NUMBER26 je už na Slovensku. Revolučný spôsob bankových služieb hodný 21. storočia je tu!

Publikované 14. 3. 2016

To, čo sa zdalo nemožné ešte pár rokov dozadu, sa stalo realitou. Startup NUMBER26 je alternatívou ku klasickým bankám a ide o absolútnu novinku vo svete financií. Zatiaľ čo veľké bankové domy vstup tejto „online bankovej spoločnosti“ na trh určite nepotešil, my ostatní máme veľký dôvod na radosť.

Za založením NUMBER26 je dvojica berlínskych vizionárov, ak to tak môžeme povedať, Valentina Stalfa a Maximiliana Tayenthala. Tí začiatkom roka 2015 spustili túto službu najprv pre Nemecko a Rakúsko, neskôr rozšírili svoje pokrytie na Francúzsko, Grécko, Írsko, Taliansko a Španielsko. Od tohto roku je k dispozícii NUMBER26 už aj na Slovensku a vy tak môžete dať drahým retailovým bankovým službám nadobro zbohom.

Čo je NUMBER26? V podstate virtuálna banka

NUMBER 26 sám seba označuje za online bankovú službu. V priestore EÚ nie je možné poskytovať bankové služby bez riadnej bankovej licencie, preto má tento projekt svojho silného bankového partnera - nemeckú Wirecard Bank. Z hľadiska legislatívy to má výhodu aj v tom, že všetky vklady sú chránené tak, ako v prípade iných bánk. Nemusíte sa teda báť, že by ste v prípade problému o peniaze prišli.

Na rozdiel od klasických bankových domov ale NUMBER26 nemá žiadne kamenné pobočky. Výnimočný je práve tým, že všetko prebieha online a prostredníctvom mobilného telefónu. A to naozaj všetko - od založenia účtu, cez riadenie finančných transakcií, nastavenia ohľadom konta až po možnosť napríklad zablokovať či odblokovať platobnú kartu. Tú si, samozrejme ako inak, vybavíte tiež online.

NUMBER26 je unikátne, pretože:

 • vďaka mobilnej aplikácii máte svoje konto so sebou vždy a všade
 • v reálnom čase ste informovaný cez mobil o všetkých transakciách
 • prostredníctvom mobilnej aplikácie môžete platiť priamo v obchodoch (aj keď momentálne len v Nemecku, u nás zatiaľ ešte nie)
 • kombinuje výhody klasického bankovníctva s online a mobilným prostredím

Založenie účtu za 8 minút a online!

Založenie nového účtu alebo bankového konta je zrejme jedna z najotravnejších činností, aké sa nám môžu prihodiť. Keďže NUMBER26 je založený práve na získavaní klientov na ich mobilné konto, cieľom bolo celý tento proces poriadne zjednodušiť. A to sa podarilo na jednotku s hviezdičkou.

Prečo? Pretože na založenie bankového účtu v NUMBER26 nepotrebujete vôbec nikam chodiť a nemusíte nič nikde podpisovať. Všetko navyše zaberie len 8 minút a jediné čo potrebujete, je mobilný telefón a online prístup na internet.

V podstate potrebujete len:

 • prístup na internet
 • email
 • telefónne mobilné číslo
 • mobil s operačným systémom Android alebo iOS

Aký je postup založenia účtu? Úplne triviálny:

 • Online cez webstránku NUMBER26 vyplníte elektronický formulár - budete k tomu potrebovať len emailovú adresu a osobné údaje.
 • Následne prebehne videohovor, na overenie fyzickej identity - pripravte si osobné doklady, budete ich musieť predložiť. Toto celé trvá do 8 minút.
 • Do druhého dňa budete mať účet aktivovaný a pripravený na používanie, platobná debetná karta značky MasterCard vám príde poštou.

