Splácate hypotéku? Vďaka týmto 3 radám ušetríte na splácaní a ešte aj môžete zarobiť!

Publikované 22.09.2017 Rada | Hypotéky

Splácate hypotéku? Vďaka týmto 3 radám ušetríte na splácaní a ešte aj môžete zarobiť!

V dnešnej dobe, ktorá doslova praje hypotekárnym dlžníkom, by bolo hriechom nevyužiť situáciu na trhu a neušetriť na hypotéke. K tomu, aby ste ušetrili pri splácaní hypotéky, navyše nie je treba vôbec toľko času a energie, koľko si myslíte. Vyskúšajte naše nasledujúce 3 tipy, ktoré vám môžu ušetriť nemalé peniaze, prípadne nejaké ďalšie aj priniesť.

Preneste si hypotéku, oplatí sa to

Skúsenosti s refinancovaním, čiže prenesením hypotéky do konkurenčnej banky, má stále len zhruba polovica dlžníkov. Pritom štatistiky ukazujú, že ide o mimoriadne efektívny nástroj na zníženie úroku i mesačnej splátky. Väčšina bánk pri refinancovaní nevyžaduje nový znalecký posudok a zaobídete sa aj bez dokladovania výšky príjmu. Ak nemáte problémy so splácaním z minulosti, je refinancovanie otázkou nanajvýš jedného dňa.

Alfa a omega je ale nájsť tú banku, ktorá vám ponúkne najlepšie možné podmienky na trhu. My aktuálne odporúčame Poštovú banku, ktorá do segmentu úverov na bývanie vstúpila len nedávno a snaží sa prilákať nových klientov extrémne výhodnými podmienkami. Veď kto iný vám ponúkne úrok 0,95 % ročne s fixáciou na 3 roky? Nikto.

Zaujali vás nízkonákladové banky? Porovnajte si ceny účtov priamo tu >> 

Skráťte si dobu splácania alebo využite mimoriadne splátky

/data/common/multimedia/images/photo_0170261208zhsexw.jpg

Výrazne ušetriť môžete aj skrátením doby splatnosti. Tento krok má síce väčšina bánk spoplatnený menším poplatkom, ale napriek tomu sa to stále finančne vyplatí. Skrátením splatnosti vám síce stúpne mesačná splátka, no pokiaľ si to viete dovoliť, ušetríte na preplatení hypotéky možno aj tisícky €. To znamená, že tento krok môžete spraviť vtedy, ak váš rodinný rozpočet „znesie“ aj vyššiu splátku.

Pokiaľ máte nejaké peniaze k dispozícii aj teraz hneď, skúsiť môžete alternatívu. Tou je mimoriadna splátka. Raz za rok, vždy pri výročí podpísania hypotekárnej zmluvy, viete vložiť mimoriadnu splátku. Takáto mimoriadna splátka je bezplatná a vy si znížite aktuálnu výšku nesplatenej istiny, čiže ušetríte na úrokoch a teda na preplatení hypotéky.

Máte peniaze navyše? Investujte ich

/data/common/multimedia/images/sporenie.jpg

Treťou možnosťou, ako ušetriť, či skôr zarobiť, je investovanie. Ak namiesto zníženia splátky hypotéky, prípadne namiesto mimoriadnych splátok, zvolíte investovanie úspor do vhodného finančného nástroja, môžete získať oveľa vyššiu sumu, ako by ste ušetrili vďaka refinancovaní hypotéky alebo znížení istiny. Podmienkou, aby sa vám to ale oplatilo, je peniaze investovať do výnosnejšej platformy, ako sú bežné termínované účty alebo vkladné knižky.

Dobrým príkladom môžu byť napríklad korporátne dlhopisy investičných skupín, kde máte na jednej strane zaujímavý výnos, ale zároveň aj viete, koľko zarobíte. Pri podielových fondoch to vopred povedať neviete. Avšak vždy pamätajte na zlaté pravidlo: nikdy nedávajte všetky vajcia do jedného košíka. Kľúčom k úspechu a stabilite je rozdeliť investíciu do viacerých oblastí, prípadne do viacerých finančných nástrojov.

Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek z uvedených troch možností, vždy rátajte každú alternatívu s kalkulačkou v ruke. Ideálne by bolo, ak by ste dokázali skombinovať viacero možností do jednej, napríklad refinancovať hypotéku a zároveň aj investovať.

Cesta k ušetreniu je dnes oveľa ľahšia, ako kedykoľvek predtým, takže to určite treba využiť!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.