Dostanú sa menej bonitní klienti od januára ťažšie k úverom?

Publikované 07.11.2016 Aktualita | Pôžičky

Dostanú sa menej bonitní klienti od januára ťažšie k úverom?

Po podpise prezidenta budú od 1.1.2017 platiť viaceré zmeny v zákone o spotrebiteľských úveroch. Ich poskytovanie bude prísnejšie a pod väčším dohľadom.

Kým doteraz platilo, že ak ste ako žiadateľ mali dostatočný príjem dnes, banka vám požičala bez ohľadu na to, čo bude s jeho výškou zajtra, novela zákona o poskytovaní spotrebiteľských úveroch to mení. Nie je to jediná zmena a je pravdepodobné, že sa dotkne najmä menej bonitných žiadateľov.

Ukazovateľ schopnosti splácať úver

Najvážnejšou zmenou je, že veriteľ musí po novom vypočítať a zohľadniť tzv. ukazovateľ schopnosti splácať úver. Tento ukazovateľ musia banky aj nebankovky pred poskytnutím úveru vypočítať a podľa toho sa rozhodnúť, koľko a či vôbec klientovi pôžičku poskytnú. Zároveň však musia túto hodnotu prehodnocovať aj do budúcnosti.

Príjem sa tak bude musieť pravidelne vyhodnocovať a overovať cez rôzne interné a externé zdroje a už nebude postačovať napríklad čestné vyhlásenie klienta o príjme, ktoré takéto overovania často krát nahrádzalo. Čo je ešte dôležitejšie, táto povinnosť sa týka aj refinancovania starých úverov novými.

Získate bezúročný úver?

/data/common/multimedia/images/photo_0163121635iagxyi.jpg

Druhou zaujímavou zmenou bude, že spotrebiteľské úvery môžu poskytovať len spoločnosti s povolením, najčastejšie na základe licencie udelenej od Národnej banky Slovenska. Ak by vám pôžičku poskytla iná spoločnosť a išlo by o spotrebiteľský úver, podľa zákona pôjde automaticky o bezúročný úver. Rozhodne však radíme neskúšať to a vždy si požičiavať len od spoločností s licenciou a najlepšie od tých najznámejších, kde vám nehrozí podvodné či neseriózne konanie.

Čo to znamená do budúcnosti

Od nového roka tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú môcť získať úver „preúverovaní“ žiadatelia alebo takí, ktorí majú nízku bonitu a nie príliš pozitívne vyhliadky do budúcnosti. Problém budú mať aj ľudia tesne pred dôchodkovým vekom, pretože poskytovateľ bude musieť to ukazovateľa schopnosti splácať úver zahrnúť aj pokles príjmu odchodom do dôchodku.

Kto by chcel využiť ešte stále „mäkšie“ podmienky, má čas do konca tohto roka. Aj v tomto prípade radíme zostať obozretní a požičať si naozaj len toľko, aby ste to nemali problém splácať. Ak máte záujem, bankové úvery aj nebankové pôžičky si môžete vybaviť priamo cez internet aj cez náš online finančný supermarket.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.