Slováci si mesačne odkladajú už viac ako Česi, najmä na sporiace účty

Publikované 25.11.2016 Prieskum | Sporenie

Slováci si mesačne odkladajú už viac ako Česi, najmä na sporiace účty

V tomto roku dokázal priemerný Slovák odložiť mesačne takmer 100 €. Je to o 20 € viac, než priemerný Čech, no stále o polovicu menej oproti bežnému Rakúšanovi.

Tieto údaje vyplývajú z Barometra sporenia Slovenskej sporiteľne, ktorý zisťoval preferencie obyvateľstva ohľadom sporenia v rámci krajín strednej Európy. V histórii prieskumu sme dosiahli zatiaľ najlepšie výsledky, no paradoxne, s výškou odkladanej sumy je spokojná menej ako tretina obyvateľstva.

Koľko a kde 

Najlepšie sú na tom z okolitých štátov Rakúšania, kde je priemerná mesačná suma odložená na sporenie až 216 €. Nasledujeme my so sumou 97 €, za nami sú Česi s priemerným sporením 77 € mesačne. Maďari si vedia odložiť 52 €, Chorváti 57 €, Rumuni 46 € a Srbi len 34 € za mesiac.

Muži si u nás odkladajú viac, až 110 €, čím prekročili „magickú hranicu“ 100 €. Ženy dokážu odložiť o niečo menej, 85 € za mesiac. Zaujímavosťou je ešte jeden údaj: až polovica opýtaných ľudí si odkladá približne rovnakú sumu ako aj 2 či 3 roky dozadu.

Zaujíma vás ktorý sporiaci účet je ten najvýhodnejší? Porovnajte a zistite!

Porovnať sporiace účty

Sporiace účty sa tešia väčšej obľube

Prieskum ukázal zároveň aj fakt, že obľúbenosť sporiacich účtov v bankách rastie. Kým v roku 2013 malo sporiaci účet len 49 % Slovákov, v tomto roku je to už 59 %. Okrem toho mierne rastie záujem aj o životné sporenie, kapitálové sporenie a investovanie do fondov.

Klasické vkladné knižky, termínované vklady alebo stavebné sporenie sú naopak na vzostupnom trende, hoci len mierne. Negatívnou správou je, že mierne u nás vzrástol aj počet ľudí, ktorí si nesporia nič. Tretina ľudí okrem toho sporí ešte aj „po starom“, čiže si peniaze odkladá doma. To však predstavuje riziko, či už napríklad krádeže alebo znehodnotenia pri požiari alebo živelnej pohrome.

Sporiaci účet si založíte aj online!

Ak by ste si chceli začať sporiť výhodne hneď teraz, nie je to žiaden problém. Založiť si sporenie sa dá už aj cez internet, peniaze naň môžete posielať bezhotovostne jednoducho prevodným príkazom z banky. Pozrite si naše porovnanie sporiacich účtov a vybavte si online napríklad sporenie v mBank, Zuno alebo Sberbank!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.