Poštová banka radí: Ako si vybrať tú najvhodnejšiu hypotéku ?

Publikované 05.06.2018 Rada | Hypotéky

Poštová banka radí: Ako si vybrať tú najvhodnejšiu hypotéku ?

Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte riešiť vašu bytovú otázku, pravdepodobne okrem hľadania bývania budete zvažovať aj úverové ponuky od rôznych bánk. Zistiť, ktorá hypotéka je pre vás skutočne tá najvhodnejšia, nie je vždy celkom jednoduché. Poradíme vám, na čo sa zamerať.

Úroky a zľavy

Úrokové sadzby sa rôznia, a preto je celkom samozrejmé, že sa každý snaží nájsť tú najnižšiu. Prvý pohľad však môže byť zavádzajúci - stále je tu možnosť, že budete platiť menej. Overte si, či banka neponúka dodatočné zľavy z úrokov. Napríklad v Poštovej banke môžete získať dodatočné zľavy na úrokoch až do výšky 0,50 % p.a. – ide o zľavu za poistenie schopnosti splácať úver na bývanie vo výške 0,20 % p. a. a zľavu za aktívne využívanie Užitočného účtu vo výške 0,30 % p. a. Ak navyše využijete aj službu úspora, môžete získať ďalšiu zľavu až do výšky 20 % z výslednej úrokovej sadzby z úveru na bývanie.

Okrem špeciálnych zliav ponúkaných bankou máte možnosť získať daňový bonus až do výšky 400 eur za rok. Aby ste oň mohli žiadať, musíte spĺňať dve základné podmienky:

  • vek do 35 rokov,
  • váš príjem za predchádzajúci kalendárny rok nesme presiahnuť 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Daňový bonus si môžete uplatniť päť po sebe idúcich rokov od čerpania úveru na bývanie.

Poplatky

Nech sú úroky akokoľvek lákavé, rôzne poplatky dokážu vašu hypotéku značne predražiť. Preverte si preto, aké služby sú v banke spoplatnené. Najčastejšie sú to poplatky za:

  • poskytnutie hypotéky
  • ocenenie založenej nehnuteľnosti
  • predčasné splatenie hypotéky

Fixácia úrokov

Momentálne sú úroky na historických minimách. Je pravdepodobné, že v budúcnosti ich cena vzrastie, preto vám odporúčame zafixovať si ich na čo možno najdlhšie obdobie. Znamená to, že počas tohto obdobia vám banka nebude môcť úrok zmeniť – smerom nahor, ale ani nadol.

Celková cena úveru

Ak si chcete porovnať ponuky bánk a ich produktov, najlepšie to urobíte tak, že si vyžiadate informáciu, koľko peňazí celkovo na hypotéke zaplatíte. Teda konečnú sumu, ktorú dáte banke za 30 rokov (v prípade hypotéky na 30 rokov), vrátane všetkých poplatkov, ktoré sa s poskytnutím úveru spájali či spájajú. Porovnaním týchto cien získate veľmi prehľadné údaje o jednotlivých ponukách, ako aj o tom, koľko vás úver bude vlastne stáť.

Možnosť predčasného splatenia hypotéky

Nech sa vám to teraz zdá akokoľvek nepravdepodobné, táto informácia by pre vás mala byť dôležitá. Nikto z nás nevie, kam sa bude jeho život časom uberať. Možno príde výhra v lotérii alebo skvelá práca s ešte lepším zárobkom a možno zistíte, že ste mali príbuzných v Amerike a zdedili ste po nich milióny dolárov. Preto nikdy nie je na škodu nechať si otvorenú možnosť, že hypotéku zaplatíte predčasne. Overte si, za akých podmienok banka túto službu poskytuje. K ukončeniu fixácie je táto služba dokonca zo zákona bez poplatkov.

Úver na bývanie predstavuje pre každého z nás obrovský záväzok. Nebojte sa klásť v banke otázky, a to aj vtedy, ak sa vám zdajú hlúpe. Radšej položiť sto otázok, než sa raz zle rozhodnúť a platiť za tento omyl ďalších 30 rokov. V Poštovej banke sú klientom k dispozícii prostredníctvom e-mailu, telefónu, ale aj online chatu a radi vám poradia.

 

Zoberte si hypotéku bez poplatku za poskytnutie s fixáciou na 5 rokov už od 1% p.a.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.