Vianoce by nemali byť príčinou nových dlhov

Publikované 11.12.2019 Rada| Pôžičky

Vianoce by nemali byť príčinou nových dlhov

Už čoskoro nás čakajú sviatky radosti a rodinného pokoja. Každý si praje, aby boli nadchádzajúce dni dokonalé a plné hojnosti. To však rozhodne nie je ospravedlnenie pre zbytočné zadlžovanie sa. Na Vianoce by sme mali minúť len toľko peňazí, koľko nám náš rozpočet dovolí. Podľa prieskumu agentúry FOCUS minú Slováci tento rok na darčeky v priemere 200 eur. 

Zodpovednú prípravu na Vianoce, a teda nákup darčekov v predstihu, robí, žiaľ, málokto. Až 90 % Slovákov rieši vianočné nákupy posledné dva mesiace a až 47 % si to necháva na posledné dva týždne. To má za následok zbytočný stres a unáhlené finančné rozhodnutia. Sme ochotní kúpiť drahšie, len aby sme danú vec získali. Ženy sú vo vianočnom plánovaní disciplinovanejšie, až polovica z nich nakupuje darčeky jeden až dva mesiace pred Vianocami, na rozdiel od mužov, z ktorých sa podobne správa len tretina. Posledné dni tesne pred sviatkami nakupuje darčeky až 29 % mužov a 9 % žien. 

Drahé darčeky pritom nie sú jediným finančným výdavkom, ktorý nás v tomto období čaká. Treba zabezpečiť vianočný stromček a mnohí kupujú aj adventný veniec. Tesne pred sviatkami nás čaká nákup potravín, ktorý poriadne prevetrá naše peňaženky. Celkovo nás tak sviatky vyjdú v priemere na 400 eur. 

Zadlžiť sa kvôli Vianociam nie je dobrý krok

Finanční odborníci odporúčajú minúť na nákup darčekov sumu vo výške 10 % mesačného príjmu. Ak by ste radi nakúpili viac, mali by ste sa na príchod Vianoc vopred zodpovedne pripravovať a na darčeky sporiť minimálne od novembra

Podľa prieskumu si na Vianoce plánuje požičať peniaze len 5 % Slovákov. Toto číslo však nie je konečné. Mnohí Slováci si neuvedomujú, že aj prečerpanie limitu na kreditnej karte sa považuje za pôžičku. Podľa štatistík až štvrtina Slovákov nedokáže vrátiť čerpané finančné prostriedky z kreditnej karty v rámci bezúročného obdobia a následne sú nútení platiť vysoké úroky, ktoré v niektorých prípadoch dosahujú výšku až 20 %. Pre porovnanie, pri spotrebiteľskom úvere je štandardne úrok vo výške 6 % - 7 %. 

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí zvažujú pôžičku, poriadne si tento krok premyslite. Nejde len o vianočné darčeky a krátkodobé potešenie. Hlavnou otázkou je, či v novom roku dokážete úver splácať. Ak nemáte financie teraz, budete ich mať v januári, keď príde na rad prvá úhrada splátky? Pri výpočte výšky splátok nezabudnite vziať do úvahy aj dobu splácania a do nákladov započítať prípadné poplatky spojené s poskytnutím úveru. 

Ak ste si vedomí, že vaša finančná situácia je len prechodná, pôžička môže byť skutočne vhodným riešením. Poskytovateľa pôžičky však vyberajte uvážlivo a nechajte sa poučiť o všetkých poplatkoch, ako aj o možnosti predčasného splatenia. Nezabudnite sa informovať aj na možnosť odkladu splátok pre prípad, že by sa vaša finančná situácia opäť zhoršila.