Slováci čoraz viac dôverujú podielovým fondom. Pri investovaní do nich sa však treba vyvarovať týchto 3 chýb

Publikované 28.02.2018 Prieskum| Investovanie

Slováci čoraz viac dôverujú podielovým fondom. Pri investovaní do nich sa však treba vyvarovať týchto 3 chýb

Už niekoľko rokov je úročenie na bežných bankových vkladoch takmer nulové. Výsledkom je stúpajúci záujem o investovanie, najmä do podielových fondov. Posledné zverejnené čísla ukazujú, že Slováci dôverujú viac v kolektívne investovanie, aspoň podľa narastajúceho objemu finančných prostriedkov, ktoré obyvateľstvo využíva týmto spôsobom. Veľmi populárnou formou je najmä investovanie do podielových fondov.

Celkový objem investovaných peňazí rastie

Slovenská asociácia správcovských spoločností predstavila nedávno najnovšie čísla týkajúce sa kolektívneho investovania u nás. Celkový majetok v podielových fondoch a riadených portfóliách pod správou členov asociácie dosiahol za rok 2017 hodnotu vyše 9 miliárd Eur.

Za týmto číslom je najmä nárast v otvorených podielových fondoch, ktoré majú historicky najvyššiu hodnotu 8,31 miliardy Eur. Otvorených fondov u nás je až 648 a patria sem aj fondy popredných značiek, vrátane Asset Management Slovenskej sporiteľne či fondy spadajúce pod VÚB Asset Management.

Najvyšší podiel v týchto fondoch majú zmiešané fondy, konkrétne až 40,2 %. Na druhom mieste sú dlhopisové fondy s podielom 22,2 %. Zvyšok z podielu si delia realitné fondy, akciové fondy a aktíva fondov krátkodobých investícií.

Rekordné čísla predajov do realitných fondov

Otvorené podielové fondy počas celého vlaňajšieho roka rástli najmä vďaka rekordným predajom. Čisté predaje smerovali najmä do zmiešaných fondov, ktoré sú aj z hľadiska podielu financií dominantné. Za rok 2017 do nich smerovalo až 581,6 milióna Eur.

Na druhom mieste sú prekvapivo realitné fondy, do ktorých putovali predaje až v objeme 173,2 milióna Eur. V celej histórii bol tento prírastok druhým najlepším výsledkom, čo znamená, že dôvera investorov v realitný trh je neotrasiteľná a to aj napriek zvyšujúcim sa cenám nehnuteľností.

Do akciových fondov naproti tomu za rok 2017 prišlo cez predaje oveľa menej finančných prostriedkov, 62,2 milióna Eur. Pohoršili si fondy krátkodobých investícií, kde bol za vlaňajší rok zaznamenaný úbytok 88,8 milióna Eur.

TIP:

Jednoduchou formou investovania vhodnou aj pre začiatočníkov je investovanie do pôžičiek formou aukcie.

Na prvý pohľad jednoduché, no tieto 3 chyby robí väčšina začiatočníkov

Investovanie do podielových fondov je na prvý pohľad jednoduché, no aj tu by mali ísť emócie a predčasné nadšenie bokom. Najmä začínajúci investori sa môžu nepríjemne popáliť, najmä vtedy, ak si naplno neuvedomia, ako podielové fondy fungujú.

Toto sú tri najčastejšie a typické chyby, ktorých by ste sa mali vyvarovať:

1. Sledovanie percentuálneho výnosu bez poznania histórie: Rast daného podielového fondu vyjadrený v percentách za rok slúži nepochybne ako dobrý orientačný ukazovateľ, no treba pozerať na celú históriu fondu. Pozrite si graf s krivkou ukazujúcou hodnotu podielu od začiatku existencie fondu, prípadne aspoň za posledných 5 rokov.

2. Investovanie bez rozloženia rizika: Výnos v podielových fondoch nie je garantovaný a preto treba počítať s možnosťou straty. Na jej elimináciu je najlepšie rozloženie rizika, čiže investovanie do viacerých podielových fondov.

3. Investovanie do neoverených fondov: Najmä pre začiatočníka je lepšie investovať na úvod do fondov, ktoré sú pod správou silnej značky a ktoré využívajú prostriedky na konkrétne projekty, nie len na investovanie ďalej na finančných trhoch. Overené fondy známych bankových a finančných skupín síce nemajú najvyšší výnos, ale sú viac spoľahlivé.