Minimálna mzda budúci rok opäť stúpne

Publikované 26.09.2018 Aktualita | Finančný mix

Minimálna mzda budúci rok opäť stúpne

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny navrhuje, aby sa minimálna mzda budúci rok zvýšila o 40 eur, teda zo súčasných 480 eur na 520 eur. Odborári predložili na rezort práce protinávrh, ich predstava je 635 eur. Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) považuje návrh odborárov za nereálny.

Zamestnávatelia už viackrát žiadali, aby sa minimálna mzda v budúcnosti zvyšovala, respektíve v prípade hospodárskeho poklesu znižovala, automaticky, bez zásahov vlády. Takýto mechanizmus však zatiaľ nejestvuje. Preto každý rok členovia tripartity prichádzajú s vlastnými návrhmi na jej výšku a snažia sa o vzájomnú dohodu. Zväčša neúspešne. Tak ako po minulé roky, aj tento rok zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že o výške minimálnej mzdy rozhodne v septembri Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny jednostranne a stanoví ju na avizovaných 520 eur.

Úprava výšky minimálnej mzdy ovplyvňuje mnohé ďalšie oblasti. Automaticky dochádza ku zmene piatich úrovní minimálnych mzdových nárokov, ktoré sa určujú v závislosti od stupňa náročnosti práce. Napríklad, zamestnancovi, ktorý vykonáva prácu so stupňom náročnosti 6, prináleží mzda vo výške 2-násobku minimálnej mzdy. Kým doteraz to bolo 960 eur, po zvýšení na 520 eur by takýto pracovník dostával plácu vo výške 1040 eur mesačne, teda o 80 eur viac. Ďalej sa z nej počítajú minimálne zárobky za nočnú a sťaženú prácu či pracovnú pohotovosť. Jej úroveň má vplyv na priznávanie daňového bonusu, zamestnaneckej prémie, výpočet preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, posudzovanie hmotnej núdze a ďalšie.

Minimálna mzda je zavedená vo viac ako 100 krajinách sveta. V rámci EÚ ju poznajú v 21 štátoch. Jej úlohou je chrániť občanov pred chudobou, ale štát vďaka nej zároveň vyberie viac peňazí na daniach a poisťovne na odvodoch. Na druhej strane, takto stanovená minimálna pláca znižuje rozdiely medzi kvalifikovanou a nekvalifikovanou prácou a sťažuje zamestnávanie nekvalifikovaných pracovníkov. Keďže je daná pevne, bez ohľadu na región, často predstavuje komplikáciu pre podnikateľov v oblastiach s nízkou infraštruktúrou a vysokou nezamestnanosťou.

Od 1. januára 2018 sa minimálna mzda na Slovensku zvýšila o 45 eur, teda zo 435 eur na 480 eur. Najnižší hrubý hodinový zárobok tak v súčasnosti dosahuje 2,759 eura.

Zdroj: SITA

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.