o tom, že táto daň je štandardným nástrojom používaným v Európskej únii. Tvrdí nám, že sa od januára pre poistených nič nezmení – 8 % daň jednoducho nahradí doterajší 8 % odvod z neživotného poistenia, ktorý bol podľa ministerstva neefektívny a nesystémový. Nie je to však celkom pravda.

Podľa stanoviska Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) sa odvod platí len zo zmlúv uzatvorených po 1. 1. 2017, avšak daň sa má platiť zo všetkých uzatvorených zmlúv. Teda aj tých, ktoré poistení uzatvorili pred týmto dátumom. Riešenie ministerstva, ktoré navrhuje, aby daň poisťovne platili zo svojich ziskov, je skôr formálne. Žiaden obchodník sa predsa nebude oberať o zisk len preto, že štát mu vyrúbil novú daň. Je preto viac ako pravdepodobné, že táto legislatívna novinka zasiahne cenotvorbu poisťovní. Je ťažké predpovedať, do akej miery sa zvýši cena produktov neživotného poistenia, keďže bude potrebná zmena na všetkých zmluvách. To prinesie zvýšené administratívne náklady, ktoré budú poisťovne taktiež chcieť získať späť.

Nezostáva nám iné, len si počkať, ako sa s touto situáciou poisťovne popasujú a nakoľko spomalí rast cien poistiek konkurenčný boj na našom malom slovenskom trhu.