Chcete prejsť do nízkonákladovej banky? Pozrite si naše porovnanie dôvodov pre a proti

Publikované 05.09.2017 Analýza | Banky

Chcete prejsť do nízkonákladovej banky? Pozrite si naše porovnanie dôvodov pre a proti

Nízkonákladové banky spôsobili pred zopár rokmi doslova boom. Čoraz viac operácií sa prenieslo z pobočiek na internet a ukázalo sa, že tento trend budú postupne nasledovať aj ďalšie banky. Čo so sebou prináša migrácia klasickej banky do nízkonákladovej? Skutočne to má len výhody? Pozrite sa na to spolu s nami.

Ktoré to sú a čo ponúkajú?

Typickým príkladom nízkonákladovej banky u nás je mBank. Táto internetová banka vstúpila na náš trh pred 10 rokmi a priniesla úplne nový model fungovania bankovníctva na Slovensku. Postupne ju nasledovali Zuno, Fio aj Raiffeisen bank. Avšak poďme sa pozrieť na ich výhody a nevýhody.

+ Bez poplatkov

Azda najdôležitejšou výhodou nízkonákladoviek je vedenie účtov bez zbytočných poplatkov alebo len s veľmi symbolickým poplatkom. Je potrebné si však dať pozor na to, čo všetko je v bežnom bezpoplatkovom účte zahrnuté a či vám nebudú v takomto balíku chýbať niektoré bankové operácie, napríklad výbery v hotovosti. To je totiž takmer vždy najväčší kameň úrazu, hoci ľudia žijúci v zahraničí si napríklad pochvaľujú lepšiu dostupnosť výberu z cudzích bankomat.

+ Jednoduchosť a minimum byrokracie

Veľkým plusom nízkonákladových bánk je jednoduchosť. Takmer všetko vybavíte online, bez papierov a bez čakania. Mobil sa stane prostriedkom na realizáciu väčšiny bankových operácií. Zaplatiť načítaním QR kódu či požiadať o vydanie karty nebolo nikdy jednoduchšie. Ak nízkonákladová banka ponúka napríklad aj úvery, ich vybavenie je spravidla oveľa jednoduchšie ako v klasickej „veľkej banke“.

- Menší okruh služieb, ktoré sú viac na mieru klientom

Tento argument už nie je vyložene z kategórie výhod. Záleží od toho, čo od banky očakávate. Nízkonákladové banky práve týmto spôsobom šetria na svojich nákladoch. Ťažko by ste tu hľadali investičných bankárov, privátne bankovníctvo, korporatívne produkty a pod. Tento typ bánk sa orientuje na bežných klientov a na to, čo potrebuje priemerný človek. Nič viac, nič menej.

- Častejšie zmeny poplatkov a podmienok

Dalšia z nevýhod je, že malé banky častejšie menia svoje cenníky a rôzne podmienky. To, že dnes za niečo neplatíte, neznamená, že sa to o pár mesiacov nespoplatní. Na rozdiel od veľkých bánk, musia „nízkonákladovky“ lepšie kalkulovať so svojimi nákladmi a výnosmi, takže sa snažia prispôsobiť aktuálnej situácii. 

-/+ Menej pobočiek

Ak ste doteraz šli do vašej banky v priemere raz za rok, plne vám môžeme migráciu do nízkonákladovej banky odporučiť. Je totiž úplne jasné, že klasickú kamennú pobočku nepotrebujete a živíte ju pre ostatných klientov. Áno, živíte - načo si myslíte, že idú všetky tie poplatky, ktoré platíte? Pokiaľ si ale potrpíte na osobný kontakt, prípadne potrebujete často realizovať osobné vklady a výbery v hotovosti, nízkonákladovým bankám sa radšej vyhnite.

Zaujali vás nízkonákladové banky? Porovnajte si ceny účtov priamo tu >> 

Konečný verdikt? Záleží najmä od vás

To, či sa rozhodnete napokon prejsť do niektorej z nízkonákladových bánk, závisí najmä od vášho životného štýlu. Ak potrebujete pravidelne riešiť výber hotovosti a netrápia vás vyššie poplatky či viac papierovania, pokojne ostaňte vo svojej „veľkej banke“. Pokiaľ však nemáte žiadne takéto „obmedzenia“, nebojte sa zmeny. Nízkonákladové banky vyhovujú väčšine mladých ľudí, ktorí nemajú záujem o úzko špecifické služby. Naopak, bežné veci ako bankový účet, sporiaci účet alebo bezhotovostné prevody vybavíte v takejto banke oveľa jednoduchšie, lacnejšie a pohodlnejšie.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.