Na čo sme minulý rok najviac míňali?

Publikované 12.02.2020 Prieskum| Finančný mix

Na čo sme minulý rok najviac míňali?

Až 30 % Slovákov tvrdí, že ich finančná situácia sa v poslednom roku zlepšila. Ďalších 54 % ju považuje za nezmenenú. Tí, ktorým sa v oblasti financií vodí lepšie, ako hlavný dôvod uviedli plat. Zaujímalo nás, ako Slováci s peniazmi nakladajú – na čo najviac míňame a ako narábame s úsporami? 

Medzi top výdavky minulého roka patria vybavenie bývania, dovolenka a výdavky na deti. Podobné sú očakávania aj na tento rok, hoci ľudia sú presvedčení, že na deti v roku 2020 minú viac ako na dovolenku. 

Optimistické vyhliadky na tento rok má až 42 % Slovákov, ktorí veria, že sa ich finančná situácia tento rok zlepší. Krátkodobú rezervu však nemá až 35 % z opýtaných. Teda až tretina z nás v prípade náhleho výpadku príjmu bude mať problém dieru v domácom rozpočte vykryť. V prípade dlhodobej rezervy sú čísla ešte horšie – až 60 % ľudí nemá odložené financie, ktoré sa použijú najskôr o tri roky. Ak do štatistiky zahrnieme aj tých, ktorí si dlhodobo aktuálne sporia, stále zistíme, že až 45 % Slovákov si peniaze dlhodobo neodkladá

Viac ako polovica Slovákov nemá dlhodobú finančnú rezervu

/data/hyperfinancie.sk/multimedia/documents/via-ako-polovica-slovakov-nema-dlhodobu-financnu-rezervu.jpg

Zdroj: Tatra Banka

Z tých, ktorí časť výplaty dávajú bokom na dlhodobé ciele, si ľudia najčastejšie odkladajú niečo cez 100 eur, a to najmä na sporiaci účet

Dlhodobé úspory máme väčšinou v produkte určenom pre tie krátkodobé

/data/hyperfinancie.sk/multimedia/documents/dlhodobe-uspory-v-produktoch-na kratkodobe-uspory.png

Zdroj: Tatra Asset Management

Sporiaci účet ako formu zhodnocovania svojich dlhodobých úspor označilo až 64 % Slovákov. Títo zároveň uviedli, že úročenie na tomto type bankového produktu očakávajú na úrovni 1 %. Pri súčasnom vývoji cien je tak pravdepodobné, že im celková hodnota úspor vlastne poklesne. Finančne zodpovedným Slovákom, ktorí si dlhodobo sporia sa rozhodne viac oplatia iné formy zhodnocovania peňazí s vyšším plánovaným výnosom, ako napríklad investovanie. 

Zdroj: Tatra Banka