Slováci na charitu prispievajú z roka na rok viac

Publikované 09.01.2019 Novinka | Finančný mix

Slováci na charitu prispievajú z roka na rok viac

Hoci by sa mohlo zdať, že ľudia pomáhajú len na Vianoce, opak je pravdou. Na charitu prispievame po celý rok. Pravidelnú finančnú podporu niektorej z charitatívnych organizácii poskytuje každý piaty Slovák, a to v priemernej sume 14 eur mesačne.

Prieskum Poštovej banky ukázal, že až štvrtina Slovákov niekoho zo svojho príjmu pravidelne podporuje. Za posledné tri roky sa počet sociálne cítiacich ľudí, ktorí niekomu pomáhajú, viac ako zdvojnásobil. Kým v roku 2015 sme darovali 25 000 eur, za prvých 10 mesiacov tohto roka to bolo vyše 51 000 eur. Jednotlivci najčastejšie posielajú od 10 do 40 eur. Nárast finančných darov zaznamenal aj portál ĽudiaĽuďom.sk zameraný na on-line darcovstvo. Začiatkom septembra 2018 dosiahol hranicu 5 miliónov darovaných eur. Kým v roku 2017 dosiahol počet darov medziročný nárast 16 %, v roku 2018 to bolo až 23 %. A hoci pocit spolupatričnosti sa v nás ozýva najmä počas zimných mesiacoch, podľa portálu rozdiel v jednotlivých mesiacoch v porovnaní s decembrom nie je veľmi výrazný.

Podobnú skúsenosť má aj Poštová banka. Podľa jej štatistík ľudia v roku 2015 najviac rozdávali v novembri, v roku 2016 v máji a v roku 2017 v septembri. Tento rok je zatiaľ najsilnejším mesiacom október. Zaujímavé je, že Slováci najčastejšie pomáhajú v pondelok. Základnú sondu do života Slovákov realizovala agentúra 2muse na základe požiadavky Poštovej banky v marci 2018. Na prieskume sa zúčastnilo 1454 respondentov.

NÁŠ TIP: <p>Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu <a href="https://www.hyperfinancie.sk/ucty/mbank-ucet/ziadost/">mKonto</a> je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.</p>

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.