Nakupovanie v zľave nie vždy prináša finančnú úsporu

Publikované 19.12.2018 Rada | Finančný mix

Nakupovanie v zľave nie vždy prináša finančnú úsporu

Vianoce sa nazývajú sviatkami pohody a pokoja, ale často im predchádza stres, napätie a množstvo nepohody prameniacej z túžby mať na Štedrý deň všetko tip-top. V snahe nakúpiť darčeky a potraviny čo najvýhodnejšie, bez rozmyslu siahame po veciach, na ktorých je nápis „akcia“. Sú však tieto ponuky skutočne výhodné, alebo ide len o trik obchodníkov?

Len nedávno skončila veľká kampaň zvaná „Black Friday“ alebo po slovensky „čierny piatok“, ktorou obchody začínajú vianočné predaje. Niektoré predajne uvádzali zľavy až do výšky 80 %. Kúpiť tovar za 20 % z jeho bežnej ceny, to je skutočne lákadlo. Zamysleli ste sa ale nad tým, koľko vás daná vec skutočne stála? Žiaľ, nájdu sa predajne, ktorým slovo etika veľa nehovorí. Poznajú len pojem zisk. V snahe maximalizovať ho najviac, ako sa dá, už niekoľko týždňov pred čiernym piatkom umelo zvyšujú ceny, aby ich následne mohli hrdo znížiť. Preto ak zvažujete kúpu vecí, na ktoré je uvedená vysoká zľava, preverte si najprv, koľko stoja u konkurencie. Možno s prekvapením zistíte, že akciová ponuka vo vami vybranej predajni je v skutočnosti vyššia, než bežná cena u obchodníka o pár metrov vedľa.

Úsporu vám vždy neprinesie ani nákup tovaru zo zahraničia. Slováci pred Vianocami často využívajú lacné ponuky z Číny. Po vstupe Slovenska do Európskej Únie je tovar vyrábaný a obchodovaný v jej členských krajinách oslobodený od platenia cla. Pre nákupy z krajín, ako je Čína, to tak nie je. Pri nákupoch do 22 eur sú zásielky oslobodené od platenia cla aj DPH. Za tovar v hodnote 22 eur až 150 eur ste povinní uhradiť DPH vo výške 20 % plus poplatok za colné konanie. V prípade zásielok v hodnote nad 150 eur sa platí DPH a clo vo výške 3 % – 11 % z hodnoty tovaru v závislosti od jeho druhu, plus poplatok za colné konanie. Váš na prvý pohľad lacný nákup sa vám tak môže značne predražiť. 

Od roku 2021 dôjde k ďalšej zmene, keď bude potrebné platiť DPH za všetok tovar nakúpený mimo EÚ bez ohľadu na jeho nákupnú cenu. Teda aj za ten do 22 eur. 

Či už budete darčeky kupovať v kamennom obchode, zo slovenského e-shopu, alebo si ich dáte priviezť z Ázie, vždy sa presvedčte, že cena, ktorú predajca uvádza, je skutočne taká výhodná, ako tvrdí a zahŕňa aj všetky poplatky spojené s dovozom tovaru až k vám domov. Len vtedy si môžete spokojne povedať, že ste nakúpili dobre a výhodne.

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.