Viete čítať výpisy z II. piliera? O dva roky sa z nich dozviete viac!

Publikované 01.05.2019  Novinka | Sporenie

Viete čítať výpisy z II. piliera? O dva roky sa z nich dozviete viac!

Nedokážete sa zorientovať, čo sa deje na vašom účte v dôchodkovom sporení? Ak si sporíte v II. pilieri, od roku 2021 vám vaša dôchodková správcovská spoločnosť bude musieť dodať podrobnejšie informácie o tom, ako vaše peniaze zarábajú.

Vláda SR v stredu 23. 4. schválila novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, na základe ktorej budú sporitelia dostávať podrobnejšie výpisy z ich dôchodkových účtov. Výpis bude mať jednotný vzor, vďaka čomu sa v ňom budú sporitelia jednoduchšie orientovať bez ohľadu na to, ktorá dôchodková spoločnosť ich úspory spravuje. Po novom sa z neho dozvedia aj prognózu svojho dôchodku a predpokladaný vek odchodu do dôchodku.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny si od novely sľubuje lepšie finančné plánovanie ľudí v súvislosti s ich odchodom do dôchodku. Novinku privítala aj Konfederácia odborových zväzov SR. Ministerstvo ďalej upozorňuje, že v súčasnosti si väčšina sporiteľov v II. pilieri sporí v dlhopisovom garantovanom fonde, ktorého výnos je veľmi nízky. Práve správne zvolená investičná stratégia významne ovplyvňuje výšku budúcich dôchodkov. Mladým sporiteľom sa odporúča investovanie do dlhopisov a akcií, ktoré síce so sebou nesie vyššiu mieru rizika, ale z dlhodobého hľadiska prináša vyšší výnos.

Tí, ktorí si na dôchodok odkladajú aj do systému doplnkového dôchodkového sporenia, už podrobnejšie výpisy dostávajú, a to elektronicky. V nových výpisoch nájdu údaje o veku, ktorý je potrebný dosiahnuť za vyplatenie doplnkového dôchodku, rozpis a celkovú sumu poplatkov sporiteľa za posledných 12 mesiacov, ako aj odhadovanú výšku budúceho doplnkového dôchodku počas 10 rokov.

Zdroj: SITA