Nestojí to naozaj vôbec nič

So založením konta, spravovaním konta, za vydanie platobnej karty a ani za jej vedenie neplatíte žiadne poplatky. Jediné, čo musíte investovať, je svoj čas pre založenie účtu. Do telefónu si stiahnete mobilnú aplikáciu NUMBER26 a to je spolu s platobnou kartou jediné, čo potrebujete na fungovanie. Všetky transakcie, platby, výbery z bankomatov alebo prevody na iné účty vybavíte len s týmto základným vybavením.

Za službu neplatíte žiadne poplatky ani pri využívaní mobilnej aplikácie. S ňou máte prehľad o každej transakcii alebo operácii na účte v reálnom čase. Podobne ani za platby kartou neplatíte nič. A ako je možné, že toto všetko je zadarmo? NUMBER26 má totiž určité percento z platieb, ktoré jej bankový partner inkasuje od obchodníkov, u ktorých budete platiť. Tento zisk plne pokrýva náklady na celú službu. Vás to nestojí ale samozrejme nič.

TIP: Bankový účet od NUMBER26 nie je spojený ani s podmienkou napríklad minimálneho zostatku na účte. Za správu a vedenie účtu alebo za finančné operácie vykonávané cez mobilnú aplikáciu sa tiež neúčtujú žiadne poplatky.

Mobilné bankovníctvo tretieho tisícročia je tu

Čo všetko táto nová banková online služba ponúka pre majiteľov konta? Ide o nasledujúce služby a výhody:

 • založenie a správa účtu bez poplatkov, žiadny minimálny zostatok na účte
 • kompletná obsluha účtu cez mobilné aplikácie a kontrola nad všetkými nastaveniami
 • platobná karta s celosvetovou akceptáciou bez poplatku a bez poplatku za platby
 • možnosť nastaviť si správu osobných financií a zistiť napríklad, za čo platíte najviac
 • prevody finančných prostriedkov pomocou SMS správy alebo emailu
 • všetky bežné prevody a bankové operácie spravíte priamo cez telefón
 • v budúcnosti aj možnosť realizovať výbery a vklady z účtu v hotovosti u vybraných partnerov, samozrejme tiež bez poplatkov

Kontokorentný úver si vybavíte ľahšie ako kedykoľvek predtým

A na záver absolútna bomba - NUMBER26 ide ešte omnoho ďalej, ako by ste čakali. K účtu je možné získať aj kontokorentný úver, čiže povolené prečerpanie. Jednoducho za pár minút si môžete nastaviť podľa svojich možností k účtu aj možnosť ísť „do mínusu“, čiže prevádzať finančné prostriedky alebo platiť kartou aj vtedy, ak tam nemáte vlastné peniaze.

Pre nových klientov má služba povolený limit na kontokorentný úver do výšky 1.000 €, pre dlhodobých je možné si nastaviť prečerpanie až do dvojnásobku. Vždy to ale závisí na „ratingu“ klienta, čiže v praxi najmä od jeho finančnej histórie. Aktivácia aj kontrola limitu je záležitosťou pár minút.

NAJLEPŠIE NA KONIEC: Úročenie tohto povoleného prečerpanie je na úrovni len 8,9% ročne - čo je zhruba 50 až 60% toho, koľko si bežne účtujú naše banky dnes!

Quo Vadis, klasické bankovníctvo?

Budúcnosť bankového sektoru je pri pohľade na porovnanie výhod a možností medzi klasickou kamennou bankou a službou NUMBER26 veľkým otáznikom. Isté je, že ak už nič iné, tak online banková služba NUMBER26 poriadne pritlačí na zrušenie poplatkov a online či mobilné bankovníctvo. Veci, ktorými sa dnes mnoho bánk chváli ako niečím výnimočným, sú totiž v prípade tohto sľubného projektu samozrejmosťou.

V princípe je možné teda uvažovať o dvoch scenároch: buď bude služba NUMBER26 masívnym úspechom, ktorý odláka významnú časť retailovej klientely z kmeňa klasických bánk, alebo pôjde o alternatívu, ktorá sa stane menším, no stále platným hráčom na trhu. Isté je len jedno - v oboch prípadoch vyhráte vy ako konečný spotrebiteľ a zákazník.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.