Na dovolenku na úver aj na splátky

Publikované 05.07.2018 Rada | Pôžičky

Na dovolenku na úver aj na splátky

Podľa prieskumu skupiny KRUK si až 44 % Slovákov požičiava na zaobstaranie alebo stavbu bývania. Na dovolenku si úver berú len 2 % ľudí. Do finančnej tiesne sa pritom často dostanú aj tí, ktorí na dovolenku nejdú. Vyplniť dva mesiace voľna školopovinným deťom rodinným rozpočtom poriadne zatrasie. Riešením môže byť úver, mikropôžička alebo nákup na splátky.

Leto sa ľuďom spája najmä s oddychom a s dovolenkami. Ak máte doma školákov, pridáva sa aj otázka – ako im vyplniť dva mesiace voľna? Často nezostáva iné, len načrieť hlbšie do vrecka a zaplatiť im pobyt v tábore. A to nie je malá položka. Ceny týždňových táborov sú na úrovni okolo 150 eur za jedno dieťa, a to máte pokrytý len jeden týždeň z ôsmich. Keď k tomu pridáte cenu vstupného na kúpalisko, zmrzlinu a rýchle občerstvenie počas leta a zaklincujete to rodinným výletom či dovolenkou pri mori, pri záverečnom zúčtovaní letných radovánok môže vyskočiť poriadne mastná suma. Kde na to však vziať?

S pôžičkou aj na splátky

Najťažšia situácia je, keď sú deti malé, starí rodičia pomôcť nemôžu a vy musíte všetko zvládnuť sami. Tu je na mieste zvážiť ako riešenie mikropôžičku alebo spotrebiteľský úver. Mikropôžičky tvoria nízke sumy, ktoré si je možné požičať v nebankových spoločnostiach. Sú určené najmä na pokrytie krátkodobého nedostatku financií, napríklad, ak súrne potrebujete peniaze a výplata príde až o týždeň. Spotrebiteľský úver je možné použiť na čokoľvek, jeho strop je vyšší ako u mikropôžičky, ale doba splácania je viac ako jeden rok.

Ďalšou možnosťou je dovolenka či tábor na splátky. Ponúkajú ju viaceré cestovné kancelárie v spolupráci s nebankovými spoločnosťami. Všetky podmienky úveru tak dohodnete priamo u predajcu a doba splácania je kratšia ako v banke, ale väčšinou dlhšia ako pri mikropôžičke.

Ak ste rodičmi starších alebo plnoletých potomkov, nie je žiadna hanba, poslať ich v lete na brigádu. Naučia sa pracovnému režimu a zarobené peniaze si budú vážiť viac, ako keď ich dostanú vo forme vreckového. Pokiaľ pracujú, mali by aj prispievať do rodinného rozpočtu. Táto situácia je vynikajúcim riešením pre všetkých zúčastnených – vy máte svojich potomkov pod kontrolou, viete kde sú a čo robia. Oni sú spokojní, že si zarobia peniaze a vďaka ich príspevku na chod domácnosti si budete môcť bez problémov dovoliť aj spoločný program.

Nech už sa rozhodneme akokoľvek, nezabúdajte na to najdôležitejšie – na celkovú cenu vašej pôžičky. Nestačí si porovnať len úroky, zaujímať by vás mala RPMN, teda ročná percentuálna miera nákladov. Práve tá vám ukáže, akú výslednú sumu za úver zaplatíte. Okrem úrokov zahŕňa aj všetky poplatky spojené s poskytnutím finančného produktu. Taktiež si preverte, či je možné úver splatiť predčasne a za aký poplatok. A hlavne, nezabudnite si prepočítať, či požičanú sumu skutočne budete vedieť splácať.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.