Nenaleťte na Vianoce podvodníkom

Publikované 12.12.2018 Rada| Finančný mix

Nenaleťte na Vianoce podvodníkom

Čoraz viac ľudí vybavuje vianočné nákupy on-line. Vyhneme sa zbytočnému stresu, tlačenici a chodeniu z jedného obchodu do druhého. Nezabúdajme však na základné bezpečnostné pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať, aby nám namiesto krásnych vecí nezostali len oči pre plač. Podvodníci totiž pracujú aj cez sviatky.

Pozor na verejnú wifi

Vo vianočnej eufórii z dobre vykonaného nákupu sa si občas neuvedomíte, že práve nie ste pripojení na domácu sieť, ale na verejne zdieľanú wifi kaviarne či nákupného centra. V dobrej viere si otvoríte internet banking a uvediete všetky citlivé údaje. Ani sa nenazdáte a váš účet môže zostať celkom prázdny. Tak, ako sa neodporúča navštevovať internet banking z počítačov používaných viacerými osobami – napríklad v internetovej kaviarni či v knižnici, rovnako si treba dávať pozor na zdieľanie citlivých údajov na sieti, ktorá je prístupná komukoľvek. V takýchto prípadoch vždy radšej využívajte mobilné dáta.

Nechyťte sa na háčik podvodných e-mailov či SMS

Našli ste si v schránke zvláštny e-mail, ktorý má množstvo gramatických chýb a v jeho obsahu sa píše, že si máte urýchlene zmeniť heslo k vášmu bankovému účtu? Pravdepodobne ide o phishing. Podvodníci sa od vás snažia vylákať prihlasovacie mená a heslá, aby ich následne mohli zneužiť. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa e-mail či web stránka podobá originálu, keď od vás začne pýtať prihlasovacie údaje, okamžite by ste mali spozornieť. Veľmi obozretní by ste mali byť aj pri SMS správach, ktoré obsahujú link na hlavnú stránku vášho internet bankingu. Všetky takéto správy majú jedno spoločné – odosielateľom je neznáma stránka či neznáme číslo, ktoré nepatrí medzi oficiálne kontakty vašej banky.

Novinkou v snahách podvodníkov sú CEO fraudInvoice fraud. V prípade CEO fraud sa podvodník vydáva za vysoko postaveného predstaviteľa spoločnosti a naliehavo od adresáta žiada vykonanie finančného prevodu. Účet príjemcu je pritom neznámy a veľmi často je v zahraničí. V prípade Invoice fraud sa podvodníci prezentujú ako dodávateľ, vystupujú v jeho mene a snažia sa vás, ako odberateľa, presvedčiť, že na ich strane došlo ku zmene fakturačných údajov. Žiadajú od vás úhradu finančnej čiastky na nové číslo účtu, ktorý je často vedený v zahraničí. V oboch týchto prípadoch sa môžu e-maily odosielateľa javiť ako hodnoverné, je preto dôležité zachovať si ostražitosť a zdravý úsudok. Je veľmi nepravdepodobné, že by vás generálny riaditeľ vašej spoločnosti žiadal o prevod nemalej sumy na celkom neznámy účet. Rovnako v prípade informácie o zmene čísla účtu si u dodávateľa túto skutočnosť najprv overte.

Ak ste zistili, že ste sa pravdepodobne stali obeťou podvodu, ihneď kontaktujte vašu banku a poraďte sa, ako ďalej postupovať tak, aby boli napáchané škody čo najnižšie.

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.