Okradli vás v zahraničí? Poradíme vám, čo robiť!

Publikované 19.07.2018 Rada| Finančný mix

Okradli vás v zahraničí? Poradíme vám, čo robiť!

Konečne prišla vaša vytúžená dovolenka a vy namiesto relaxu zrazu riešite ukradnutú peňaženku? Nikto z nás si takto oddych nepredstavuje, keď sa už ale takáto nepríjemnosť prihodí, mali by ste vedieť, ako postupovať. Zabránite tak ďalším možným škodám.

Každá krádež nemilo prekvapí, ak sa však stane v cudzine, človeka často pochytí panika. Kam sa obrátiť a ako postupovať? Pamätajte si týchto 5 krokov.

1. Zablokujte karty aj mobil

Skôr, ako začnete krádež riešiť s úradmi, snažte sa zminimalizovať spôsobenú škodu. Okamžite preto kontaktujte vašu banku a požiadajte ju o znefunkčnenie všetkých kariet – kreditných aj debetných, ktoré ste mali medzi odcudzenými vecami.

To isté zopakujte u mobilného operátora – nie je nič horšie, ako okrem kúpy nového telefónu platiť aj účty za hovory zlodeja. Obzvlášť, ak boli na audiotextové čísla...

2. Choďte na políciu

Krádež ohláste na miestnej polícii. Získate tak písomné potvrdenie o odcudzení veci a v horšom prípade aj cestovných dokladov. Bez potvrdenia z polície nie je možné vybavovať náhradný cestovný doklad.

3. Kontaktujte najbližšie slovenské veľvyslanectvo

Žiaľ, pokiaľ vám ukradli aj doklady, políciou vaša púť ani zďaleka nekončí. Aby ste sa mohli bezpečne a najmä bez opletačiek s úradmi vrátiť naspäť domov, budete potrebovať náhradný cestovný doklad. Vydáva ho Veľvyslanectvo Slovenskej republiky a je spoplatnený administratívnym poplatkom vo výške 10 €. Žiadosť treba podať osobne a pripojiť k nej aj potvrdenie z miestnej polície o oznámení krádeže. Vystavený doklad je jednorazový a slúži len na cestu domov, následne je potrebné dať si vyhotoviť nový.

Ak ste v krajine, kde Slovensko nemá diplomatické zastúpenie, môžete využiť pomoc ktorejkoľvek členskej krajiny Európskej únie.

4. Požiadajte o pomoc vašich blízkych

Zostať bez kariet aj hotovosti nie je nič príjemné. Požiadajte vašich blízkych o pôžičku a zaslanie peňazí. Najčastejšie sa na tento účel využíva služba Western Union. Ak ste na dovolenku išli s cestovnou kanceláriou, skúste aj tu poprosiť o pomoc. V prípade, že ste nenašli žiaden spôsob, ako sa na dovolenke dostať k peniazom, obráťte sa na slovenské veľvyslanectvo. Tu vám poskytnú informácie, aké sú vaše ďalšie možnosti.

5. Kontaktujte asistenčnú službu poisťovne

Ak máte uhradené cestovné poistenie a ste krytí aj proti krádeži, nezabudnite sa ozvať aj poisťovni. Dozviete sa, aké výdavky máte v poistení pokryté a ako postupovať pri uplatnení si nároku na poistné plnenie.

Riešiť krádež je vždy nepríjemné, o to viac, ak sa stane počas dovolenky, kedy si každý chce poriadne oddýchnuť a odreagovať sa od stresu a nepohody. Preto je dobré byť na takúto situáciu vopred pripravený – vedieť, ako postupovať a mať uzatvorené kvalitné cestovné poistenie, ktoré väčšinu vzniknutých škôd pokryje.