Inflácia oberá väčšinu Slovákov o úspory

Publikované 22.05.2019 Aktualita | Finančný mix

Inflácia oberá väčšinu Slovákov o úspory

Sporíte si na bežnom alebo termínovanom účte? Hoci sú úroky nad nulou, pravdepodobne ste celkovo v strate. Úročenie na bežných a termínovaných vkladoch je málokedy vyššie ako miera inflácie. Ako hospodáriť s peniazmi tak, aby sa vám skutočne zhodnocovali?

Väčšina Slovákov drží svoje financie na bežnom alebo termínovanom účte. Práve termínované vklady sú obľúbenou formou zhodnocovania úspor, pričom úročenie sa tu pohybuje na úrovni od 0,1 % do 2 %. Aj keď sa úroky vo výške 2 % môžu na prvý pohľad zdať zaujímavé, stále nie sú dostatočné na to, aby skutočne vaše financie zhodnotili. Dôvodom je miera inflácie, ktorá bola za minulý rok vo výške 2,5 %. Znamená to, že hoci sa vaše peniaze za rok v banke zhodnotili povedzme o 2 %, ceny tovarov a služieb za dané obdobie vzrástli o 2,5 %. Teda ste za tovary a služby zaplatili viac, ako vám vaše financie dokázali zarobiť. Ak máte bežný účet s nulovým úrokom a držíte všetky financie len na ňom, je tento rozdiel ešte vyšší. Za predpokladu, že by úroveň inflácie zostala rovnaká počas štyroch po sebe idúcich rokov by ste tak stratili až 10 % zo sumy, ktorú na účte máte. To isté platí, ak peniaze neukladáte do banky, ale do ponožky či pod matrac.

TIP:

Založte si bezplatný účet u 365 bank

Mám záujem

Kam s úsporami?

Ak máte voľné finančné prostriedky, ktoré ste pôvodne zamýšľali vložiť na termínovaný vklad, alebo ste ich dokonca chceli ďalej držať na bežnom účte, zvážte iný postup. Jednou z možností sú podielové fondy. Keďže neponúkajú garantované zhodnotenie vkladov, často sú na okraji záujmov ľudí. Je však na čase dať im šancu, a to najmä vtedy, ak máte možnosť investovať v dlhodobom horizonte. Medzi menej rizikové radíme napríklad realitné a dlhopisové, rizikovejšie sú akciové fondy. 

Čím je vyššie riziko, tým je vyššia možnosť zárobku. Pri tomto type investície je potrebné sa pozerať na zhodnotenie vkladov nielen za kalendárny rok, ale aj za dlhšie časové obdobie, napríklad päť či desať rokov. Práve vtedy najlepšie uvidíme, ako si fondy vedú a koľko nám naša investícia zarobila.

Ak chcete riziko rozložiť, môžete časť voľných prostriedkov vložiť do menej rizikových a časť do rizikovejších fondov. Stále tak budete mať možnosť zarobiť viac, ako je miera inflácie.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.