Finančná gramotnosť Slovákov je stále nízka

Publikované 31.10.2018 Prieskum | Finančný mix

Finančná gramotnosť Slovákov je stále nízka

Finančná gramotnosť Slovákov bola testovaná už niekoľkokrát. Žiaľ, zakaždým s veľmi podobným výsledkom. Rovnako to bolo aj pri poslednom prieskume od Poštovej banky, ktorá zistila, že naše znalosti v oblasti financií sú stále pod priemerom.

Tak, ako v minulosti, aj teraz si Slováci v teste finančnej gramotnosti verili. O tom, že peniazom a ekonomickým otázkam rozumejú, bolo presvedčených až 80 % ľudí. V teste však prepadli, a to bez ohľadu na vek či ekonomickú aktivitu opytovaných. Viac si veria muži a ľudia v produktívnom veku. Vedomosti v oblasti financií pritom ovplyvňujú život každého z nás, našu budúcnosť, ako aj budúcnosť našich detí.

Takmer 30 % Slovákov verí, že súčasná doba praje sporeniu. Väčšina rodičov sa snaží odkladať peniaze svojim deťom, najčastejšie je to suma 20 eur, ktorú šetria bez konkrétneho účelu, alebo s cieľom zabezpečiť ich na budúce štúdium.

Ľudia nemajú dojem, že by sa ich finančná situácia zmenila k lepšiemu. Až 42 % opytovaných uviedlo, že je rovnaká ako minulý rok. Každý mesiac si niečo odloží z výplaty 61 % Slovákov. V priemere je to suma 131 eur. Na druhej strane, 28 % ľudí si šetrí doma „do prasiatka“, teda bez toho, aby svoje úspory akokoľvek zhodnocovali. Takéto narábanie s peniazmi je nielen neefektívne, ale aj nebezpečné.

Ku sporeniu pre svoje deti pristupuje 59 % rodičov. V prípade potreby si však z týchto peňazí požičajú – urobila to už štvrtina z opýtaných. Najčastejšie odkladajú sumu 20 eur, v priemere je to 36 eur mesačne. Viac ako štvrtina sa vyjadrila, že deťom šetrí na vzdelanie.

Prieskum prebiehal v termíne od 19. 2. do 5. 3. 2018, na vzorke 1454 respondentov. Pre Poštovú banku ho realizovala agentúra 2muse.

NÁŠ TIP: 

Založte bezplatný účet v mBank a to priamo online z pohodlia domova. Založenie a vedenie účtu mKonto je zdarma a k dispozícii k nemu máte aj praktickú aplikáciu do mobilného telefónu.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.