Kedy pôjdeme do dôchodku?

Publikované 03.08.2018 Rada | Finančný mix

Kedy pôjdeme do dôchodku?

Najväčšia vládna strana Smer plánuje prostredníctvom ústavného zákona zastropovať vek odchodu do dôchodku. Rozvírila tým veľkú debatu, či je tento krok vhodný, alebo nie. Prinášame vám zhrnutie názorov na túto problematiku.

Od 1. januára 2017 sa zmenil spôsob určovania dôchodkového veku. Budúcemu seniorovi, ktorý sa narodil po 31. decembri 1954 sa jeho dôchodkový vek každý rok predĺži o presne stanovený počet dní. Tieto dni každoročne určí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR podľa toho, ako sa bude vyvíjať priemerná stredná dĺžka života stanovená Štatistickým úradom SR. V roku 2017 sa tak odchod do dôchodku predĺžil o 76 dní, teda do penzie bolo možné odísť vo veku 62 rokov a 76 dní. Každý rok sa tak termínu odchodu do dôchodku predĺži – na rok 2018 je stanovený na 62 rokov a 139 dní.

Stopka v 64 rokoch?

Strana Smer prichádza s návrhom, aby sa vek odchodu do dôchodku u mužov zastropoval na 64 rokoch. U žien by to malo byť ešte menej, konkrétne číslo by malo byť známe po dohode koalície. Dôvodom na pristúpenie k tomuto kroku je neustále zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, ktoré by pri takomto tempe malo za následok, že deti narodené dnes by do dôchodku pravdepodobne išli vo veku 70 rokov a viac. Strana Smer zastáva názor, že vďaka súčasnému rastu ekonomiky a poklesu nezamestnanosti je na tento krok vhodný čas.

Kritici tohto návrhu nepovažujú strop za dobré riešenie. Svoj postoj vysvetľujú zvýšenými výdavkami na verejné financie, ktoré by - v prípade odchodu do penzie vo veku 65 rokov, ako znel prvý návrh - boli vo výške približne 80 miliárd eur. Pri veku 64 rokov bude táto suma ešte vyššia. Okrem nárastu verejného dlhu odborníci zároveň predpovedajú vyššie odvody sociálneho zabezpečenia a dôchodok v porovnaní s tým dnešným nižší o 9,5 %. Zároveň sú toho názoru, že nie je potrebné riešiť situáciu, ktorá nastane o viac ako 20 rokov, nakoľko nevieme predpovedať, čo sa za toto obdobie udeje a ako sa bude vyvíjať svetová aj domáca ekonomika.

Či už sa strop zavedie alebo nie, pripomíname našim čitateľom, že okrem spoliehania sa na podporu štátu v podobe I. piliera a úspor z II. piliera by si ľudia – najmä tí mladí – mali šetriť aj v III. pilieri. Práve vlastné úspory budú časom rozhodujúcou mierou vplývať na to, ako sa každý z nás bude mať na dôchodku.

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.