Pozor na zabudnuté dlhy, raz si vás nájdu

Publikované 22.02.2018 Rada| Finančný mix

Pozor na zabudnuté dlhy, raz si vás nájdu

Život na dlh je dnes celkom bežnou záležitosťou – bývame vďaka hypotéke, auto máme na leasing a často k tomu úver v banke. Kým svoje záväzky splácame, všetko je v poriadku. Čo však robiť, ak ste k dlhom prišli bez vášho pričinenia?

Manželmi v dobrom aj v zlom, v bohatstve aj v dlhoch

Manželstvo by malo byť partnerským zväzkom, v ktorom sa obaja manželia podieľajú na všetkých rozhodnutiach. Žiaľ, nie vždy je to tak. Niekedy sa jeden z partnerov zadlží a následky jeho konania znáša celá rodina...  Ak sa chcete z takýchto záväzkov vymaniť, riešením je rozvod. Dlhy vášho partnera po rozvode splácať nemusíte, ak financie neboli použité na zveľadenie vášho spoločného majetku. Kým však k rozvodu dôjde, veritelia môžu siahnuť na spoločný majetok nadobudnutý počas manželstva – a to napriek tomu, že jeden z partnerov o dlhoch netušil a nemá s nimi nič spoločné.

Dedíte nielen majetok, ale aj dlhy

Keď sa povie dedičstvo, každý si vybaví majetok, ktorý sa spravodlivo rozdelí. Ale ak mal zosnulý dlhy, na dedičov prechádza povinnosť splatiť ich veriteľom. Pokiaľ sú záväzky vo vyššej výške ako je hodnota majetku, je možné celé dedičstvo – vrátane dlhov – odmietnuť a prenechať ho veriteľom na uspokojenie ich pohľadávok. Tento krok by ste si mali poriadne premyslieť, pretože vyhlásenie o odmietnutí dedičstva sa nedá odvolať. Vždy sa odmieta dedičstvo ako celok, nie je možné vzdať sa napríklad len dlhov a majetok po zosnulom si ponechať.

Zábudlivosť a nepozornosť vás môžu vyjsť draho

Na listinu dlžníkov sa môžete dostať aj vďaka zabudnutej pokute, nezaplateným poplatkom či nenahláseniu zmeny adresy. Upomienky preto nehádžte do koša, ale preverte si, prečo vám prišli. A to aj v prípade, ak ste skalopevne presvedčený, že žiadne záväzky voči danej firme nemáte. Ak vám napríklad prišiel z banky poplatok za vedenie účtu, ktorý ste nedávno zrušili, nemávnite nad tým rukou. Preverte si v banke, či je účet skutočne zrušený, alebo či vás stále vedú v systéme ako jeho majiteľa. Rovnako sa presvedčte, či skutočne bola uhradená suma, ktorú platíte prostredníctvom inkasa. Ak vám prišla pokuta, čo najskôr ju zaplaťte. Pokiaľ si myslíte, že ste ju dostali neoprávnene, po jej úhrade spíšte reklamáciu a peniaze žiadajte naspäť.

TIP:

Bankový účet dnes už môžte mať aj bez poplatkov a nemusíte sa tak báť problému s dlhmi na poplatkoch za vedenie účtu.

Dlžníkom proti svojej vôli

Okradli vás? Iste sa snažíte na tento nepríjemný zážitok čo najrýchlejšie zabudnúť. No ešte pred tým by ste mali na polícii ohlásiť odcudzenie dokladov. A to čo najskôr, pretože už zajtra z vás môže byť nedobrovoľný dlžník. Stačí, ak si zlodej kúpi na splátky drahú elektroniku a v obchode sa preukáže vaším občianskym preukazom. V banke zablokujte ukradnuté kreditné aj debetné karty a ak vám okrem dokladov zmizol aj mobil, kontaktujte vášho telefónneho operátora. Potvrdenie z polície si starostlivo uschovajte. Poslúži vám v prípade, ak budete musieť dokazovať, že ste si žiaden drahý televízor nekupovali.

Ak si chcete byť istý, že žiadne dlhy nemáte, overiť si to môžete v Centrálnom registri dlžníkov Slovenskej republiky. Je to najväčší národný a nadnárodný informačný systém, ktorý umožňuje vyhľadávať nesplatené záväzky osôb a firiem. V prípade, že ste v tomto systéme odhalili neuhradené záväzky vedené na vaše meno, čo najskôr kontaktujte veriteľov ohľadom ďalšieho postupu. Pretože dlhy samy od seba nezmiznú – čím skôr ich začnete splácať, tým skôr sa ich zbavíte.