Nová daň z poistenia nahradí doterajší poistný odvod. Poistky síce nezlacnejú, ale stále si môžete nájsť výhodné poistenie pre seba

Publikované 22.01.2018 Novinka | Poistenie

Nová daň z poistenia nahradí doterajší poistný odvod. Poistky síce nezlacnejú, ale stále si môžete nájsť výhodné poistenie pre seba

Pred rokom sa na prakticky všetky druhy neživotného poistenia začal vzťahovať novo zavedený špeciálny odvod a to na všetky nové poistky. V tom roku ho asi nahradí daň. Namiesto aktuálne 8 % odvodu má štát v pláne pristúpiť k vyberaniu dane, ktorá bude mať charakter nepriamej dane. Jej sadzby budú závisieť od konkrétneho druhu poistenia a budú sa pohybovať v rozmedzí od 2 do 8 %. Slovensko sa nahradením pôvodného odvodu klasickou daňou zaradí medzi tri štvrtiny členských štátov EÚ.

Poisťovne platia už teraz

Produkty poistného poistenia nie sú zaťažené daňou z pridanej hodnoty, čo je jeden z argumentov pre dodatočné uvalenie odvodov či daní práve na túto oblasť. Poisťovne pritom už platia osobitný odvod z regulovaného poistenia, ktorý je aktuálne vo výške 0,00726 %.

Od januára 2017 potom vstúpilo do platnosti zavedenie už spomínaného 8 % odvodu z neživotného poistenia. To bol jeden z rozhodujúcich faktorov, prečo ceny poistenia príliš neklesli. Niektoré poisťovne dokonca odvod premietli do cien poistenia zvýšením o väčšie percento, ako bola výška odvodu.

Trend zavádzať daň z poistného je v posledných rokoch badateľný najmä v strednej a východnej Európe. Slovensko sa zavedením tejto dane teda pripojí napríklad k Bulharsku, Maďarsku alebo Rumunsku, ktoré podobný krok spravili už skôr.

V pripomienkovom konaní je návrh dane už od novembra. Výhodou nového systému by mala byť vyššia transparentnosť a každý poistník bude vidieť, čo zo zaplatenej sumy za poistenie pôjde na poistné a čo na daň.

Toto sú zatiaľ najnovšie zverejnené sadzby novej dane pre jednotlivé poistenia:

  • na väčšinu odvetví neživotného poistenia sa bude uplatňovať sadzba dane 8 %
  • pre poistenie úrazu a choroby by mala byť sadzba znížená na 4 %
  • pri životnom poistení by mala byť sadzba 2 a 3 %, podľa konkrétneho druhu poistenia

Meniť či nemeniť poistenie z minulosti?

Jedným zo sporov pri odvode bol spor o to, z ktorej poistky sa odvod má platiť. Poistný odvod sa totiž mal platiť len z novo uzatvoreného poistenia, no to, či sa pod týmto pojmom chápe len úplne nová poistná zmluva, alebo aj tá, ktorá bola predĺžená, bolo dlhšie nejasné.

V septembri nakoniec vyšlo vyhlásenie Ministerstva financií, že za novo uzatvorené sa považujú tie, ktoré boli uzatvorené po 31.12.2016 a tie, ktoré boli uzatvorené aj pred týmto dátumom, ale len na dobu určitú a táto doba uplynula po dátume 31.12.2016.

Najväčšou istotou pre poistníka je tak paradoxne na takýchto zmluvách nič nemeniť a pôvodnú poistnú zmluvu si len predĺžiť. Ak by ste ale napríklad zmenili šírku poistného krytia, už sa to považuje za novú poistnú zmluvu.

Ak chcete výhodné poistenie, vyberajte a porovnávajte

Nakoľko život sám prináša z času na čas potrebu zmeny, zrejme skôr či neskôr budete musieť svoje poistenie aktualizovať. Napriek existujúcemu odvodu či plánovanej dani však stále existuje možnosť, ako ušetriť. Je ňou dôsledné porovnávanie poisteniazodpovedný výber z pomerne širokej ponuky produktov.

Povinné zmluvné poistenie áut je veľmi dobrým príkladom. Porovnanie PZP môže znamenať úsporu aj niekoľko desiatok Eur za rok, nakoľko poisťovne ponúkajú k balíkom aj rôzne pripoistenia a služby navyše, ktoré môžu pôvodnú cenu viditeľne navýšiť.

Pri poistení nehnuteľnosti a domácnosti sú rozdiely veľmi podobné. Tu by ste mali zvažovať najmä to, ktoré udalosti chcete mať kryté poistením a najmä v akom finančnom rozsahu. V tomto prípade treba šetriť naozaj obozretne a určite nie na príliš úzkom výbere poistných krytí alebo na nedostatočnom ohodnotení nehnuteľnosti a domácnosti.

Tou najhoršou cestou by bolo na poistenie rezignovať úplne. Na Slovensku napríklad dlhodobo jazdí niekoľko desiatok tisíc nepoistených áut, poistenie nehnuteľnosti a domácnosti je tiež nedostatočné. Šetriť týmto spôsobom naozaj neodporúčame, poistenie rozhodne svoj zmysel má.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.