Predaj na obzore? AXA aj mBank sú v hľadáčiku investorov

Publikované 06.11.2019 Aktualita| Finančný mix

Predaj na obzore? AXA aj mBank sú v hľadáčiku investorov

Podľa zdrojov agentúry Reuters zvažuje francúzska poisťovňa AXA predaj svojho biznisu v strednej Európe. Zmeny pravdepodobne nastanú aj v poľskej mBank, v ktorej je na predaj jej väčšinový podiel. V oboch prípadoch sa zmeny dotknú aj slovenských klientov. 

Poisťovňa AXA v reštrukturalizácii 

Francúzska poisťovňa, ktorá na Slovensku ponúka životné aj neživotné poistenie, možnosti investovania a dôchodkové poistenie, prechádza v súčasnosti reštrukturalizáciou. Dôvodom sú záporné úrokové sadzby. Poisťovňa verí, že po ukončení tohto procesu sa stane silnejším hráčom na trhu životného a neživotného poistenia. Do budúcnosti chce expandovať v Ázii. Naopak, zo strednej Európy sa podľa viacerých zdrojov chce stiahnuť a plánuje predať svoje pobočky v Poľsku, Českej republike a na Slovensku. Agentúra Reuters uvádza, že AXA už oslovila potenciálnych kupcov, a to najväčšiu poľskú poisťovňu PZU, taliansku poisťovňu Generali a nemecký Allianz. Ani jedna z poisťovní túto správu nechcela komentovať. 

mBank čaká na nového väčšinového vlastníka 

Na rozdiel od AXA, ktorá situáciu nekomentuje, mBank zámer zmeniť vlastníka potvrdila. Súčasný väčšinový majiteľ, nemecká Commerzbank, prechádza reštrukturalizáciou. V rámci tohto procesu sa rozhodla predať svoj takmer 70 % podiel v mBank. Záujem prejavila poľská banka PKO, ktorá je v rukách štátu, ale aj rakúska Erste Group. Podľa zdrojov z mBank by proces predaja mal začať v priebehu najbližších mesiacov. Na Slovensku má mBank takmer 290.000 klientov. K predaju banka uviedla, že urobí všetko pre to, aby celý proces zmeny akcionárskej štruktúry nemal vplyv na chod banky. Aj naďalej je pripravená poskytovať klientom služby na úrovni, na ktorú sú zvyknutí. 

Zdroj: Reuters