Pozor, prichádza obdobie detských úrazov

Publikované 26.06.2018 Rada | Poistenie

Pozor, prichádza obdobie detských úrazov

S letom sa väčšine z nás spájajú predstavy tepla, vody, zmrzliny a oddychu. O to viac nás nepríjemne zaskočí, keď sa nášmu potomkovi stane úraz, ktorý nabúra plány celej rodine. Ako sa tomu vyhnúť a čo by sme mali predvídať?

Podľa štatistík sa počet úrazov detí v lete zvyšuje až dvojnásobne. Dôvodov je viacero – teplé počasie láka skúšať vonku rôzne bláznivé nápady, prázdniny prinášajú množstvo voľného času a menej dozoru pre naše ratolesti a samotné horúce dni môžu byť príčinou nepríjemných udalostí.

Deti do 5 rokov sú ohrozené najmä doma

Malé deti vonku bez dozoru nenecháme. Doma však často našej pozornosti uniknú. Poznajú to všetky mamičky – treba variť, prať, žehliť, upratovať a do toho zabaviť našich najmenších. V lete sa ako bezpečné a rýchle riešenie javí malý bazén na balkóne. Nevinná hra s vodou bez dozoru však môže mať škaredé následky. Preto by sme ich pri žiadnej hre, nech vyzerá akokoľvek nevinne, nemali nechávať bez dozoru.

Starší si prinesú zranenie z vonku

Deti od 6 rokov už vonku rady experimentujú. Pekné počasie im umožňuje tráviť čas na bicykli či korčuliach, ktoré sú často zdrojom škaredých pádov. Následky sa potom riešia najmä na chirurgii a ortopédii. Okrem toho, že deti vybavíte prilbou, vysvetlite im, čo sa vonku robiť smie a čo nie. Najmä im pripomeňte, že to, čo vidia v televízii, sú často len triky, prípadne sú to výkony kaskadérov. Rozhovor na tému bezpečnosti na ceste tiež nie je na škodu.

Často sa úraz stane tam, kde ho vôbec nečakáme. Napríklad v nafukovacom hrade. Vedeli ste, že podľa štatistík sa v USA na takýchto atrakciách denne zraní až 31 detí? Nuž a na trampolíne sa tu každý rok zraní až 100 000 detí!

Rovnako ako u malých detí, aj u tých starších prináša bazén alebo iná vodná plocha zvýšené riziko úrazu, ba dokonca až úmrtia. Štatistiky sú tu veľmi smutné – najviac detí sa utopí v čase, keď sú rodičia nablízku, ale nevenujú im pozornosť. Najčastejšie telefonujú, rozprávajú sa, alebo čítajú knihu.

Úplne v bezpečí nie sú ani doma

V domácnosti číhajú na našich potomkov nástrahy po celý rok. Vriaca polievka na sporáku, pády zo schodov či z nábytku – na to všetko dávame pozor neustále. V lete sa k tomu pridávajú pády zo striech, rebríkov a stromov. Ak sa dieťa hrá doma na dvore, je potrebné zabezpečiť pred jeho zvedavosťou všetku techniku, s ktorou by si mohlo ublížiť. Najčastejšie sú to kosačka a rôzne ďalšie ostré predmety.

Buďte pripravení

Nech sa akokoľvek budete snažiť mať oči aj uši všade, úrazu nezabránite. Stačí jeden krátky okamih a nešťastie je na svete. Nasleduje kolotoč vyšetrení, v horšom prípade hospitalizácia, v tom lepšom liečba v domácom prostredí. Pre rodiča táto situácia okrem stresu prináša aj stratu príjmu. Obzvlášť, ak je liečba dlhodobá, alebo ak si pacient nesie trvalé následky. Na to, aby ste v týchto nepríjemných chvíľach nemuseli riešiť financie, ale mohli ste sa venovať len malému pacientovi, slúži životné poistenie vás a vášho dieťaťa. Jeho hlavným cieľom je pomôcť vám kompenzovať znížený príjem a prípadné ďalšie výdavky spojené s liečbou. Poisťovne ponúkajú rôzne balíčky a pripoistenia, ktoré vám vyskladajú presne podľa vašich potrieb.

Ešte dôležitejšia je však prevencia. Pohovorte si s deťmi o pravidlách bezpečnej premávky, poučte ich o potrebe ochranných prvkov, ako sú prilba a chrániče. Zároveň im nezabudnite pripomenúť, kto v ich okolí im najrýchlejšie pomôže a podporte ich v tom, aby sa vám s problémom zdôverili. Všetky tieto opatrenia vám pomôžu zareagovať na vzniknutú situáciu rýchlo, včas a správne.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.