5 krokov ako zvládnuť finančnú situáciu, ak ste single

Publikované 27.09.2017 Rada | Finančný mix

5 krokov ako zvládnuť finančnú situáciu, ak ste single

Na krku 30 a stále single? Dnes úplne bežné. Podľa štatistík má táto skupina ľudí čoraz väčšie problémy finančne zvládnuť svoje živobytie. Každý druhý Slovák má úver, pričom najčastejším účelom je bývanie, domácnosť a auto. Mladí patria medzi veľkú skupinu dlžníkov, no na ich finančnú situáciu má vplyv aj príliš nákladný štýl života. V pomere k nemu je ich príjem až zúfalo nedostatočný.

Problém dnešných singles? Príliš si „užívajú“

Mladá generácia ľudí, ktorí nemajú stálych partnerov, je náročná na kvalitnejší život plný zážitkov. Znamená to stravovanie sa vonku, pravidelné výlety, zahraničné dovolenky, časté trávenie času vonku s priateľmi, pravidelné dopĺňanie šatníka alebo obmenu najnovších technologických noviniek. Skrátka, žiadne odopieranie si.

Ak však už nezvládate financovať svoj bežný život a desíte sa pokazenia domáceho spotrebiča či auta, môžete skúsiť zopár jednoduchých krokov, ako dostať situáciu pod kontrolu:

1. Nájdite si vyšší príjem

/data/common/multimedia/images/aa2015c4bb2e4406ba91a4695bd35921.jpg

  • Prvou možnosťou by malo byť zvýšenie vlastného príjmu. Ak vám nedajú vo vašej aktuálnej práci viac, hľadajte zmenu.
  • Privyrobiť sa dá aj popri existujúcej práci, no bude to chcieť z vašej strany oveľa viac času.
  • Treťou možnosťou je skúsiť to na vlastnú päsť. V tomto prípade ale musíte ovládať niečo, čím sa viete uživiť aj sami, čiže budete poskytovať nejaké služby alebo začnete obchodovať s nejakým tovarom. Môžete to tiež skúsiť napríklad aj moderne v rámci zdieľanej ekonomiky, napríklad ako vodič cez službu Uber a podobne.

2. Ušetrite na bežnej prevádzke

Ak to nejde zvýšením príjmov, môže to ísť znížením výdavkov. Najlepšie a okamžite viete ušetriť na bežných prevádzkových nákladoch. To znamená v praxi zníženie výdavkov na nákupy, ušetrenie na platení za energie či zníženie výdavkov na voľný čas. Mali by ste:

  • nakupovať s vopred napísaným zoznamom a nenakupovať impulzívne
  • zvážiť zmenu dodávateľa energií, najmä elektriny a plynu
  • zvážiť zmenu poskytovateľa internetu alebo telefónneho operátora
  • obmedziť výdavky typu drahé jedlo či nápoje vonku alebo obmedziť náklady napríklad za vstupné na rôzne koncerty a iné spoločenské alebo kultúrne akcie

Zaujali vás nízkonákladové banky? Porovnajte si ceny účtov priamo tu >> 

3. Založte si sporenie a sporte si pravidelne

/data/common/multimedia/images/savemoney.jpg

Finančná sebadisciplína nie je príliš silnou stránkou mladých ľudí a o tých, čo žijú zatiaľ „slobodne a bez záväzkov“ to platí dvojnásobne. Tento problém môžete prekonať založením sporiaceho účtu. Nejde ani tak o to, aby ste získali z nasporenej sumy nejaké úroky, keďže tie sú aktuálne minimálne, ale aby ste na tento sporiaci účet pravidelne posielali určitú sumu peňazí.

4. Nájdite si spolubývajúceho alebo spolubývajúcu

Nepomáha žiadne priškrtenie výdavkov (alebo ich priškrtiť nechcete), no zároveň nemáte možnosť, ako si prácou zarobiť viac? Ak máte nehnuteľnosť, využite ju a nájdite si spolubývajúceho alebo spolubývajúcu. Okrem dodatočného finančného príjmu, čo je samozrejme vítaná pomoc, môžete získať aj nového priateľa či známeho. Podelíte sa o domáce práce, o náklady na bývanie a môžete získať tak veľmi potrebné financie navyše.

5. Neviažete sa? Tak sa odviažte úplne

/data/common/multimedia/images/6e16cdd342f1444f9384dc5e6eaab7d1.jpg

Hoci Slovensko nepatrí z hľadiska ekonomickej úrovne tam, kam Nemecko či Francúzsko, sme stále v klube najvyspelejších štátov sveta. To so sebou prináša aj pomerne vysoké náklady na bežný život. Ak vám to vaša práca dovolí, skúste sa zamyslieť nad dočasným presťahovaním sa. Áno, ak to nepôjde inak, aj toto môže byť riešenie, hoc netradičné. Máme na mysli tzv. digitálne nomádstvo, ktoré v sebe spája cestovanie po celom svete a prácu cez internet. Existuje desiatka krajín, kde sú náklady na bežný život tretinové či polovičné, než u nás. Na prvý pohľad znie síce toto riešenie „bizarne“, ale aspoň za úvahu to rozhodne stojí :-)

 

 

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.