Lyžovačka bez poistenia vás môže vyjsť až na 15000 eur

Publikované 05.02.2020 Rada| Poistenie

Lyžovačka bez poistenia vás môže vyjsť až na 15000 eur

S blížiacimi sa jarnými prázdninami sa čoraz viac ľudí chystá do hôr s lyžami či sánkami. Ak si plánujete užiť sneh na Slovensku, alebo v zahraničí, nemali by ste zabudnúť na vhodné poistenie. Inak sa môžete domov vrátiť o niekoľko tisíc eur ľahší. Podľa štatistík poisťovní sa náklady na ošetrenie úrazov z lyžovačky pohybujú v rozmedzí od 400 do 15 000 eur. 

Či ste dobrý lyžiar alebo skôr začiatočník, nemali by ste podceniť zdravotné hrozby spojené so zimnými radovánkami. Úraz sa vám nemusí stať len kvôli vlastnej nešikovnosti, dopomôcť ku zlomenine či otrasu mozgu vám môže niekto iný, kto do vás nechtiac narazí. Pre predstavu, podľa štatistík úrazovosti zasahoval dobrovoľný zbor Tatranskej horskej služby minulú zimu v lyžiarskych strediskách 370-krát. Z toho 91-krát pri ľahkých úrazoch, 205-krát pri stredne ťažkých a 52-krát pri ťažkých.

Až 80 % poistných udalostí hlásených v poisťovni Allianz – SP sa stalo na slovenských svahoch. Je dôležité si uvedomiť, že napriek bezplatnému zdravotníctvu v našej krajine vás úraz na domácej pôde môže stáť tisíce eur. A to vďaka zásahu Horskej záchrannej služby, ktorý hradený nie je. Preto všetkým lyžiarom a sánkarom odporúčame pred odchodom za snehom uzatvoriť komerčné poistenie – ak dovolenku strávite na Slovensku, tak poistenie pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby, ak sa chystáte do zahraničia, zvoľte cestovné poistenie. 

Európsky preukaz poistenca často nestačí

Z údajov ČSOB Poisťovne a asistenčnej služby AWP Solutions vyplýva, že priemerné náklady na ošetrenie sú v cudzine dva až trikrát vyššie, ako na Slovensku. Na tento typ výdavkov je často Európsky preukaz poistenca prikrátky. Ten totiž jeho držiteľovi zaručuje nárok na rovnakú starostlivosť v štátnych zariadeniach, akú dostane občan danej krajiny. V blízkosti lyžiarskych stredísk sa však často vyskytujú súkromné zdravotnícke zariadenia, ktoré Európsky preukaz poistenca neakceptujú. V prípade, že nemáte uzatvorené cestovné poistenie, zraníte sa na svahu a ošetria vás na súkromnej klinike, môžete očakávať účet až vo výške 2000 eur a v prípade okamžitej operácie dokonca až 15000 eur. Veľmi častým zásahom na svahu je prevoz vrtuľníkom. Takýto výlet vás v cudzine bez poistenia môže vyjsť až na 5000 eur. 

Poistiť sa môžete aj cestou na lyžovačku

Komerčné poistenie nadobúda platnosť už po pár hodinách od uzatvorenia a zaplatenia a pokryje viaceré zimné športy, akými sú napríklad lyžovanie, snowboarding alebo beh na lyžiach na vyznačených tratiach. Väčšina poisťovní ho ponúka na pobočke, on-line,  cez aplikáciu či SMS. Nekryje len liečebné náklady, ale v závislosti od ponuky konkrétnej poisťovne aj úraz v prípade trvalých následkov a zodpovednosť za škodu. V základnej verzii priemerne vychádza v sume nižšej ako 2 eurá na deň. Preto nehazardujte s vašimi úsporami a pred každou lyžovačkou sa poistite. 

Zdroj: Tlačová správa ČSOB | Tlačová správa Allianz – SP | Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor: štatistika úrazovosti