Ferratum už nové pôžičky neposkytuje

Publikované 21. 6. 2016

Nebanková spoločnosť Ferratum Bank, známy poskytovateľ krátkodobých pôžičiek a pôžičiek pred výplatou, prestala od 21. júna poskytovať nové úvery. Tie existujúce ešte nechá dobehnúť a bude z nich vyberať všetky splátky.

Na Slovensku sa trh s nebankovými pôžičkami naďalej otriasa. Kým bankové úvery a to či už tie spotrebné alebo úvery na bývanie rastú, čoraz viac nebankových spoločností muselo ukončiť činnosť alebo zmeniť svoje portfólio a rozsah poskytovaných služieb. Od júna sa k nim pridáva aj spoločnosť Ferratum Bank.

Webstránka nedostupná

Na webovej stránke ferratum.sk sa objavil oznam o tom, že spoločnosť už neposkytuje nové úvery. Existujúci klienti nie sú ale novou situáciou nijako dotknutí a týmto klientom bude spoločnosť servis a služby poskytovať naďalej a bude od nich aj naďalej vyberať splátky za existujúce úvery. Finančné záväzky sa teda nerušia.

Ferratum Bank bola nebanková spoločnosť poskytujúca tzv. krátkodobé pôžičky. Išlo o menšie úvery spravidla do 350 €, ktoré si najčastejšie brali viac rizikové skupiny žiadateľov, napríklad ako pôžičky pred výplatou alebo na nečakané výdavky v domácnosti. Splatnosť týchto pôžičiek bola štandardne do 30 dní.

Nebankovka bola navyše špeciálna v tom, že tieto krátkodobé pôžičky poskytovala len s ručením - avšak mať vlastného ručiteľa nebola podmienka. Kto si chcel požičať a nechcel obťažovať nikoho zo svojho okolia, mohol za poplatok získať služby profesionálneho ručiteľa.

TIP: Ak si potrebujete požičať pôžičku do 30 dní a s minimom dokladovania, odporúčame našu Malú HyperPôžičku. Získať môžete až do 500 €, na čokoľvek, bez preukazovania výšky príjmu a už dnes!

Nečakaný koniec?

V poslednej dobe spoločnosť skúšala preraziť aj v oblasti väčších pôžičiek a poskytovala aj úvery až do 700 € s možnou dobou splatnosti od 2 do 12 mesiacov. Tieto úvery už neboli tzv. malé alebo mini pôžičky, ale nešlo ani o väčšie spotrebiteľské úvery, aké poskytuje napríklad známa spoločnosť Pohotovosť. Cieľom bolo vyplniť medzeru na trhu.

Ferratum navyše ponúkalo aj akciové pôžičky bez odplaty pre nových klientov, pričom túto akciu promovala nebankovka ako akciu platnú do konca júna 2016. Zdá sa teda, že koniec spoločnosti nebol plánovaný dlhšiu dobu vopred, no viac detailov ohľadom dôvodom, pre ktoré spoločnosť skončila, nebolo zverejnených.

V problémoch sú viacerí

Ferratum Bank ale nie je jediná nebankovka, ktorá tento rok ukončila svoju činnosť. Z tých najznámejších sa toto isté prihodilo aj známej spoločnosti Provident, ktorá prestala úvery poskytovať začiatkom tohto roka. Pozmeniť svoje produkty a ich podmienky museli napríklad aj Profi Credit, Fair Credit alebo spoločnosť Telervis Plus.

Všetky tieto zmeny si vynútili nové legislatívne pravidlá, ktoré začali platiť od tohto roku. Nebankové spoločnosti si už nemôžu účtovať poplatky za určité služby, niektoré typy služieb už nemôžu poskytovať vopred a musia napríklad aj prísnejšie hodnotiť žiadateľov o úver. Z tohto dôvodu sa stali niektoré finančné produkty a nebankové pôžičky nerentabilné.

Ešte stále dostatok možností

Kto si potrebujete požičať, či už krátkodobo alebo na dlhšiu dobu, má na existujúcom nebankovom trhu ešte pomerne veľa možností na rôzne typy úverov a pôžičiek. Kto chce, môže vyskúšať priamo naše porovnanie pôžičiek.

Nájdete v ňom tak bankové, ako aj nebankové úvery a to s rôznymi dobami splatnosti a finančnými limitmi na úver. Z malých a krátkodobých pôžičiek je možné stále využiť Pôžičkomat, Čínsku Panda pôžičku alebo Malú HyperPôžičku.