Najväčšia nebanková spoločnosť na SR ukončila poskytovanie úverov

Publikované 29. 2. 2016

Nebanková spoločnosť Provident Financial, známe len ako „Provident“, pôsobila na Slovenskom finančnom trhu od roku 2001. Pôvodom britská finančná spoločnosť poskytovala u nás pôžičky klientom všetkých typov a jej úvery patrili medzi mimoriadne a široko dostupné.

Problémy už v decembri

Už od 18. decembra prerušila a pozastavila nebankovka poskytovanie nových úverov a informovala o tom aj na svojej webstránke www.provident.sk. Za dočasným pozastavením boli vtedy aktuálne platné legislatívne zmeny.

V tom čase prišla spoločnosť na trh navyše s novým produktom zvaným XS pôžička, ktorý mal vyplniť na trhu medzeru medzi krátkodobými mini pôžičkami a klasickými nebankovými spotrebiteľskými úvermi. Provident vtedy plánoval pozmeniť štruktúru svojich úverových produktov a prispôsobiť sa zmenám, ktoré vstúpili do platnosti.

Cieľom pozastavenia poskytovania nových úverov bolo získať čas na aktualizáciu ponuky pôžičiek a podmienok, aby boli v súlade jednak s efektívnym modelom poskytovania úverov, ale zároveň aby boli naplnené všetky zákonné požiadavky a podmienky kladené na poskytovateľov nebankových úverov.

V minulosti Provident sprísnenie vítal

Už od minulého apríla fungovali nebankové spoločnosti pod prísnejším režimom. Podmienkou bolo napríklad skončiť s hotovostnými úvermi a ich poskytovaním, prípadne pre nebankové spoločnosti vznikla povinnosť získať licenciu od Národnej Banky Slovenska.

Vďaka tomu by bola ich činnosť pod drobnohľadom. S týmto samozrejme Provident nemal problémy s sprísnenie vítal. Objektívne prišlo vďaka takýmto pravidlám napríklad k zvýšeniu transparentnosti úverových produktov a trh sa vyčistil od malých nebankoviek, ktorých podmienky naozaj mohli byť úžerníckeho typu.

Od septembra začali platiť ale ďalšie prísnejšie podmienky. Napríklad nemožnosť kontaktovať dlžníkov po 18:00 hodine večer. Obchodný model spoločnosti - čiže osobný kontakt medzi regionálnym zástupcom a klientom, tak bol narušený.

26. februára definitívny koniec

26. februára oznámila spoločnosť Provident Financial prostredníctvom svojej webstránky úplné ukončenie poskytovania nových úverov.

Spoločnosť uvádza: „Po dôkladnom posúdení dopadu zmien na naše podnikanie sme sa rozhodli ukončiť poskytovanie úverov do domácnosti prostredníctvom siete obchodných zástupcov na Slovensku a neponúkať ďalej ani úver na účet. Provident bude naďalej poskytovať servis svojim súčasným zákazníkom a bude vyberať splátky úverov na základe zmluvných záväzkov.“

V praxi teda dochádza k ukončeniu činnosti v oblasti poskytovania nových úverov a viac ako 800 obchodných zástupcov spoločnosti už nebude zabezpečovať pre nových klientov pôžičky. Na druhú stranu, spoločnosť bude naďalej vyberať splátky za už uzavreté úvery a splátkový kalendár sa nemení. Nie je treba sa teda obávať, že by ste museli predčasne splatiť úver.

Ďalšie správy ale ukazujú, že viacero iných nebankových spoločností tiež má problémy s najnovšími zmenami. V súčasnosti viacero z nich už tiež neposkytuje nové pôžičky žiadateľom, prípadne sprísňuje podmienky, za akých ich môže poskytnúť. Je to určite aj dôsledok novej legislatívy, ktorá obmedzila viacero pôvodných obchodných modelov nebankových spoločností.

Tento rok bude teda v oblasti nebankových úverov a financovania ešte veľmi zaujímavý a môže sa stať, že pripraví tak klientom, ako aj poskytovateľom, nejedno prekvapenie.

Provident skončil. Čo môžeme očakávať od iných nebankoviek? Viac sa dočítate tu.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.