Slováci šetria málo, alebo vôbec

Publikované 08.08.2019 Prieskum| Sporenie

Slováci šetria málo, alebo vôbec

Žiadnu finančnú rezervu nemá vytvorenú až 16 % Slovákov. Najmenej peňazí si dokážu odložiť mladí do 24 rokov. Viac ako tretina ľudí (37 %) má na horšie časy usporenú sumu do výšky troch priemerných mesačných platov.

Pravidelné mesačné sporenie uviedlo 58 % Slovákov

V skupine mladých vo veku od 16 do 24 rokov si však nesporí takmer každý druhý (48 %). Sú to pritom práve mladí, ktorí budú čoskoro potrebovať financie, aby sa mohli osamostatniť. Po sprísnení pravidiel už banky neponúkajú hypotéky nad 90 % hodnoty nehnuteľnosti. Limitovaný je aj podiel hypoték v úrovni 80 % – 90 %. Úvery pokrývajúce viac ako 80 % hodnoty nehnuteľnosti sú zároveň drahšie. Keď si zoberieme štatistický priemerný vek žiadateľa o hypotekárny úver, ktorým je 29 rokov, musíme skonštatovať, že mladí ľudia vstupujú do života nepripravení a s prázdnymi vreckami. Mnohí študenti si pritom privyrábajú rôznymi brigádami, zarobené peniaze si ale odkladať nezvyknú.

Najviac ľudí, ktorí sa nezabezpečujú na horšie časy, je v Banskobystrickom kraji (25 %), naopak, najmenej ich je v Nitrianskom kraji, kde si rezervu neodkladá zhruba 10 % oslovených. Vyplýva to zo štúdie LifeStyle 2018 spoločnosti Kantar Slovakia na vzorke 2094 respondentov.

Koľko a ako si odkladať? 

Odborníci sa zhodujú, že každý mesiac by sme si z výplaty mali odložiť na horšie časy 10 %. Ďalších 20 % z príjmu by sme mali investovať do poistenia a dlhodobých investícií, napríklad na dôchodok. Ak máme pôžičky, na ich pokrytie by malo ísť maximálne 30 % našej výplaty. Zvyšných 40 % je určených na bežnú spotrebu. 

Samozrejme, uvedený príklad je orientačný. Uvedomujeme si, že sa odkladá inak, keď rodina žije z minimálnej, priemernej, alebo nadpriemernej mzdy. Časť financií však odkladať treba, a to hneď po tom, ako príde výplata. Ako prvé by sme mali totiž platiť sebe „do prasiatka“ a až následne peniaze míňať. Žiaľ, Slováci zväčša fungujú naopak – ak si peniaze odkladajú, tak len tie, ktoré im na konci mesiaca zostanú. Pritom, ak chceme ušetriť, jednoduchšie sa nám hospodári s nižším rozpočtom, keď peniaze odložíme bokom ihneď. Finančná disciplína sa dodržiava ľahšie, keď nás peniaze, ktoré chceme odložiť, nelákajú v peňaženke. Vyhneme sa tak neplánovaným emočným nákupom aj obmedzeniu zlozvykov, akým je napríklad fajčenie.