NBS prichystala sprísnenie poskytovania spotrebiteľských úverov. Ak chcete získať pôžičku po starom, mali by ste sa poponáhľať!

Publikované 11.10.2017 Aktualita | Pôžičky

NBS prichystala sprísnenie poskytovania spotrebiteľských úverov. Ak chcete získať pôžičku po starom, mali by ste sa poponáhľať!

Po sprísnení poskytovania úverov na bývanie si pre ľudí prichystala Národná banka Slovenska obmedzenia aj v prípade spotrebiteľských úverov. Nová regulácia bola podnietená čoraz väčším zadlžovaním Slovákov v bankách, ako aj nárastom dlhu slovenských domácností všeobecne. Najnovšia iniciatíva, ktorú vo forme konkrétnych opatrení predstavila NBS koncom leta, už vstúpila do medzirezortného pripomienkového konania na vláde. Čo nás teda čaká?

Bude sa počítať s rezervou

Prvé a najvážnejšie opatrenie už poznáme z hypoték. Po novom sa pri posudzovaní klientovej schopnosti splácať úver bude počítať aj s rezervou. Banky budú musieť k skutočným výdavkom spotrebiteľa na účel posúdenia výšky pôžičky prirátať aj špeciálnu rezervu a to až vo výške 20 %.

Táto rezerva bude vychádza z rozdielu medzi výškou čistého príjmu a životného minima a to vrátane životného minima osoby, voči ktorej má spotrebiteľ vyživovaciu povinnosť. Opatrenie sa teda dotkne tak „single“ žiadateľov, ako aj manželov. Ak však manžel nebude spoludlžníkom, tak jeho životné minimum sa nezapočíta.

Celková zadlženosť a vyšší úrok v budúcnosti

/data/common/multimedia/images/grafy.jpg

Druhé sprísnenie sa bude týkať posúdenia celkovej zadlženosti. Do celkovej zadlženosti sa budú zahŕňať už nielen splátky všetkých pôžičiek vrátane povolených prečerpaní či kreditných kariet, ale aj náklady na život.

Okrem toho bude musieť veriteľ skúmať aj to, či bude klient schopný splácať úver aj v prípade vyššej úrokovej sadzby v budúcnosti. Toto opatrenie je rovnako známe z úverov na bývanie, avšak bude sa týkať len tých spotrebiteľských úverov, ktoré nebudú mať do konca splatnosti garantovanú fixnú úrokovú sadzbu.

Pokiaľ teda budete mať záujem o úver s nemenným úrokom, toto pravidlo sa vás týkať nebude. V inom prípade však bude musieť banka postupovať podľa prísnejších podmienok a zohľadniť aj možný vplyv navýšenia úrokovej sadzby v budúcnosti. Dobrou správou je, že väčšina spotrebných úverov má úrok fixný počas celej doby splácania.

Od nového roka môže byť dostupnosť úverov ťažšia

/data/common/multimedia/images/photo_0162631312npuhfj.jpg

Nové pravidlá by mali platiť od začiatku roka 2018. NBS si od nich sľubuje tak posilnenie finančnej stability reguláciou v oblasti bankovníctva, ako aj zlepšenie ochrany spotrebiteľa. Ako totiž už opakovane národná banka upozorňovala aj v minulosti, ročná miera zlyhania splácania spotrebiteľských úverov sa od roku 2012 viac ako zdvojnásobila.

Jedným z nezamýšľaných dôsledkov však môže byť obmedzenie dostupnosti úverov aj pre klientov, ktorí by do najrizikovejšej skupiny ešte nespadali. Takí môžu potom hľadať iné, menej výhodné možnosti financovania, napríklad aj u pochybných úžerníkoch alebo v nebankovkách.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.