Ceny energií rastú. Ušetriť môžete novými technológiami i prechodom ku konkurencii.

Publikované 08.02.2018 Rada | Sporenie

Ceny energií rastú. Ušetriť môžete novými technológiami i prechodom ku konkurencii.

Každoročne je začiatok nového roka dátumom, kedy sa aktualizujú ceny energií, najmä elektrickej energie a zemného plynu. Čo prinesie pre spotrebiteľov rok 2018? To, či budete platiť viac a o koľko, závisí od dvoch okolností. V prvom rade od toho, koľko energie vaša domácnosť spotrebuje. Aj nepatrný nárast sa môže pri väčšej spotrebe prejaviť viditeľne pri zúčtovaní za celá rok. Druhý faktor, ktorý rozhodne o tom, koľko dáte tento rok za energie, je konkrétny dodávateľ.

Elektrina, plyn, teplo aj voda pôjdu nahor

Pre väčšinu domácnosti sú najpodstatnejšie ceny elektrickej energie a zemného plynu. Jedno alebo druhé médium sa využíva na vykurovanie, v prípade elektrickej energie je jej využitie nevyhnutné v celej domácnosti. Ak bývate v paneláku, oveľa viac pocítite zmeny najmä ohľadom cien tepla za vykurovanie dodávaného centrálne pre bytové domy, ako aj zmeny ohľadom koncovej ceny za dodávku vody, nazvanú aj „vodné“.

Toto sú oficiálne vyjadrenia ohľadom koncových cien energií od 1.1.2018 z Úradu pre reguláciu sieťových odvetví:

  • cena elektrickej energie pre domácnosti by medziročne mala stúpnuť v priemere o 2,71 %
  • cena zemného plynu pre domácnosti by sa medziročne mala zvýšiť priemerne o 0,38 %
  • cena tepla pre domácnosti by mala vzrásť medziročne priemerne o 1,0 %
  • cena za dodávku vody pre domácnosti by medziročne mala v priemere zdražieť o 0,18 %

Niektorí ceny menia len mierne, niektorí vôbec

Vyššie uvedené zmeny cien sú uvádzane priemerne z maximálnych možných úprav, ktoré jednotliví dodávatelia energií urobia. To znamená, že od konkrétneho dodávateľa bude závisieť, o koľko presne cenu zvýši. Niektorí dodávatelia energie zvýšia cenu viac, niektorí menej a niektorí vôbec. Ilustrovať to môžeme napríklad na cene zemného plynu, ktorá by medziročne mala v priemere stúpnuť o 0,38 %.

Nebude to však zásluhou SPP, ktorý cenu nebude zvyšovať vôbec, rovnako tak ani zásluhou innogy Slovensko. Obe spoločnosti majú na trhu 84 % podiel, takže tie domácnosti, ktoré od nich odoberajú plyn, sa zdraženia báť nemusia.

TIP:

Zaujímajte sa o cenu za dodávku, ktorú ovplyvňuje konkrétny dodávateľ. Ak by to znamenalo úsporu, nebojte sa prejsť k alternatívnym dodávateľom, napríklad k zmienenému innogy Slovensko, ktoré poskytuje odborné energetické poradenstvo.

Dotácie pre domy na obnoviteľné zdroje budú aj v roku 2018

Podobne ako v uplynulom roku, aj v tomto budú môcť domácnosti využiť dotácie na obnoviteľné zdroje energie. V prvom štvrťroku budú vyhlásené 4 kolá, kde sa budú môcť domácnosti uchádzať spolu o 7 miliónov €.

Dotácie pôjdu na fotovoltaické panely, kotly na biomasu, slnečné kolektory aj tepelné čerpadlá. Ak chcete ušetriť na prevádzke domácnosti a energiách za kúrenie aj ohrev vody, mali by ste tieto dotácie určite využiť.

Naše tipy, ako ušetriť

Ak chcete vo vašej domácnosti ušetriť za energie, mali by ste začať už hneď od úvodu roka. Tu je niekoľko našich tipov a rád, ako na to:

  • najviac viete ušetriť energiu na bežnej spotrebe, napríklad vypínaním prístrojov v pohotovostnom režime, zhasínaním svietidiel pri odchode z miestnosti či nastavením chladničky a mrazničky na nižší výkon o jeden stupeň
  • ak sa dá, vymeňte čo najskôr staré okná za nové, ideálne s izolačným trojsklom
  • cez stenu domu síce uniká veľa tepla, ale dôležité je napríklad aj zateplenie stropu, ktoré viete spraviť lacnejšie a rýchlejšie, ako pri izolácii fasády
  • skúšajte moderné prvky inteligentnej domácnosti, napríklad inteligentné zásuvky, vypínače, termostaty a podobne

V každom prípade, aktuálny rok sa nebude príliš líšiť od toho predošlého. Dôležité je venovať pozornosť výberu správneho dodávateľa energií. Využiť môžete tiež dotácie na obnoviteľné zdroje, ktoré môžete úspešne inštalovať aj do starších domov a domácností. Rok 2018 bude poslednou príležitosťou, pilotný projekt totiž na konci roka skončí.

Máte otázku alebo vlastnú skúsenosť? Podeľte sa o ňu v komentároch.

Sledujte nás na Facebooku

Dajte nám "Like" a majte vždy prehľad o novinkách vo svete financií.