Malé pôžičky do 350 €? Ich ponuka sa za posledný rok zúžila

Publikované 30.11.2016 Aktualita | Pôžičky

Malé pôžičky do 350 €? Ich ponuka sa za posledný rok zúžila

Ak si chcete požičať napríklad na nákup, úhradu nedoplatku za energie alebo opravu spotrebiča malý úver, príliš veľký výber poskytovateľov nemáte.

V minulosti boli rýchle pôžičky do 350 € v kurze. Existovalo veľké množstvo ich poskytovateľov, najmä nebankových spoločností, ktoré sa na ne doslova špecializovali. Ešte v roku 2016 boli až 4 z 10 pôžičiek práve krátkodobého typu na niekoľko desiatok až stoviek €. Dnes? Už len každá piata!

Maximálne dvakrát toľko ako banky

Časy, kedy ste preplatili malú pôžičku aj trojnásobne, sú dávno preč. Odkedy sa zákonom ohraničil limit na maximálnu cenu nebankovej pôžičky, ich ponuka sa začala zužovať. Dnes môžu poskytovatelia úverov s nebankovou licenciou žiadať na úrokoch a všetkých poplatkoch už len dvakrát toľko, ako je cena úveru v banke.

Pri krátkodobej splatnosti je však práve toto problém. RPMN, čiže ročná percentuálna miera nákladov, sa zvyšuje najviac vtedy, ak je splatnosť len na niekoľko dní či týždňov. Keďže nebankovky neboli žiadna charita a chceli vyťažiť aj z malých úverov na 30 dní čo najviac, zákonom daný limit bol pre nich „primalý“.

Aké sú aktuálne možnosti ?

Kto si chce požičať len pár stoviek €, pre toho sa v súčasnej dobe ponúkajú tri riešenia. Prvým je bankový úver vo forme povoleného prečerpania na účte. Tu však môže nastať problém s bonitou a výškou príjmu klienta, takže nie pre každého je pôžička z banky dostupná.

Druhým riešením je požičať si od súkromného investora cez zmluvu o pôžičke. Ponuka takýchto úverov je však ešte užšia ako to, čo zostalo na nebankovom trhu. Navyše, táto oblasť úverov je úplne neregulovaná a paradoxne tak ochrana spotrebiteľa niekedy núti človeka využiť aj služby úžerníkov.

Treťou možnosťou sú úverové produkty tých nebankoviek, ktoré zostali na trhu. Tým, že ich je menej, sa znížila konkurencia, čo je vždy stav vyhovujúci viac veriteľom ako dlžníkom. Našťastie, v tejto oblasti existuje niekoľko svetlých výnimiek, ako je napríklad Malá HyperPôžička do 500 €. U nás si ju vybavíte priamo online z pohodlia domova a to aj bez predkladania potvrdenia o príjme.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.