Je lepšie vlastné porovnanie alebo radšej osloviť finančného sprostredkovateľa?

Publikované 11.10.2016 Rada | Pôžičky

Je lepšie vlastné porovnanie alebo radšej osloviť finančného sprostredkovateľa?

Finanční sprostredkovatelia a finančné sprostredkovanie sú téma, ktorá v poslednom čase rozdeľuje verejnosť na dva tábory: jeden sa ich zastáva, druhí s nimi má zlú skúsenosť.

Internetom už nejaký čas koluje dokument „OVB je zlo“, ktorý natočil český študent dokumentaristiky, Jakub Charvát. Ten ukazuje príklady klientov tejto finančnej spoločnosti, ktorí uzavreli nevýhodné zmluvy. Video tiež poukazuje na pozadie fungovania a ukazuje, že svet finančných sprostredkovateľov často krát zabúda na záujmy tých, ktorým má slúžiť v prvom rade - svojim klientom.

Je to len OVB? Určite nie

OVB sa bráni, že dokument skresľuje situáciu a je cielene zmanipulovaný. Bez ohľadu na to, čo sa v ňom ukazuje, je jasné, že problém, na ktorý celé video poukazuje, sa určite netýka len jednej spoločnosti zameranej na finančné sprostredkovanie rôznych druhov produktov od poistenia, cez sporenie, až po financovanie vo forme úverov.

Najväčším problémom, na ktorý sa snaží český študent poukázať, je fakt, že vo svete finančného sprostredkovania je rozšírený trend uzatvárania zmlúv na rozličné finančné produkty bez toho, aby bol na prvom mieste záujem klienta, pre ktorého sa produkt uzatvára. Cieľom je uzavrieť zmluvu za každú cenu, mnohokrát dokonca len preto, že existuje nejaká „kvóta“.

Ako fungujú finanční poradcovia ?

Finančný sprostredkovateľ venuje svoj čas nielen oslovovaniu konečného klienta, ale aj oslovovaniu nových finančných sprostredkovateľov, ktorí budú „pracovať pod ním“. Z takýchto nových zamestnancov bude mať pôvodný finančný sprostredkovateľ úžitok, keďže bude mať provízie aj za zmluvy, ktoré uzavrú s ďalšími klientmi alebo ďalšími finančnými sprostredkovateľmi.

Vzniká tak vlastne motivácia na to, aby finančný sprostredkovateľ získal „pod seba“ čo najviac ďalších ľudí - a to je presne tá typická situácia, kedy vám zavolá váš bývalý spolužiak zo základnej školy, ktorý vás nevidel dlhé roky, či s ním nechcete ísť na kávu a porozprávať sa o mimoriadne lukratívnej práci...

ČO Z TOHO VYPLÝVA? V konečnom dôsledku len jedno - ak sa nerozumiete nejakému finančnému produktu alebo službe, oslovte nezávislého finančného agenta, ktorí nebude ponúkať len jeden produkt, ale bude zastupovať viacero rôznych produktov a poskytovateľov, takže je väčšia pravdepodobnosť, že vám vyberie naozaj najlepšiu možnosť.

Ak sa vyznáte, porovnávajte radšej sami

Ak ide o pôžičky, úvery, hypotéky, sporenie, jednoduché poistenie auta alebo poistenie domácnosti, čiže o produkty, ktoré nie sú tak zložité na „preštudovanie“, je lepšie nájsť si ideálny finančný produkt bez finančného agenta.

Prečo? Pretože v tomto prípade máte porovnanie výhod a nevýhod vo svojich rukách a nestane, že by vám niekto predal niečo, čo nebude najvýhodnejšie - vy sami rozhodnete, čo je pre vás priorita. U nás na HyperFinancie navyše vybavíte všetko online a z pohodlia domova!

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.