Toto je 5 zlozvykov, ktoré vás oberajú o peniaze. Ak sa im budete vyhýbať, ušetriť môžete stovky Eur ročne!

Publikované 11.04.2018 Rada | Finančný mix

Toto je 5 zlozvykov, ktoré vás oberajú o peniaze. Ak sa im budete vyhýbať, ušetriť môžete stovky Eur ročne!

Ak nedokážete nič usporiť a na konci mesiaca rátate posledné dni do výplaty, sú práve nasledujúce riadky určené pre vás. Možno sa v nich ale nájde každý, kto platí takmer výlučne kartou, nakupuje podľa zliav alebo sa nikdy neobmedzoval pri míňaní.

Zľavy, zľavy, zľavy

Slováci sú národom zliav. Stačí veľký pútač s nápismi o akcii, výpredaji alebo výhodnej ponuke a väčšina z nás si ide nohy dolámať, aby stihla nakúpiť všetko, čo je v zľave. Takéto spotrebiteľské správanie vyhovuje obchodníkom, ale určite nie vám. A to nielen preto, že veľa krát kúpite aj to, čo nepotrebujete.

Nákup podľa zliav je zradný z dvoch dôvodov. Prvým je, že nie vždy ide skutočne o takú zľavu, ako hovorí reklama. Pôvodná cena býva často nadhodnotená a tak je zľava opticky vyššia. Druhým dôvodom je, že človek prestáva pracovať s absolútnou hodnotu tovaru, ale pozerá len na výšku zľavy. To sa prenáša aj do budúcich nákupov a finančného správania sa.

Peniaze sú stále peniaze, bez ohľadu na pôvod

Prišli ste naraz k väčším peniazom? Tak potom je podľa štatistík veľmi pravdepodobné, že o ne veľmi rýchlo prídete. Určite poznáte príslovie „rýchlo prišlo, rýchlo odišlo“ a presne to sa hodí na takéto situácie. Peniaze, ktoré získate nárazovo vo väčšom množstve, alebo ktoré k vám prídu nejakou šťastnou náhodou, máte totiž tendenciu si menej vážiť.

Riaďte sa preto pravidlom, že peniaze sú stále tie isté bez ohľadu na ich zdroj alebo sumu. Správajte sa k nim tak isto, ako keby ste ich dostali napríklad za niekoľkomesačnú prácu. Ak sa neviete ovládnuť, okamžite si ich vložte na bežný alebo sporiaci účet a vo svojej hlave si ich priraďte ako „rezervu na horšie časy“.

Hotovosť vs. bezhotovostné platby

Keď už sme pri tých účtoch, ďalšie prieskumy ukazujú, že pri platení platobnou kartou alebo bezhotovostne sme viac náchylnejší na míňanie. Vytiahnuť bankovku či mince z peňaženky a zaplatiť nimi nás „bolí“ viac, ako keď to isté spravíme šmahom ruky s platobnou alebo kreditnou kartou.

Veľký problém je tiež v tom, že pri platbe v hotovosti vieme, koľko nám v peňaženke zostáva a už v duchu si prepočítavame, či máme peňazí dostatok. Pri platbe z účtu máme naopak pocit, ako keby sme mali bezodný mešec peňazí. Naša tretia rada preto znie: plaťte viac v hotovosti, kartou len v prípade nutnosti.

Porovnanie alternatív s ohľadom na budúcnosť

Zmeškali ste napríklad autobus, ďalší ide až o pol hodinu a vy zvažujete, či si zavoláte taxík? Áno, ten môže byť pokojne aj 5 či viackrát tak drahý, ale treba porovnať všetky alternatívy komplexne. Ak prídete do cieľa načas, stihnete spraviť napríklad nejakú prácu navyše? Alebo, ak je zlé počasie, nehrozí, že prechladnete čakaním na ďalší autobus?

Veľa ľudí pozerá v snahe nárazovo ušetriť len na jednoduchú účtovnú hodnotu, ale to sa nemusí vždy vyplatiť. Treba porovnávať alternatívy aj s ohľadom toho, či v budúcnosti náhodou nestratíme viac, ako môžeme aktuálne získať. Podobných príkladov v bežnom živote je viac než dosť.

Triky proti rozhadzovaniu

Ovládnuť sa ohľadom peňazí nevie veľa ľudí a niekedy na to skrátka nie je dostatočná pevná vôľa. Pomôcť v takomto prípade môžu rôzne triky. Napríklad, nastavte si trvalý príkaz na sporiaci účet z účtu, kde vám chodí výplata, hneď na druhý deň po vyplatení mzdy. Odložíte tak potrebnú sumu a nebudete ju mať kedy minúť.

Alebo, okrem svojho primárneho účtu si skúste založiť ešte jeden, dnes v dobe bezplatných účtov to nie je problém. Na tento účet si potom preveďte napríklad peniaze len na potraviny  a bežné výdavky a len tento účet používajte na každodenné míňanie. Za mesiac tak neminiete viac, ako ste si naplánovali a zároveň budete mať lepší prehľad o zostatku.

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.