Do obehu prichádzajú nové eurobankovky

Publikované 05.06.2019 Novinka | Finančný mix

Do obehu prichádzajú nové eurobankovky

V utorok 28. mája vstúpili do obehu nové eurobankovky v nominálnej hodnote 100 eur a 200 eur. Rovnako, ako vynovené bankovky s nižšou nominálnou hodnotou, aj tieto sú zo série Európa a majú viacero nových ochranných prvkov. Bankovky z predchádzajúcej série zostávajú naďalej v platnosti a je možné s nimi platiť.

V porovnaní s predchádzajúcou sériou sú nové bankovky iné hneď na prvý pohľad – majú rozdielnu výšku. Sú rovnako vysoké ako 50 eurová bankovka, vďaka čomu sú skladnejšie, sú však dlhšie. Aj naďalej zostáva zachované pravidlo – čím dlhšia je bankovka, tým vyššia je jej nominálna hodnota.

Okrem veľkosti boli pridané i nové ochranné prvky. Pravosť bankovky sa dá naďalej preveriť tromi spôsobmi – hmatom, zrakom a naklonením. Pri kontrole strieborného prúžka treba pozorne prezrieť jeho hornú časť. Tu sa v satelitnom holograme zobrazujú drobné znaky €, ktoré sa pri naklonení bankovky pohybujú okolo čísla nominálnej hodnoty. Pod priamym svetlom sú tieto znaky zreteľnejšie. Striebristý prúžok zobrazuje aj portrét Európy, architektonický motív a veľký znak €. Na nových bankovkách 100 € a 200 € sa nachádza aj zdokonalené smaragdové číslo. V jeho vnútri sa zobrazujú znaky €.

V sérii Európa chýba bankovka s hodnotou 500 eur. Táto ako jediná nedostala svoju náhradu, nakoľko je v bežnom obehu najmenej využívaná.

Všetky bankovky z predchádzajúcej série zostávajú naďalej v platnosti. Postupom času budú sťahované z obehu. O tomto kroku bude NBS vopred informovať.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.