Slováci ukladajú do banky čoraz menej peňazí. Prioritou je bývanie, úrok na hypotékach definitívne prerazil historické dno

Publikované 20.10.2017 Prieskum | Finančný mix

Slováci ukladajú do banky čoraz menej peňazí. Prioritou je bývanie, úrok na hypotékach definitívne prerazil historické dno

Slováci sú aj spomedzi okolitých štátov finančne najviac konzervatívne založení. Takmer polovicu úspor držíme na bežných účtoch, ostatné finančné nástroje sú zastúpene už oveľa menej. Prioritou sa za posledné roky stalo najmä vlastné bývanie, naopak, investovanie či už do podielových fondov alebo cenných papierov je stále na okraji záujmu.

V bankách máme už 31 miliárd

Za posledné roky objem vkladov v bankách výrazne narastal. Kým v roku 2013 boli vklady obyvateľstva v objeme 25 miliárd €, o rok neskôr to bolo už o miliardu viac. Čísla za tento rok hovoria už dokonca o uložení finančných prostriedkov v objeme 31 miliárd €. Čísla jednoznačne ukazujú, že Slováci majú radi istotu a naopak riziku sa vyhýbajú. Prejavuje sa to aj uložením peňazí na termínovaných vkladoch, vkladných knižkách alebo bežných účtoch, kde je ich zhodnotenie takmer nulové. Na bežnom účte je pritom až 45 % všetkých vkladov v bankách.

Kým v okolitých krajinách, napríklad aj v Českej republike, neustále stúpa objem prostriedkov investovaných bez záruky výnosu, u nás je to naopak. Priemerné úspory v banke sú napriek tomu len vo výške 7.021 €, v susednej Českej republike je to oveľa viac. Meooonej peňazí majú v banke uložených len Maďari a Poliaci.

Obzeráte sa po bývaní vo vlastnom? Máte vašu hypotéku predraženú? Nájdite si tú najvýhodnejšiu hypotéku priamo tu >> 

Blížime sa k pomeru 1 ku 1

Kým priemerné úspory sú vo výške 7.021 €, priemerná výška dlhu na jedného obyvateľa Slovenska je 6.548 €. Tento pomer medzi priemernou sumou uložených peňazí a priemernou sumou dlhu sa pritom každoročne od nášho vstupu do eurozóny zhoršuje. V roku 2009 bol totiž tento pomer len 57,3 %, za rok 2016 až 87,9 %. Vyrovnanie zrejme dosiahneme v budúcom roku, keďže zhodnotenie na termínovaných vkladoch v najväčších bankách zriedkakedy prekročí jednu desatinu percenta. 

Bývanie je priorita číslo 1, úrok klesol pod 1 %

To, že najviac úverov používame práve na bývanie, dokladujú aj štatistiky. Napríklad na jar, čo je najväčšia hypotekárna sezóna, tvorili hypotekárne úvery a iné úvery na nehnuteľnosti až dve tretiny všetkých poskytnutých pôžičiek. Vo vlastnom domove býva podľa štatistík viac ako 85 % slovenských domácnosti, celoeurópsky priemer je o 24 % nižší.

Hypotekárnemu boomu prajú aj najnovšie podmienky slovenských bánk, ktoré sa predbiehajú v podliezaní historických rekordov. Napríklad Poštová banka ponúka svoj úver na bývanie zvaný Užitočné bývanie s historicky najnižším úrokom len 0,95 % a úplne bez poplatku za vybavenie. Čas ukáže, či sa na jeseň dočkáme ešte nejakého ďalšieho pozitívneho prekvapenia.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.