Osempercentný poistný odvod bude minulosť, nová daň sa nakoniec životného poistenia nedotkne

Publikované 20.04.2018 Novinka | Poistenie

Osempercentný poistný odvod bude minulosť, nová daň sa nakoniec životného poistenia nedotkne

Keď koncom roka 2016 zaviedlo Ministerstvo financií narýchlo odvod z komerčného poistenia, vzbudilo to zo strany poisťovateľov nevôľu. Od októbra tohto roku by sa mal poistný odvod stať minulosťou, no nahradí ho nová daň.

Prvotný zámer z decembra

Už v decembri minulého roka oznámilo Ministerstvo financií zámer nahradiť poistný odvod novou daňou. Tá by mala mať podľa návrhu zákona o dani z poistenia charakter nepriamej dane, pričom by ju mali poisťovne, nie klienti.

Sadzby novej dane mali byť podľa pôvodného návrhu diferencované podľa toho, o aký druh poistenia by sa jednalo. Niektoré druhy poistenia by mali byť zdanené sadzbou 8 %, iné nižšími sadzbami od 2 do 6 %, napríklad poistenie úrazov a chorôb malo byť zdanené 4 % daňou. Zdaniť sa po novom teda malo aj životné poistenie.

Na poistný odvod z poistného zmluvného poistenia sa však siahnuť nemalo, ten by mal fungovať aj naďalej. Samotné poisťovne síce na úvod zámer zaviesť daň príliš nepotešil, ale zmenu považovali za prínosnú aspoň z hľadiska vyriešenia nejasností okolo platenia odvodu.

Slovensko vs. ostatné krajiny

K zdaneniu poistenia vedie ministerstvo aj fakt, že poisťovacie služby sú oslobodené od dane z pridanej hodnoty. Rezort financií už pri predstavení návrhu zdôvodnil nahradenie odvodu daňou najmä zladením sa s ostatnými krajinami EÚ.

Najväčšiu búrku nevôle vyvolalo zdanenie životného poistenia a v tomto ohľade je porovnanie Slovenska s ostatnými krajinami Európy nekompromisné. 14 krajín životné poistenie nezdaňuje vôbec, medzi nimi aj Nemecko, Francúzsko, Taliansko a ďalšie veľké ekonomiky. Na väčšinu životných poisťovní nemá daň Luxembursko ani Švajčiarsko.

Len 9 krajín má nejakú formu zdanenia životného poistenia, Švédsko má daň iba pri skupinovom životnom poistení. Cyprus má daň len na zmluvy uzatvorené do roku 2012, na nové zmluvy sa platí jednorazová fixná suma len pri ich uzatvorení.

NÁŠ TIP: 

Ak by ste chceli ešte ušetriť, nečakajte až na jeseň, ale uzavrite napríklad poistenie nehnuteľnosti ešte teraz. U nás to môžete spraviť online za pár minút aj z pohodlia domova a navyše ušetríte.

Zmeny na základe pripomienkového konania

Po tom, čo poisťovne podali cez 200 pripomienok, nedávno zverejnilo Ministerstvo financií nový zámer už aj s niektorými zmenami. Tou najdôležitejšou je práve vypustenie produktov životného poistenia spod dane, čím vyšiel rezort poisťovniam a klientom v ústrety.

Bez zmeny zostal zámer ponechať 8 % odvod pri povinnom zmluvnom poistení aj uplatnenie dane na všetky poistné zmluvy, čiže aj na tie, ktoré boli uzavreté v minulosti. Nemení sa ani navrhovaná účinnosť zákona, ktorý by mal platiť od októbra 2018.

Za ústupok týkajúci sa nezdanenia životného poistenia si však rezort vybojoval zrušenie viacerých sadzieb, takže všetky zvyšné poistné produkty v rámci neživotného poistenia sa budú zdaňovať jednotnou sadzbou 8 %.

Zdražie poistné? Pravdepodobne áno

Platiteľom dane podľa zákona zostáva poisťovňa a touto skutočnosťou rezort argumentuje pri námietkach, že nová daň spôsobí zdraženie poistných produktov. Ministerstvo argumentuje aj tým, že nakoľko nová daň bude len v jednej sadzbe, nedôjde k zvýšeniu administratívnej náročnosti a poisťovne nemusia investovať do zmien vo svojich systémoch.

Ministerstvo hovorí aj to, že nie je potrebná žiadna zmena v existujúcich zmluvách a klienti si môžu stále vybrať zo širokej ponuky poisťovní tak, aby mali najvýhodnejšie poistné podmienky a najnižšiu možnú výšku poistenia.

Pravdou ale je, že daň postihne všetky poistné produkty neživotného poistenia všetkých poisťovní rovnako a tie určite prenesú aspoň časť dane aj na klienta. Ak aj nenastane nárazovo výrazné zvýšenie poistného, určite aj vďaka zavedeniu dane v blízkej budúcnosti nemožno očakávať jeho zníženie.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.